VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přišli si pro modřiny i zkušenosti

Litomyšl - Litomyšlští karatisté pořádali seminář zaměřený na sebeobranu vedený Stanislavem Gazdíkem.

20.3.2014
SDÍLEJ:

Jak proti agresivitě. Zkušený lektor účastníkům názorně předvedl, že k potlačení útoku často stačí je velmi málo síly.Foto: Archiv TJ Jiskra

Na pozvání oddílu karate Tělovýchovné jednoty Jiskra přijel do Litomyšle předat svoje zkušenosti Stanislav Gazdík. Je to mezinárodně uznávaný expert na moderní sebeobranu. Jako člen elitního komanda jednotky Group Commandos Parachutistes (GCP) v cizinecké legii se zúčastnil celkem jedenácti bojových misí.

Jen pro představu, legie má 7500 mužů, v této jednotce slouží pětadvacet nejlepších. Svoje znalosti nabyté v těchto misích předává nejenom policii a speciálním jednotkám, ale vypracoval i systém sebeobrany pro záchranáře a civilní sektor.

Jak přijmout ránu

Litomyšlský seminář začal nezbytnou rozcvičkou, aby všichni účastníci zahřáli svoje těla na provozní teplotu. Následovala oční gymnastika, která pomáhá rozšiřovat úhel vidění a zvyšuje tak šanci, že útok bude včas postřehnut.

Některé začátečníky trochu bolestivě překvapilo důkladné otužování těla. Schopnost přijmout ránu ale patří mezi základy sebeobrany. V naprosté většině případů bývá první útok překvapující a ráně se nevyhne ani zkušený cvičenec bojových umění.

Při praktickém nácviku jednotlivých obranných technik si posléze každý vyzkoušel a sám na sobě pocítil, jak málo síly stačí k tomu, aby si útočník své agresivní chování rozmyslel.

V průběhu semináře se jeho účastníci seznámili nejenom s praktickým využitím technik, ale Stano jim také vysvětlil teorii komunikace s agresorem a jak je třeba přistupovat k potenciálnímu nebezpečí. Přitom neustále zdůrazňoval používání gradace síly.

Ne vždycky je vhodné okamžitě použít maximální sílu. Je nutné brát ohled na poměr velikostí útočníka a obránce a rovněž na případné trestněprávní důsledky. V případě konfliktu je důležité mít svědky na své straně, tedy aby místo útočníka svědci nepovažovali za agresora obránce.

„Stanův sebeobranný systém Prodefence vychází z jiného bojového umění, než jaké cvičíme v Litomyšli, přesto je řada technik podobná nebo shodná s technikami karate, a to zvláště ty, které využívají citlivých bodů na lidském těle. Fungují na malé i velké agresory a ani posunutý práh bolesti útočníka neochrání," přibližuje Jiří Smékal z oddílu TJ Jiskra.

Účinné metody

Gazdík se v průběhu semináře snažil každému věnovat osobně a velmi trpělivě vysvětloval a ukazoval techniky tak, aby je pochopil skutečně každý účastník. Hlavními figuranty byli na akci členové litomyšlského oddílu karate, ale i někteří začátečníci na vlastní kůži pocítili, že předváděné techniky jsou nejenom velice bolestivé, ale především skutečně účinné.

„Cvičili jsme celých šest hodin v kuse, a to bez přestávky na oběd. I to je součástí přípravy na sebeobranu. Málokdy se totiž útočník slušně zeptá, jestli jste pořádně najedení a zda vás tedy může napadnout. Někteří se sice tvářili překvapeně, ale seminář probíhal v takovém tempu, že si na jídlo vzpomněl málokdo," pousmál se Smékal.

Na závěr program Stanislav Gazdík prezentoval svoji sbírku exotických a zákeřných zbraní, aby každý věděl, čím může útočník napadeného překvapit. Jednalo se především o nejrůzněji tvarované nože určené ke skrytému nošení, jako jsou například prsten s čepelí nebo velice ostrý nůž z bambusu, který ani detektor kovu neodhalí.

Pozitivní dojmy

„Podle ohlasů byli účastnici semináře velmi spokojeni. Každý si odnesl sice pár modřin, ale hlavně řadu zajímavých postřehů a zkušeností," vystihl přínos akce pro litomyšlské karatisty i ostatní zájemce Jiří Smékal.

Velice poučné bylo i večerní setkání a povídání o Stanových zážitcích z Legie a z misí. Podělil se o to, jak si coby „důchodce" z cizinecké legie užívá mateřskou dovolenou. Vysvětlil, co všechno se za patnáct let v legii naučil a jak se mu teď všechno hodí v praktickém životě. Každého zřejmě napadla otázka, kolik lidí v boji zabil. Stanislav Gazdík na to odpovídá po svém: „Neptej se, kolik lidí jsem zabil, ale kolika lidem jsem pomohl." O svém působení v Cizinecké legii napsal publikaci 15 let v legii.

(jsm, mš, rh)

Autor: Redakce

20.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nymburku podlehli, ale vzdorovali mu odvážně

Ilustrační foto.

Veteráni si na okruhu v Cihelně rozdělovali mistrovské medaile

Jisté play off? Zatím pro jednoho

Svitavsko – Ohlédnutí za základní částí krajské ligy hokejistů. Moravská Třebová prvních dvacet duelů sezony zvládla velmi dobře a má jasné play off, naopak Litomyšl a Polička zamířily do skupiny B, což je hlavně v případě prvního jmenovaného mužstva nepříjemným zjištěním.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Poslední zvonky k dispozici

Litomyšl – Při příležitosti návratu zvonů do piaristického chrámu v Litomyšli nechalo město vyrobit repliku jednoho z nich. Jednalo se o zvon Panna Marie.

V Třebařově se zpívalo u mlýna a akvaduktu

Třebařov – Akce Česko zpívá koledy proběhla letos v obci poprvé, ale rovnou se zařadila mezi aspiranty na zápis do knihy rekordů jako jedno z nejunikátnějších míst. Zatímco většinou se zpívalo u vánočních stromů na náměstích a návsích, v Třebařově se sešli u jednoho z nejstarších mlýnů na našem území. A jen pár metrů odtud se nachází další historický unikát – nejstarší akvadukt v Česku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT