VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První evropská zkouška Turů. Turecký soupeř je obrovskou výzvou

Svitavy - „Necháme na palubovce maximum,“ slibuje kormidelník Lubomír Růžička společně s celým týmem. Ten chce na domácí půdě odehrát kvalitní partii.

19.9.2018
SDÍLEJ:

Svitavští basketbalisté.Foto: Dekstone Tuři Svitavy

Historická premiéra svitavského basketbalu v pohárové Evropě je tady!

ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ, 18:00, FIBA EUROPE CUP: Dekstone Tuři Svitavy - Istanbul BBSK

Los kvalifikace FIBA Europe Cupu postavil Turům do cesty jedenáctý celek uplynulého ročníku turecké ligy. Ve čtvrtek se hraje ve Svitavách, příští středu v metropoli na Bosporu.

Trenér LUBOMÍR RŮŽIČKA se snažil připravit svůj tým natolik, aby odehrál na mezinárodní scéně svoji roli důstojně, byť si je vědom, že pozice favorita je na straně soupeře hrajícího jednu z nejkvalitnějších evropských soutěží. „Nejdeme si to jenom užít, ale tvrdě odpracovat,“ hlásí lodivod.

Co pro svitavský basketbal, jeho vedení, hráče a trenéry znamená start v Evropě?

Náš posun je viditelný na celé současnosti klubu a myslím, že FIBA Europe Cup je takovou třešničkou na dortu. A to i po organizační stránce. Byl nám nalosován velice silný turecký celek a samozřejmě teď nám všichni mohou říkat, jak si to musíme užít. My jsme ale sportovci a já nemám moc rád větu, že si jdeme něco užít. My to jdeme na hřiště tvrdě odpracovat a pokusit se favoritovi dvojutkání cestu do dalšího kola co nejvíce ztížit. Zároveň reprezentujeme nejen náš klub a naše město, ale i celý český basketbal a uděláme všechno pro to, abychom ho reprezentovali co nejlépe a nejdůstojněji.

Co víte o vašem tureckém protivníkovi, jaké informace jste o něm dokázali získat?

Informací máme dostatečně na to, abychom se připravili. Viděli jsme několik utkání, sledujeme hráče, jejich přednosti a slabiny. Je to nově složený tým, vyměnil osmdesát procent soupisky a má nového trenéra. Zápas od zápasu vypadá lépe, kvalita hráčů je vysoká. Trochu neznámou je, zda-li u nás nastoupí rozehrávač Holloway, který byl delší dobu mimo. Podle všeho do Svitav přicestuje, ale zda v teplákové soupravě nebo v dresu, to netušíme. Pokud by chyběl první rozehrávač, je nasnadě říci, že by to měla být výhoda, ale soupeř má další dva zkušené rozehrávače, takže slabina to moc nebude. Víme, že turecké družstvo je na naše poměry hodně vysokého vzrůstu, půjde o hodně fyzické utkání, ve kterém budeme muset přepnout na jinou rychlost a jiný způsob hry. Snažili jsme se tomu uzpůsobit přípravu a tréninky, abychom byli stoprocentně nachystaní.

Jak je na tom Istanbul BBSK, co se týče poměru tureckých a zahraničních basketbalistů?

V současné době má čtyři cizince, a sice Poláka Kuliga, Thompsona, který byl v širším kádru Toronta Raptors v NBA, chorvatského reprezentanta Babiče a zmiňovaného Američana Hollowaye, který hrával velmi dobře v Izraeli za Hapoel Holon. Trochu bych soupeře připodobnil k Nymburku, co se týče nabitosti kádru a síly lavičky. Nejen základní pětka, ale i střídající hráči a mladí turečtí basketbalisté mají kvalitu a je to pro nás pro všechny obrovská výzva.

Na jaký výsledek myslíte před úvodním ze dvou zápasů pohárového předkola?

Hrajeme doma, což může být trochu svazující v tom, že nechceme propadnout výraznějším rozdílem a dopustit, že by bylo před odvetou rozhodnuto. Věřím však, že jsme připraveni nechat na palubovce absolutní maximum, abychom odcházeli z hrací plochy s tím, že ve druhém zápase bude o co hrát. Hraje se na rozdíl skóre a jakýkoli stav do plusu či mírného minusu je dobrý výsledek, abychom do Istanbulu jeli s čistou hlavou poprat se o překvapení.

Také svitavský tým doznal před sezonou jistých změn ve svém složení. Co vám ukázalo přípravné období?

