Český reprezentant Martin Šonka útočil na první místo v kategorii Unlimited, ale bezchybný profesorský let ruského pilota Michaila Mamistova překonat nedokázal a skončil celkově na i tak skvělém druhém místě.

V závodu Freestyle, kdy pilot předvádí volnou sestavu s hudebním doprovodem, si ovšem nenechal prvenství vzít a stal zaslouženě se mistrem Evropy, což je obrovský úspěch pro celou českou leteckou akrobacii.

TROCHA ZKLAMÁNÍ

„Kdyby mi někdo řekl před závodem, že skončím druhý v kategorii Unlimited, tak budu nadšený, ale jakmile člověk bojuje o první místo, tak samozřejmě to zklamání, že to nevyšlo, tam bylo. Nicméně jsem udělal drobné chybičky při poslední sestavě a nakonec jsem byl rád, že jsem stříbro udržel, protože zezadu se na mě dotahovali Francouzi. Vítězství ve Freestyle mi však spravilo náladu a mám z něho velkou radost," netajil se spokojený Martin Šonka po skončení šampionátu.

Vítězný Michail Mamistov, který se akrobatickému létání věnuje od roku 1983, se za svojí kariéru stal dvojnásobným mistrem světa a díky letošnímu triumfu je i pětinásobným evropským šampiónem. „Organizace byla na vysoké úrovni. Pro piloty je zdejší prostředí náročné na orientaci ve vzduchu a o to je celkové vítězství pro mě cennější," řekl Mamistov. Jak dále uvedl, za největší konkurenty považuje další piloty z Ruska, Francie i domácího Martina Šonku, kterému by případnou výhru moc přál jakožto zástupci nastupující generace.

Stejně sportovně hovořil i český pilot, že Michailovi triumf coby legendě tohoto sportu ze srdce přeje.

V kategorii žen potvrdila svoji roli největší favoritky ruská pilotka Světlana Kapaninová a stala se mistryní Evropy před krajankou Klimovičovou a Blanchardovou z Francie. V soutěži národních týmů, kdy se hodnotí první tři nejlépe umístění piloti ze závodu jednotlivců, jasně zvítězili Francouzi, kteří se za sebou seřadili od třetího do osmého místa, před ruským a německým výběrem. Český tým Šonka, Hyka, Kouřil skončil čtvrtý.

BEZ PROTESTŮ

„Jsem rád, že se povedlo odlétat všechny čtyři sestavy bez přerušení, což se nepodařilo žádnému mistrovství za posledních patnáct let, a bez jediného protestu z řad pilotů a rozhodčích. Odměnou pro nás je, že máme po letech na stupních vítězů českého zástupce, a jen jen škoda, že Martin nedokázal smazat bodovou ztrátu na Michaila Mamistova. Jeho prvenství ve Freestyle je ale naprosto skvělý úspěch," zhodnotil průběh mistrovství Evropy Jan Rozlivka za organizační tým.

Sobotnímu programu přihlíželo sedm tisíc diváků, což je více než sami pořadatelé očekávali.

Závěrečný den nabídl divákům i přehlídku vojenské techniky, například bojového vrtulníku MI-24, který si mohli diváci prohlédnout jak na zemi, tak ve vzduchu. Nad hlavami přihlížejících se několikrát prohnaly stíhačky Gripen a legenda české akrobacie Petr Biskup, který předvedl divákům na zemi na nebi svůj stroj Zlín 50.

Připravena byla spousta atrakcí pro děti a autogramiáda s piloty pro veřejnost. Slavnostního vyhlášení byli přítomni ministr obrany Martin Stropnický, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nebo Jan Schneider z ministerstva školství.

Výsledky

ME Unlimited – muži: 1. Mamistov (Rus.) 15009,59 b., 2. Šonka (ČR) 14847,25, 3. Masurel (Fr.) 14768,04.

Ženy: 1. Kapaninová (Rus.) 13624,75, 2. Klimovičová (Rus.) 13624,21, 3. Blanchardová (Fr.) 12255,09.

Družstva: 1. Francie (Masurel, Brageot, Orlowski) 44201,12, 2. Rusko (Mamistov, Gavrilenko, Berkutov) 42701,19, 3. Německo (Berger, John, Albrecht) 37134,71.

Freestyle: 1. Šonka 3433,10, 2. Brageot (Fr.) 3279,73, 3. Fantoba (Šp.) 3270,85. (at, rh)