Akce se bude konat v pátek 13. září od 15 hodin v prostorách šachové klubovny ve sportovní hale TJ Jiskra.

Odpoledne je určeno nejen pro žáky základních škol, ale pro každého, kdo rád hraje šachy a rád by se ve hře s pomocí klubového vedení zdokonaloval. Organizátoři připravili pro zájemce turnaj, z něhož si jeho vítězové odnesou rovněž ceny určené malým šachistům.

Obrovské pokroky

Cena kroužku je 500 Kč za školní pololetí. „Jde nám především o udržení kontinuity oddílu. Chceme vychovávat nové hráče. Máme pro to výborné zázemí, a to jak personálně, tak technicky. Výuka probíhá interaktivně, prostřednictvím projektoru, když jsou žáci názorně seznamováni s šachovou hrou v konkrétních situacích. Součástí jsou samozřejmě oddílová klání pod dohledem trenéra. Ten s každým probere a analyzuje uplynulou partii. Děti také mohou jezdit na různé turnaje. Kroužek vede znalý trenér a zkušený hráč Václav Pekař. Za dobu, co provozujeme šachovou školu, se snaživé děti rychle vyvíjejí a dělají obrovské pokroky," sdělil předseda litomyšlského šachového oddílu Jaromír Odstrčil.

Šachy jsou určitě jediným sportem, kde dítě může poměřit své síly s dospělým, často v rovnocenném souboji a často i s překvapivým výsledkem na obou stranách. Nehledě k tomu, že sounáležitost a věrnost šachu vylepšují paměť, posilují soustředěnost a logické myšlení. Jedná se sice o boj, mnohdy náročný, ovšem s jasnými a džentlmenskými pravidly. Šachisté mají ve světě slušnou základnu, jedná se o jakýsi kód, který může sloužit k navazování kontaktů a přátelství. Dokladem toho je letitá družba šachistů z Litomyšle s holandskými hráči z města Roden.

Zájem na celý život

„Šachy za litomyšlský oddíl hraji přibližně třetím rokem a určitě se jim chci věnovat dál. Nejvíc mě na šachu baví, když podepisuji vyhraný partiář, nebo když se podaří dobrý útok na krále. Absolvoval jsem už několik turnajů. Těší mě dvacáté místo, které jsem získal na šachovém mistrovství republiky v Zaječicích ve své věkové kategorii. Byla tam velká konkurence osmdesáti hráčů z celého Česka," prozradil třináctiletý úspěšný litomyšlský šachista Jakub Nešpor.

„Pro děti je dobré připravit smysluplnou činnost. A šachy rozvíjí inteligenci, analytické a tvůrčí myšlení, paměť, vůli, trpělivost i soustředění. Když chce člověk dosáhnout úspěchů, je to vynikající motivace k samostatné přípravě. Hlavně je to ale zábava a koníček, který může člověku vydržet po celý život. Jedná se o hru starou stovky let s miliony příznivců po celém světě. Šachy si kolem sebe vytvořily vlastní kulturu. Věřím, že má smysl a je důležité tuto kulturu předávat dál," uzavřel trenér a hráč šachového oddílu Jiskry Litomyšl Václav Pekař.

JAN ODSTRČIL