Páteční večer přinese buď „finito“ svitavským snům o historickém postupu do finále Kooperativa NBL, nebo jejich vzkříšení a vynucení si sedmého utkání (to by se odehrálo v neděli ve svitavské sportovní hale).

Více možnosti není. Děčín vyhrál v sérii třikrát a chybí mu jediný zářez, aby mohl vyzvat Nymburk, který si finále v sérii proti Olomoucku zajistil v kvapíkovém tempu.

„Do Děčína pojedeme s chladnými hlavami a uděláme tam maximum pro to, abychom vrátili sérii k sedmému zápasu zpět do Svitav,“ prohlásil okamžitě po prohraném úterním střetnutí svitavský lodivod Lubomír Růžička.

ZAHODIT NERVOZITU

Jednoduchá rada by v tom případě zněla – navázat na výkon z posledních pěti minut pátého semifinále a vyvarovat se nepovedených pasáží, které Tury stály zápas. Zejména ve druhé a třetí čtvrtině byl jejich projev nezvykle křečovitý a nervózní, čehož uvolněnější soupeř zákonitě využil. A nyní se hraje v jeho aréně napěchované tisícihlavým davem. Semifinále číslo 3 však ukázalo, že ani Válečníci nemusí nervovou soustavu ukočírovat…

„Do Děčína jedeme sice s pomyslným nožem na krku, ale také s obrovskou touhou vrátit sérii na domácí palubovku. Musíme dát do hry mnohem větší energii než v minulém utkání. Jenom tak můžeme pomýšlet na úspěch v děčínské hale,“ vyjádřil se asistent trenéra Lukáš Pivoda.

„VŠICHNI VĚŘÍME“

„V Děčíně chceme rozhodně vyhrát, což už se nám v semifinále jednou povedlo. Musíme omezit ztráty, vyvinout ještě větší aktivitu na doskoku a hrát celkově svoji hru. Všichni věříme, že můžeme uspět a hrát sedmý zápas ve Svitavách,“ říká bojovně rozehrávač Turů Adam Číž.

„Utkání číslo šest bude velice vypjaté, protože jde do tuhého a každá chyba bude bolet dvojnásobně. Je třeba dobře zregenerovat a jít do hry připraveni na sto procent. Také ale musíme být pokorní, abychom nedopadli jako ve třetím duelu, kdy nám tato vlastnost chyběla a Svitavští toho využili,“ připomněl trenér Děčína Tomáš Grepl.

GLOSA RADKA HALVY

Tuři sice trpí, ale ještě pořád neumřeli
Nevypadá to dobře. Míněno tedy s postupem Svitav do finále Kooperativa NBL. Stav 3:2 a domácí zápas před sebou, tyto skutečnosti dávají trumfy do rukou Válečníkův z Děčína. Ale Tuři rozhodně ještě neleží v prachu, neodepisujme je! Obrátit vývoj semifinále není neřešitelné, otočit sérii se v minulosti povedlo řadě týmů a proč by to nemohlo platit o svitavském basketbale… Že Tuři umí Děčín porazit, to se ví, že umí vyhrát i na jeho půdě, to se ví také. Takže na flintu, která by se eventuálně měla házet do žita, je dost času. Zato je třeba vytáhnout nějaký ten čarovný proutek, který oživí trápící se svitavské mladé hráče, na něž zjevně dolehla tíha extrémně náročného semifinále play off. Není divu, vždyť někteří z nich zažívají takhle těžké bitvy poprvé v kariéře. Leč faktem je, že bez vydatnějšího příspěvku v sezoně výborných Puršla, Svobody či Kováře se Tuři večer neobejdou, mají-li si vynutit sedmý duel.