S manažerem svitavských basketbalistů o odehraném soutěžním ročníku v Kooperativa NBL.

Neměl to před začátkem sezony PAVEL ŠPAČEK jednoduché. Tým Turů musel dávat dohromady z velké části úplně nový a bylo otázkou, jak v Kooperativa NBL obstojí. Obstál výborně, dokonce se poprvé v historii podíval i do play off, takže jeho komentář musí být i přesto, že se Tuři nevyvarovali slabšího období, pozitivní. Jako manažer však už připravuje sezonu příští a je mu jasné, že družstvo se ve stejném složení jenom těžko sejde. „Je to velmi nepravděpodobné," přiznává.

Pokud byste měl učinit zápis do pomyslné kroniky svitavského basketbalu o ročníku 2015/2016, co by v něm stálo?

Cíl v podobě postupu do play off jsme splnili. Rekordních je i třináct domácích výher. Šlo o naší dosud nejúspěšnější sezonu v nejvyšší basketbalové soutěži a nám po jejím skončení nezbývá než poděkovat všem příznivcům za podporu.

Když porovnáte vlastní očekávání, jaká jste o vašem týmu měl před zahájením soutěže, se skutečností, jaký dojem ve vás zanechal?

Má očekávání byla nakonec naplněna, byť přiznávám, že to s nimi bylo v jednu chvíli hodně „vachrlaté".

V průběhu sezony jste se ocitli několikrát hodně nahoře, ale několikrát také hodně dole. V čem vidíte příčiny této nevyrovnanosti?

Jednoznačně to bylo v úzkém kádru. Stačilo jedno zranění klíčového muže a hráči z lavičky pak neměli na to jeho kvalitu nahradit.

Po televizním debaklu od Prostějova, kterým vyvrcholila série nepovedených výkonů, se vám podařilo tým znovu nastartovat k úspěšnému finiši základní části. Čím se vám to povedlo?

Měli jsme s mužstvem sezení a vzájemně si vyříkali příčiny naší špatné hry. Ukázalo se, že v týmu bylo mnoho různých názorů, co je potřeba zlepšit. Velkým pozitivem bylo, že všichni hráči včetně trenéra měli obrovskou vůli situaci změnit, a to se jim společným úsilím povedlo. Každý musel začít především u sebe, a to včetně zahraničních hráčů.

Ve zmíněných pro vás složitých fázích soutěže byl na sociálních sítích dost zhusta kritizován kouč Petr. Vy jste mu ovšem zachoval důvěru a to se nakonec vyplatilo, že?

Situace v týmu skutečně jednoduchá nebyla, ale vedení klubu trenéra podrželo. Věřili jsme, že tento tým má mnohem větší potenciál, než co na hřišti předváděl. Když hráči začali bojovat jeden za druhého, věděli jsme, že máme problém vyřešen. Není jednoduché „ukočírovat" čtyři kvalitní zahraniční hráče tak, aby upřednostnili cíle týmu před svými osobními. Měl jsem radost, že to kluci zvládli.

Zjednodušeně řečeno vás do čtvrtfinále dostaly tři vyhrané koncovky proti Ostravě, ale tak snadno to jistě říci nelze. Proč to podle vás zrovna letos do TOP osmičky vyšlo, zatímco v letech minulých nikoli?

K úspěchu potřebujete trochu toho štěstíčka. Výhry s Ostravou nám hodně pomohly. Ovšem štěstí se musí jít naproti. My jsme o Vánocích angažovali Evana Bruinsmu a dali jasný signál, že play off hrát chceme. On se nám pak odvděčil v únoru a v březnu skvělou výkonností. V krizi jsme podrželi trenéra a tým začal šlapat. Do cizinců jsme se letos na rozdíl od našich soupeřů celkem trefili. Všichni patřili k oporám týmu. Faktorem plus v boji o play off byly dvě domácí výhry nad silnou Opavou a po jednom skalpu Pardubic, Děčína a Kolína. V minulosti jsme neměli v jarní části potřebnou kvalitu a proto nás soupeři přehrávali. O play off se většinou rozhoduje v březnu a tentokrát jsme byli společně se skvělými fanoušky připraveni.

Ještě k play off. Překvapilo vás, že Nymburk šel do série se Svitavami naplno, s absolutní koncentrací, bez známky sebemenšího podcenění?

Vůbec mě to nepřekvapilo. Zápasy play off se hrají vždy v jiném tempu než liga. Právě v tom je vyřazovací část tak atraktivní. Je to zcela nová soutěž a může v ní klidně celkově uspět i podceňovaný tým. Ve VTB lize šel Nymburk na CSKA a favorit z Moskvy také nic nevypustil. Jsem rád, že jsme mohli svitavským divákům ukázat v play off tak kvalitní celek, jakým Nymburk je.

