Pila mívá ostré zuby a o té Sádecké to platí dvojnásob. Osmý ročník cyklistického závodu potvrdil, že profil tratí situovaných převážně v krásné přírodě Žďárských vrchů je skutečně mimořádnou výzvou pro bikery všech generací. Nachystány byly dvě verze (22 a 41 kilometrů) a cyklisté a cyklistky si na nich ani na chvilku neodpočinuli.

DO POSLEDNÍCH METRŮ

„Na start se postavilo dohromady 210 bikerů a k vidění byly napínavé souboje. Na dlouhé trati se mezi muži rozhodovalo o stupních vítězů do závěrečných metrů. Byl to parádní závod v podání výborných jezdců,“ chválil hlavní organizátor Tomáš Fliedr z F-Bike klubu Sádek.

Sádecká pila se současně jela jako mistrovství republiky železničářů. „Několikaměsíční práce před závodem a dřina pořadatelů při přípravě trati byla odměněna spokojeností závodníků,“ oddechl si Tomáš Fliedr, který byl rád i za atmosféru dětských klání, která byla opět součástí programu cyklistického dne v Sádku. „Představilo se sedm desítek dětí a diváci mohli sledovat překrásné sportovní souboje, nasazení a radost dětí z pohybu,“ dodal Fliedr.

Na trati 41 km vletěl ve finiši do cíle jako první Štěpán Stloukal (ACT leraK Blansko, 1:53:21 hod.) těsně před Lukášem Elčknerem (Cyklo Star Trek Mercedes, 1:53:22) a Milošem Doubkem reprezentujícím Čistý sport (1:53:24).

Na kratší dvaadvacetikilometrové distanci se stal absolutním vítězem Jiří Holec (Cykloklub Bendl Vysoké Mýto) za 1:04:12, za ním dojel Lukáš Kraus z Lázní Bělohrad (1:05:52) a třetí skončil Lukáš Meier (Ghost Team, 1:06:05).

Ženám, které závodily na kratší trati, kralovala Zuzana Šafářová (Rouvy Specialized Cycling Team) v čase 1:09:01 před Monikou Klimešovou (Endeka Bassta Team, 1:17:49) a Kateřinou Teuberovou z HSK Cycling Teamu (1:21:04).

Závod byl bodován do Poháru Českomoravské vrchoviny 2020.

O DEVATENÁCT VTEŘIN

O den později vystřídali cyklisty v Sádku běžci. „Run Sádecká pila“ si v roce 2020 odbyl zdařilou premiéru, měl však se závodem na kolech cosi společného, a to obtížnou členitou trať vytyčenou ve stylu „nahoru – dolů“, a to po celých dvanáct kilometrů. Zkrátka pila rovněž v tomto případě „vycenila své zuby“.

Odvážných běžců se našlo čtyřiatřicet, před nimi byl úkol zdolat velice náročnou trasu s převýšením 420 metrů.

Nejlépe si s tím poradil Jiří Petr z Lezníku u Poličky v čase 51:37 min., druhý doběhl domácí Tomáš Fliedr (51:56) a třetí Josef Šutera z Atletiky Polička (52:57).

Mezi ženami zvítězila Helena Pechová (Rozběháme Svratku) za 58:07 před Sylvou Fabovou (Spinning Eva Lanškroun, 1:05:17) a Evou Jiráskovou (TJ Maratonstav Úpice, 1:14:24).

Běh byl zařazen do bodování seriálu Iscarex Cup 2020.