Nejvyšší tělovýchovný orgán okresu, Regionální sdružení sportů, má za sebou volební valnou hromadu. Co se týče složení pětičlenného výkonného výboru, tak delegáti (zúčastnili se zástupci 57 procent klubů a jednot sdružených v RSS) nesáhli k žádné změně. Předsedou byl potvrzen Antonín Kadlec, členy zůstali Vlastimil Michl, Karel Štarman, René Hnát a Libor Podhorný.

Účastníci valné hromady se v hodinové diskusi živě zajímali o aktuální dění v Českém svazu tělesné výchovy, palčivé ekonomické otázky, vztahy mezi školstvím a tělovýchovou, problematiku splácení Sazka Areny a jeho dopad na finanční podporu sportu, efekt lyžařského mistrovství světa v Liberci a další aktuální problémy. Kladně byla mimo jiné hodnocen první ročník ankety o nejúspěšnější sportovce regionu, jehož slavnostní finále se konalo v zaplněném sále Tylova domu v Poličce.

Sportovec se povedl

Anketu o nejlepší sportovce v regionu se ve spolupráci s Deníkem a marketingovou agenturou ČOK podařilo uspořádat poprvé v historii a, soudě podle názorů přítomných, se snad nová tradice pevně uchytí. „I když se v den vyhlášení proti nám doslova spiklo počasí, které bylo příšerné, tak se do Poličky sněhovými závějemi probili téměř všichni vyhodnocení, včetně premiérového vítěze – motokrosaře Petra Bartoše,“ kvituje Kadlec.

Předseda hodnotí celou akci jako velmi zdařilou. „Hodně nám pomohli starostové měst a také profesionálně připravený program. Myslím si, že je to velice dobrá věc, pevně věřím, že partneři vydrží a budeme se moci těšit na druhý ročník. Výsledky sportovců z regionu si to určitě zaslouží.“
Dalším podstatným projektem, který RSS zajišťuje již několik let, je krajská olympiáda dětí a mládeže. K bezproblémové organizaci (RSS Svitavy pořádal dva ze sedmi ročníků) se v poslední době přidaly i úspěchy přímo na sportovištích. Vloni doma byli zástupci Svitavska nejlepší ze všech čtyř okresů Pardubického kraje a letos v konečném bodovém součtu svoje loňské prvenství náš okres obhájil před soupeři z Pardubic.

„Jsou to hry určené pro základní a střední školy. Letos se konaly posedmé, je to velice pěkná a hodnotná celoroční akce. Organizačně sice náročná, ale vyplácí se. Výsledky se můžeme směle pochlubit, dvě vítězství za sebou hovoří za všechny komentáře,“ komentuje Antonín Kadlec.
Za účelem rozšíření sportu a zdravého životního stylu mezi těmi nejmladšími pořádá RSS ve spolupráci s krajskými tělovýchovnými orgány i soutěž v atletickém čtyřboji pro žáky 1. – 5. tříd ze škol v Pardubickém kraji. „Školy na to slyší, zasílají svoje výsledky, ty se pak soustřeďují a vyhodnocují. Naše školy se i tady umísťují v popředí,“ poznamenal šéf RSS Svitavy.

Ubývá nadšenců

Méně optimistický pohled než na sportování mládeže nabízí Kadlec na ekonomiku ČSTV, která se jen těžko odráží ode dna. „Co se týká financí, samozřejmě na tom nejsme dobře. Krize se sportu nevyhýbá, navíc naštěstí už bývalý ministr Liška se snad snažil zlikvidovat sport v Česku. Můžeme být rádi, že na svém postu není, věřme, že paní Kopicová bude mít ke sportu lepší vztah.“

Regionální sdružení eviduje v současné době 88 tělovýchovných jednot a čtyři sportovní svazy (fotbal, volejbal, stolní tenis, hokejbal). V rámci sdružení je registrováno 12 558 členů, přičemž aktualizace se provádí každoročně.

I když vlastní okresní soutěže zde mají jen fotbal a stolní tenis, považuje Kadlec pozici sportu na Svitavsku za silnou. „Fotbal pokrývá převážnou část okresu. Sporty jako atletika nebo hokej sice nemají okresní svaz, ale soutěže se pořádají na krajské úrovni ve všech větších městech.“ Starosti do budoucnosti přidává nedostatek dobrovolných pracovníků a trenérů, jichž valem ubývá. „Na nich přitom závisí všechno, bez nich se v regionální tělovýchově neobejdeme, jenže jich je pořád méně,“ je si vědom Antonín Kadlec.