Čtyři zahraniční basketbalisté, to byl na svitavské poměry nadstandard. Řekl byste, že beze zbytku splnili to, proč jste je přivedl? Jak byste přínos každého z nich hodnotil?

Čtyři cizinci, to už opravdu není málo. Ovšem při odchodu Votroubka se Šotnarem jsme kvalitní české hráče nesehnali. Jednoznačně všichni čtyři naplnili očekávání. Jahmal Jones dokázal mužstvo výborně dirigovat, byl bodově nebezpečný a zapisoval pět asistencí na zápas. Nicchaeus Doaks byl hvězdou celé ligy a podle mého názoru měl být vyhlášen MVP základní části. Byl nejlepším v doskocích i v užitečnosti, byla radost sledovat jeho letecké manévry. Riley Barker prokázal obrovskou atletičnost, která mu vynesla vítězství v soutěži Kooperativa Faktor o nejatraktivnějšího hráče soutěže. Jeho devět bloků z Jindřichova Hradce asi nikdo nepřekoná. Evan Bruinsma splnil beze zbytku roli žolíka v boji o play off. Přinesl do týmu lepší doskok a hlavně vysoké procento střelby za dva i tři body. Ze zahraničních hráčů se proti Nymburku dokázal prosadit nejvíce, což jen potvrdilo jeho kvality.

Jak podle vás obstáli čeští hráči, i s přihlédnutím k tomu, že minutáž některých z nich byla značně skromná?

Kdybych to měl přirovnat k počasí, tak asi střídavě oblačno. Každý z nich měl svá „velká utkání", jako Jaroš proti USK, Špaček proti Pardubicím, Teplý a Bašta proti Ostravě. Ale jejich výkonnost nebyla tak vyrovnaná jako u zahraničních hráčů. Když se trefovali Špaček s Teplým, byli jsme velmi silní a mohli porazit až na Nymburk kohokoliv. Žádný z hráčů však nebyl schopen pravidelně dávat dvouciferné body s vysokou užitečností tak, jako zahraniční hráči. Celkové ovšem svoje role v týmu dokázali splnit. Pozitivem bylo oproti loňsku výrazně větší zapojení Jaroše a také minuty Andrese a Jurky se v budoucnu nepochybně zúročí.

Kterých dosažených výsledků v odehraném soutěžním ročníku si považujete nejvíce?

Já osobně si nejvíce cením vítězství v Jindřichově Hradci, kdy jsme hráli bez rozehrávačů. To je asi tak, jako kdyby hrál nějaký tým volejbal bez nahrávače. Kluci tento nelehký zápas na svojí stranu překlopili obrovskou bojovností a týmovostí. Nakonec nás tahle výhra katapultovala do play off a domácím naopak chyběla v jejich snaze vyhnout se nevyzpytatelné baráži.

Jak výrazné pohyby ve složení družstva předpokládáte v období mezi sezonami?

Všichni hráči nabídku na další sezonu dostali. Ovšem pravděpodobnost udržení celého kádru pohromadě je velmi nízká, to je skutečnost. Základem musí být česká osa hráčů a tu bychom zde rádi udrželi.

Vám se nyní i v minulosti, na rozdíl od řady jiných klubů, tradičně dařilo trefit zámořské akvizice. Takže až je budete vybírat, bude to znovu po velice pečlivé úvaze, že?

Není jednoduché najít za „rozumné" peníze kvalitního hráče ochotného odehrát ve Svitavách celou sezonu. Současní cizinci mají možnost využít naší nabídku do konce května. Pak se začneme poohlížet po náhradách. Laťka je letošními výkony nasazena velmi vysoko, toho jsme si vědomi.

Nemusí se svitavští fanoušci tentokrát obávat podobně nemilých překvapení, jakými byly vloni nečekané odchody Šotnara s Votroubkem?

Ve svitavském týmu budou hrát pouze hráči, kteří za nás hrát chtějí. Věřím, že k něčemu podobnému jako v případě zmíněných basketbalistů nedojde. I když to v podstatě umožnilo přivézt vyšší kvalitu, než odešla…

Nelze se vás nezeptat, jaký předpokládáte vývoj svitavského klubového rozpočtu. Setrvá na podobných číslech?

Předpokládám, že se náš rozpočet udrží na úrovni z uplynulé sezony. Pokud se chceme rvát i o play off, tak jiná cesta není. Rádi bychom do našeho portfolia přivedli dalšího ekonomicky silného partnera, který by klubu pomohl udržet sportovní kvalitu i finanční stabilitu.