Zásluhu na tom, že se úvodní podnik mezinárodního mistrovství České republiky juniorů zdárně odjel, byť samozřejmě za dodržování nezbytných opatření, mají nadšenci z Horažďovic, kteří se postarali o organizační zajištění zahajovacího podniku.

A měli s tím kupu práce, neboť Česko bylo opět jednou z prvních zemí, kde se dalo naostro závodit, takže se prezentovalo 191 motokrosařů v kubaturách od 50 cm do MX2 Junior, navíc nechyběly ani ženy, jejichž mistrovský seriál byl od letoška přesunut právě k juniorům. Na startů tak kromě Čechů stáli početní Maďaři, Slováci, Rakušané, Němci a Švýcaři. A kvalifikace třídy MX2 Junior se stala skutečně kvalifikací, po které mohlo jet několik závodníků domů, i tak byl na startu bodovaných jízd zaplněný rošt.

Právě do této kategorii šel coby favorit číslo jedna Petr Rathouský (Orion Racing Team Litomyšl) a svoji úlohu naplnil beze zbytku, zvítězil v obou soutěžních rozjížďkách. „Jsem rád, že se tvrdá příprava vyplatila, Petr podal dobrý výkon. Neměl to zase tak jednoduché, zahraniční konkurence byla silná, ale spolehlivými jízdami předčil soupeře. Hlavní pro něho letos bude seniorský mistrák, tam bychom byli rádi, aby byl vidět také vepředu,“ říká manažer Orionu Petr Kovář. Rathouského na stupních vítězů doprovodili zahraniční borci: Maďar Jakob a Švýcar Gwerder, který mu ve druhé rundě dýchal na záda, ovšem kvůli technické závadě musel v závěru zvolnit.

Druhou „bednu“ pro litomyšlské barvy vyjel v kubatuře 85 ccm Dominik Kučeřík. Další z nadějných mladíkům zlepšujících se pod dohledem zkušeného manažera Kováře dojel dvakrát třetí a stejná pozice mu patřila také v konečném pořadí horažďovického závodu, jehož suverénním vítězem byl Vítězslav Marek (Cermen Racing Team). Další mladý „Orioňák“ Martin Červenka byl sedmý.

Ve výčtu nám scházejí ještě zmíněné ženy, jimž podle předpokladů kralovala obhájkyně titulu Kristýna Vítková (Q Racing Team) před Rakušankou Kapsamerovou. Zajímavý souboj sváděly o bronzový stupínek dvě ostřílené motokrosařky: Lucie Simonová (SMS Jižní Čechy) a za Orion Team jedoucí Barbora Laňková. Byly to na trati ostré bitvy, v obou jízdách měla nakonec více sil Simonová a Laňková tak sklidila nepopulární „brambory“.