Že se ve Smetanově městě nebude v novém ročníku hrát 1. liga žen ve stolním tenise, o tom jsme informovali už minulý týden. Předseda oddílu KAREL ŠTARMAN nám poskytl bližší vysvětlení, proč končí jedna z nejvyšších soutěží, která se na Svitavsku mnoho let pravidelně hrála.


Kdy poprvé přišla na přetřes možnost, že z dosavadního dvojnásobného zastoupení Jiskry v ligových soutěžích zůstane jediné?
V červnu tohoto roku jsme dávali ve výkonném výboru oddílu dohromady, které soutěže budeme hrát. V kraji a regionu to bylo přiměřeně jasné, ale liga byla otevřená. Měli jsme především jednání se všemi hráči A týmu mužů, kteří se vyjádřili většinově, že třetí ligu v sezoóně 2008/2009 pod hlavičkou Jiskry hrát chtějí. Dotazováno bylo sedm hráčů, šest odpovědělo v různé podobě pro ligu ano. Poté došlo na jednání o první lize žen. Že ji děvčata většinově hrát chtějí, to jsme věděli, dotaz zněl na tři hráčky základu, dvě odpověděly lize ano. Jen jsme nevěděli, zda to bude pod hlavičkou Jiskry či nikoliv.


U vědomí těchto skutečností, jaké úvahy vás přivedly k rozhodnutí o odchodu z prvoligové společnosti?
Zásadní otázka na výkonném výboru zněla, zda–li bude mít oddíl na finanční zajištění startu dvou ligových družstev v nové sezoně v celkové sumě řádově několika desítek tisíc korun. Odpověď zněla ne, pokud by neposkytl možnost pokrytí sponzor. Tato varianta se nepotvrdila, nebyla nastavena v takové podobě, jak bychom si představovali, a řešilo se dál. Nebude–li finanční krytí na dvě družstva, které dostane přednost? Rozhodlo se, že první liga žen bude v případě zájmu převedena do jiného oddílu či klubu a v Litomyšli zůstane třetí liga mužů.


To by mohlo stolním tenisem nezaujatého člověka poněkud překvapit. Přece jenom, v případě mužů se jedná o soutěž nižšího stupně…
Finanční zátěž je zhruba stejná, nešlo tedy o to, že by byla upřednostněna „levnější“ varianta. Hráči kádru třetiligového družstva jsou většinově domácí a podstupují v Litomyšli nejen utkání, ale hlavně tréninky. To bohužel u žen nebylo. Muži letos hráli o play off, skončili těsně pod tímto cílem, ženy bojují již několik let pouze o záchranu. Díky rozšíření extraligy se v nedávné minulosti po sestupu z první ligy do ní administrativně vrátily. U mužů je kádr sedmi hráčů na čtyři místa, u žen čtyři hráčky na místa tři. Kvalita soutěží se různí, úroveň první ligy žen výrazně poklesla a atraktivnější stolní tenis je k vidění „kupodivu“ ve třetí lize. Toto srovnání bylo nicméně bráno pouze jako podpůrný fakt, porovnávání soutěží je v mnohém sporné.


Takže problémy se složením kolektivu bylytím zásadním impulsem?
U mužů je pro kádr rezerva, u žen nikoliv. Po základní trojici je pro hru v lize připravena Burešová, poté již nikdo, protože Zindulková s Krátkou s pingpongem skončily a nástupkyně zatím nejsou. Pokud by áčko mužů ve třetí lize neuspělo, družstvo by pokračovalo nadále v divizi, v případě sestupu žen do druhé ligy by se kádr rozpadl. Probrány byl i jiné aspekty, ale ty zásadní jsem tady uvedl.


Skutečně nebyla možnost, jak ligovou soutěž pro Litomyšl zachovat?
Mrzí nás, že se v Litomyšli první liga hrát nebude, ale opravdu došlo k těžkému propadu. Opadl zájem, kádr týmu byl jak kočovné divadlo, kdy každá hráčka přijížděla z jiné části republiky, sponzoři se nehrnou, oddílově se podpora pro ligu žen také scvrkla jenom na skalní funkcionáře. Prostě, po mnoha letech došlo ke stagnaci, která nemohla být nějakým životaschopným nábojem nahrazena.