Musíme si uvědomit, že přišli noví mladí hráči a oproti minulé sezoně bude družstvo méně zkušené. Nejsme ještě tak kompaktní, jak tomu bylo na konci minulé sezony. Bohužel se nám z reprezentace vrátil Šimon Puršl s poraněným prstem na střelecké ruce, ale už je v pořádku a do zápasu by měl být připraven. Je velká škoda, že s námi neabsolvoval jediné přípravné utkání, protože patří do užší rotace pivotů, ale výhodou je, že ve Svitavách hrál v minulé sezoně, takže to není zase taková komplikace. Musíme se zaměřit na eliminaci ztrát, v utkáních jsme jich kupili velké množství a stálo nás to lepší výsledky, dostávali jsme mnoho bodů. Pokud donutíme soupeře jít do plných pět na pět, tak jsme schopni hrát náš rychlý basket, když pokryjeme doskok, máme dobrou přechodovou fázi. Co je pro nás varovným prstem, je skutečnost, že jsme určité pasáže zápasů dokázali hrát ve vysokém tempu a kvalitě, ale také jsme se dostávali do velkých bodových propadů. Každý trenér při skládání nového týmu žádá o trpělivost a čas, ovšem nás čeká pohárové utkání a nedostatky musíme nahradit nesmírnou bojovností.

„Reprezentujeme nejen náš klub a naše město, ale i celý český basketbal a uděláme všechno pro to, abychom ho ve FIBA Europe Cupu reprezentovali co nejlépe a co nejdůstojněji.“

Jak by se měl váš tým v pozměněném složení prezentovat?

Jsem rád, že vytváří dobrá parta, že si kluci rozumí i mimo palubovku, což je vždycky alfa a omega v každém týmu. Každý z nových hráčů měl ve svých předchozích klubech jiné role. U Matěje Svobody čekáme, než se pořádně sžije s novým prostředím, než se rozehraje a spadnou z něho počáteční obavy, protože několik let spíše vysedával na lavičce. Jeho potenciál je však značný. Určitě musím zmínit posun Eduarda Kotáska na pozici druhého rozehrávače, to je pro nás také stěžejní. Výborně zapadl Sean O'Brien, a to na obou polovinách hřiště, je na něm vidět, že by se mohl stát jedním ze základních stavebních kamenů týmu. U Russella Woodse je zatím spokojenost v obraně, v útoku se ještě trochu hledá, ale je to zase o tom, že je zde pro něho spousta nového a sehrání s novými spoluhráči, zejména rozehrávači, není otázkou šesti týdnů přípravy, ale dlouhodobější záležitostí. Zkraje sezony budeme mít možná více výpadků, co se týče ztrát, ale vynahradíme to entusiasmem, který by nás měl zdobit.

Sotva odehrajete dvojzápas s Istanbulem, ať už s jakýmkoli výsledkem, čeká vás 30. září ligová premiéra proti Brnu. A v Kooperativa NBL máte na co navazovat…

Je potřeba zdůraznit, že přišli noví mladí hráči a oproti minulé sezoně bude družstvo méně zkušené. Odešli hráči kolem třicítky Smithson, Petway, Roseboro či Stria, takže nám odešly podstatné zkušenosti. Teď si prostě musíme vychovat nové hráče. Neříkám to vůbec jako alibi, do každého zápasu půjdeme s tím, že chceme vyhrát, ať doma, nebo venku, nicméně myslím si, že úspěchem pro nás bude, když postoupíme do skupiny A1 a pokusíme se být do šestého místa a vyhnout se v play off dvěma nejlepším družstvům. Co ale bude za pět měsíců, to nevíme, já se dívám na dny a týdny nejbližší. Myslím, že jsme ve Svitavách postavili zajímavý mladý tým, který je budovaný tak, aby byl konkurenceschopný, aby se dostal do A1 a do play off.

Dekstone Tuři 2018/2019

Pivoti: Russell Woods, Šimon Puršl, Jiří Jelínek, Luboš Kovář, Martin Novák, Sean O´Brien. Křídla: Matěj Svoboda, Tomáš Teplý, Pavel Slezák, Jiří Svojanovský. Rozehrávači: Roman Marko, Eduard Kotásek, Marek Welsch.

Trenér: Lubomír Růžička. Asistent: Lukáš Pivoda. Kondiční trenér: Jan Zlámal. Masér: Luděk Olbert.

