V březnovém play-down se místní florbalisté vítězstvím nad Opavou právem zachránili v první lize, tj. druhé nejvyšší florbalové soutěži v České republice. Mimo extraligových Pardubic si díky tomu jasně udrželi postavení nejsilnějšího regionálního celku.

Svitavští diváci se tak od září opět mohou těšit na ten nejlepší florbal v domácí hale Na Střelnici, na který si v minulosti zvykli.

Realizační tým

Na nový ročník se áčko svitavského FbK připravuje pod vedením trenérské dvojice Roman Kalhaus – Ladislav Štancl, která stála u kormidla již v průběhu minulé sezony po odchodu dlouholetého trenéra Lubomíra Kocourka. V průběhu letní přípravy se zapojil rovněž zkušený Jiří Brýdl, jenž měl na starosti atletickou přípravu hráčů. Fyzioterapeutkou týmu zůstává i nadále Kateřina Klašková.

Novinky v kádru

Aktivní ligovou kariéru ukončili Jiří Nejedlý a Jakub Klusák, kteří patřili mezi dlouholeté opory FbK. Zatímco Nejedlý, který žije v Kunštátu, se věnuje florbalu dál na amatérské úrovni, Klusák se stará o svitavskou florbalovou mládež a předává svoje letité zkušenosti mladým sportovcům v klubu.

Kvůli zranění je dočasně mimo hru obránce Robin Kalhaus, jehož návrat na palubovku se dá očekávat v průběhu druhé poloviny sezony. Svoje působení v týmu Bulldogs Brno definitivně ukončil univerzál Dominik Šmarda, který by se měl stát jedním ze stabilních pilířů nově se rodící sestavy Svitav.

V barvách FbK se v průběhu letní přípravy objevila rovněž nová jména. Nejvýraznější posilou bude exlitomyšlský Vilém Nonn, který naposledy působil v juniorské extralize v družstvu Mladé Boleslavi. Dalším jménem z Litomyšle, které fanoušci uvidí v červeno-černém dresu FbK, je Ondřej Pakosta, který se v přípravě jevil velmi nadějně a prosadil se v obou přátelských utkáních.

V lednu by se po návratu ze studijního pobytu měl zapojit i David Petráž (dříve FbK Orlicko-Třebovsko), který za FbK odehrál premiérovou prvoligovou sezonu. Část letní přípravy s týmem absolvoval i snaživý David Verunáč z Přelouče, ten se ovšem po dohodě s vedením klubu zatím na prvoligové soupisce neobjeví.

Letní příprava

Svitavští florbalisté v květnu zvládli blok individuální přípravy. Společně pak celý kádr začal trénovat v červnu. V minulém týdnu strávil pět dnů na soustředění v Rokytnici v Orlických horách, kde se hráči věnovali jednak individuálnímu rozvoji, ale také herní přípravě.

V rámci soustředění se širší kádr doplněný o juniory utkal s omlazeným týmem z Náchoda, se kterým si poradil v poměru 10:3. Celé soustředění poté bylo zakončeno již na domácí palubovce přátelským střetnutím s Olympem Praha, které přineslo úplně stejný výsledek 10:3.

Hrající trenér FbK Svitavy Ladislav Štancl k těmto sehraným duelům řekl: „Jednalo se o přípravná utkání, která byla zařazena na konec soustředění. Proto bylo dopředu jasné, že svoji roli bude hrát únava. I přesto jsme však chtěli odehrát zápasy ve slušném tempu, když jejich cílem bylo zkusit si některé prvky hry, které jsme trénovali, hrát na míčku a začlenit do týmu nové tváře. Zejména první zápas jsme měli odehrát ve vyšším tempu a být na sebe přísnější při pohybu bez míčku. Ve druhém utkání už to bylo o poznání lepší, a i když si z obou dvou zápasů odnášíme mnoho postřehů, na čem je potřeba dál pracovat, hodnotím to pozitivně. Stejně jako celé soustředění, kdy celý tým pracoval na sto procent a tréninky měly pokaždé náboj a kvalitu. Podařilo se nám také začlenit do týmu tři juniory, z jejichž výkonů mám osobně velkou radost a věřím, že se usadí v kádru i pro prvoligovou sezonu," uvedl Štancl.

Ročník 2015/2016

Ostrý start do mistrovských bojů čeká na FbK Svitavy v Poháru České pojišťovny začátkem září, kde se nejdříve střetnou se soupeři z nižších soutěží. V první lize pak v úvodním kole vycestují 19. září do daleké České Lípy, kde se postaví jednomu z favoritů na postup do extraligy. Hned o týden později (27. září) se už představí na domácí palubovce proti Ústí nad Labem. (lb)