Dvoudennímu šampionátu předcházelo týdenní soustředění všech věkových kategorií – U14 (děti do 14 let), U18 (do 18 let), U22 (do 22 let). V tréninku se chytalo v průměru do 10 kilogramů ryb, Patrikovi se podařilo vytvořit rekord soustředění, při němž ulovil v hodnoceném a bodovaném tréninku 20 kg ryb.

„V samotném závodu mistrovství republiky ryba úplně přestala brát, protože přes oblast okolo Týna nad Vltavou prošla bouřková fronta, která způsobila značné výkyvy atmosférického tlaku. Pro chytání jsme proto zvolili jako jediní taktiku lovu drobné ryby, která se ukázala jako nejlepší,“ poznamenal závodníkův otec a trenér Karel Netolický. Nejméně polovinu závodu Patrik vedl, dokonce se mu tímto způsobem podařilo ulovit i většího bolena. „Patrik však v průběhu lovu tuto taktiku nedodržel, přešel na lov odhozovým prutem, neboť předpokládal větší úlovky, to se ale bohužel nesplnilo. Po návratu k lovu drobnější ryby pak již náskok dalších závodníků nedohnal a skončil na čtvrtém místě v sektoru,“ popisuje Karel Netolický.
Ve druhém závodu již ryba brala podstatně víc, tady měl Patrik jako celý rok smůlu na vylosování. „Byl právě uprostřed sektoru, kde je nejhorší úsek, zpravidla nenajede ryba ani zhora, ani zdola toku. Takže výsledek byl páté místo v sektoru a celkově šesté místo na mistrovství republiky,“ řekl trenér. V soutěži dvoučlených týmů se Patrik Netolický spolu s Tomášem Michálkem umístili čtvrtí, prohráli na CIPS body, měli nižší váhu ryb. A v soutěži tříčlenných družstev složených s U14, U 18 a U22 získal bronz.

Letošní mistrovství světa v belgickém Gentu se tedy muselo obejít bez Patrika, takže si musí počkat na příští rok, kdy mu snad bude přát i trocha toho štěstíčka. „Lov ryb udicí je velmi náročná disciplína. Mnohdy rozhoduje vylosované místo, vychytanost závodníka, jeho kvalitní výbava a příprava všeho, co k závodu patří. Stejně velký díl má v závodě i zmíněné štěstí. Někdy to prostě nevyjde ani tehdy, když se v přípravě udělá maximum,“ konstatuje starou známou sportovní pravdu Karel Netolický. Jeho syn Patrik bude nyní pokračovat v sezoně účastí na dalších závodech, které se započítávají do nominace na příští rok. Druholigové družstvo, za které startuje, má už jen malý krůček k postupu do české nejvyšší soutěže a také jej čeká přechod ze základky na střední školu, kde musí také „lovit“ slušné známky.

(rh, net)