Autor: Radek Halva

19.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 22 000 Kč Strážníci Strážník/čekatel Městské policie. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, , o bezúhonnost, spolehlivost, zdravotní způsobilost dle § 4 zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, v návaznosti na § 4a, § 4b a § 4c zákona o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, státní občanství České republiky, dobrá psychická i fyzická kondice, aktivní a samostatný přístup k práci, dobré komunikační a organizační schopnosti, časová flexibilita, odolnost vůči stresu, schopnost jednat ve stresových situacích, ŘP sk. B, dovednost práce s PC (MS Office, Internet a další) , NABÍZÍME: stabilní zaměstnání - pracovní poměr na dobu neurčitou, zajímavou a různorodou práci, možnost zlepšovat zaběhlé postupy a hledat nová řešení, systém dalšího vzdělávání a profesního i osobního rozvoje, širokou škálu benefitů - 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, KONTAKT: osobně, telefonicky, e-mailem, Náležitosti písemné přihlášky uchazeče: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, datum a podpis uchazeče, kontaktní adresu, telefon, e-mail, K přihlášce je nutné přiložit: úředně ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, strukturovaný profesní životopis, kde budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních, odborných znalostech, dosaženém vzdělání vč. aktuální fotografie, motivační dopis, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, čestné prohlášení ve smyslu ustanovení § 4 odst. 1, písm. b) zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, v návaznosti na § 4b zákona o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, v případě, že uchazeč je v současné době zaměstnám jako strážník, předloží rovněž úředně ověřenou kopii platného osvědčení, Lhůta pro podání přihlášky: prodlouženo do 11. 1. 2019, Způsob podání přihlášky: písemně na adresu: Město Litomyšl, k rukám Mgr. Tomáše Rádka, Bří Šťastných 1000, 570 20 Litomyšl. Obálku označte slovy „NEOTVÍRAT, nabídka – strážník (čekatel) MP“, , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit nebo prodloužit tuto nabídku kdykoliv v jejím průběhu či nevybrat žádného uchazeče. Uchazeč nese náklady, které mu v souvislosti s touto nabídkou vznikly. Termín pohovoru s uchazeči bude stanoven na základě projeveného zájmu uchazečem.. Pracoviště: Město litomyšl - městská policie, Smetanovo náměstí, č.p. 61, 570 01 Litomyšl. Informace: Tomáš Rádek, +420 720 071 075. Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru Dělník/dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: kompletace společenských her, práce s manipulační technikou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Ravensburger karton s.r.o., Střítežská, č.p. 968, 572 01 Polička. Informace: Iva Poulová, +420 468 001 413. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 86 Kč Operátoři bezpečnostních služeb Obsluha dispečinku v bezpečnostní agentuře. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: čistý rejstřík trestů, základní znalost MS OFFICE, komunikativnost, samostatnost, praxe v oboru vítána , NABÍZÍME: třísměnný provoz, vhodné pro osoby s invalidním důchodema zdravotně znevýhodněné, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Doson spol. s r.o. - litomyšl (šmilovského), Šmilovského, č.p. 1122, 570 01 Litomyšl. Informace: Martina Kopičová, +420 734 172 386. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 13 350 Kč Ostatní vrtači a příbuzní pracovníci Dělník ve strojírenské výrobě - práce s vrtačkou, bruskou. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13350 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: práce s vrtačkou, bruskou, POŽADAVKY: pečlivost, manuální zručnost, NABÍZÍME: práci v chráněné pracovní dílně - vyhrazeno pro zdravotně hendikepované, dvousměnný provoz - 6-ti hodinové směny, po zkušební době a zapracování osobní ohodnocení 0 - 1 100 Kč, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: K - consult plus, s.r.o. - svitavy, Říční, č.p. 1578, 568 02 Svitavy 2. Informace: Milada Dobřická, +420 775 234 197.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Sedm vítězství? To je zasloužená bilance

1. CL – 7. a 8. kolo: Bombarďáci Větřní (žlutočerné dresy) – Novabrik Polička (černobílé) 0:1 a Bombarďáci Větřní – Amor Vyškov (modré) 4:1.
40

Novabrik získal všechny body a na jeho hru se nikdo ptát nebude

Svitavští basketbalisté míři do Brna prodloužit úspěšnou sérii

Svitavy – V netradičním nedělním večerním termínu vstoupí Dekstone Tuři do odvetných bojů v základní části Kooperativa NBL. Na brněnské palubovce budou favority utkání, tato role však může být ošidná.

Základní část rozdala karty, ale byla toliko předzvěstí budoucích dramat

Svitavsko - Hokejisté Slovanu Moravská Třebová zvládli nejlépe boje v základní části krajské ligy. Ačkoli se ani oni nevyvarovali slabší pasáže, tak se čtyřiceti body okupují čelo pořadí a dávají najevo, že jejich ambice na obhajobu titulu jsou reálné.

Siláci soutěžili v Pomezí

Pomezí - První adventní neděli bylo možno strávit různým způsobem. Někdo zatoužil i po méně tradičním sportovním vyžití a právě taková skupina nadšenců se sešla v prostorách posilovny v Pomezí.

Zvuční evropští konkurenti prověří mladé Litomyšláky

Litomyšl – Mimořádná událost čeká basketbalové fanoušky z Litomyšle a okolí o druhém prosincovém víkendu. Od pátku do neděle hostí tamní městská sportovní hala jeden z turnajů Středoevropské mládežnické ligy, které se účastní rovněž tým žáků věkové kategorie U14 domácího klubu Adfors Basket.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT