Výhodu domácího prostředí měli svitavští hráči, ale bohužel platilo jiné pravidlo – lichá utkání vyhrává hradecká rezerva, sudá patří Svitavským. Pro ty sezona 2008/09 končí.

1. HBC Svitavy – HBC Autosklo H.A.K. Hradec Králové B 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

Branky Svitav: Němec, Petr, Bohatý. Vyloučení: 5:9, navíc domácí 1 x 5 minut + OK. Rozhodčí: Vrabec – Hubálek. Diváci: 100.
1. HBC Svitavy:
Janco – P. Sterenčák, Nespěšný, Mifek, Dobeš, Kučera, Švendt, Hloušek, Bohatý, Hejátko, Kuda, Dobiáš, L. Sterenčák, Schlögl, Petr, Škeřík, Němec, Rejsa.

Zápas začal oboustranným oťukáváním, soupeři si byli moc dobře vědomi důležitosti utkání. Domácí šli do vedení v 6. minutě Němcem, ale radost jim dlouho nevydržela. Ihned po rozehrávce Hradec vyrovnal a tři minuty nato šel dokonce do vedení. Duel se přitom vyznačoval všemi znaky play off, tedy řadou osobních soubojů a střetů i velkým nasazení v podání obou týmů.

Objektivně vzato byli hosté o něco lepší, rychleji se pohyboval i kombinovali a svoji převahu vyjádřili gólově při pětiminutové početní převaze v prostřední části. I když Svitavy vyprodukovaly v této fázi hry pouze jednu střelu na branku, přesto se jim povedlo ve třetí třetině stav srovnat a sahaly dokonce i po vítězství. Nedlouho před koncem hrály přesilovku pět na tři, jenže ji prohospodařily a právě to byl ten osudový okamžik. Minutu před naplněním hrací doby se střelou z křídla prosadil hostující útočník Erban a poslal Hradecké do semifinále.

Libor Sedlák, trenér Svitav: Po tři čtvrtiny zápasu byl soupeř lepší, i tak jsme nakonec mohli postoupit. Jenomže když neproměníme přesilovku pět na tři, těžko můžeme uspět. Hradec byl technicky vyspělejší, rozhodly individuální chyby. Vzhledem k našemu hernímu projevu v průběhu sezony je konečné šesté místo adekvátní. Chtěli jsme do play off, to se nám povedlo. Pozitivem bylo rozšíření kádru o některé navrátilce, jako byli Švendt a Hloušek, i oživení o kluky z Litomyšle Škeříka, Rejsu a Němce. Umožnilo nám to hrát na tři pětky. Já osobně jsem se po patnácti letech rozhodl ukončit trenérskou kariéru a žezlo nyní předávám Petru Sterenčákovi.

Petr Sterenčák, kapitán 1. HBC: Chtěli jsme se podívat alespoň do semifinále. Přejít přes Hradec bylo v našich silách. Sice hrajeme víc bojovností než technikou, ale postup nebyl nereálný. Rozhodlo štěstí, které měl soupeř.

Na řadě je Kometa

Jediným zástupcem regionu v semifinále II. NHbL tak bude Kometa Polička. Jejím soupeřem bude právě Hradec B a Poličští se tak mohou poučit z nezdaru svitavských kolegů a rovněž je svým způsobem pomstít.

Série se bude hrát znovu na tři vítězné duely a startuje v sobotu 25. dubna. (mo)