Polka s rekordem

Obvyklou součástí srpnových litomyšlských závodů je sprinterský trojboj skládající se z běhu na 60, 100 a 200 metrů. Stal se kořistí Libora Žilky z pražského Olympu, jemuž výkony 6,95 (60), 10,68 (100) a 22,03 (200) zajistily nejvyšší bodový součet 2713. Na dalších příčkách skončili Jindřich Šimánek (Slavia Praha) za 2662 a Filip Klvaňa (AC Syner Turnov) za 2624 bodů.

Mezi ženami dosáhly nejlepšího součtu hned dvě závodnice: Martina Dostálová a Iveta Mazáčová z Olympu Praha nasbíraly celkem 2950 bodů. Kvalitní časy však zaběhli i závodníci, kteří nenastoupili do všech disciplín: dvoustovku suverénně vyhrál český reprezentant Jiří Vojtík (Olymp Praha, 21,05), na stovce žen vytvořila Polka Prokopeková rekord stadionu 11,74 a skvěle zaběhla i 200m(23,41).

Početné pole běžců se sešlo v běhu na anglickou míli. V posledním kole nastoupil Martin Klvaňa (AAC Brno) a s převahou zvítězil (4:33,39) před P. Rybišárem (Hvězda SKP Parce) a J. Lepltem (Sokol Nová Paka). Tomáš Večeře (Atletika Polička) doběhl pátý (4:44,79). Ženy se na startu míle sešly pouze dvě, tou rychlejší z nich byla v cíli poličská juniorka Zuzana Vlčková (5:37,99).

Malina pod limit

Vrh koulí mužů byl I. ročníkem Memoriálu Bohumila Novotného a nejlepšího výkonu dosáhl Remigius Machura z pražské Sparty (17,87). Soutěž žen vyhrála Jana Kárníková (Hvězda SKP) výkonem 16,63. Stejná závodnice obhájila prvenství ve Velké ceně města Litomyšle v hodu diskem, kde díky výkonu 48,78 m porazila druhou Staňkovou (Olymp) o 72 centimetrů.

Diskařům vévodil Libor Malina (AC TEPO Kladno), ale na limit nutný k účasti na MS v Ósace útočil marně (59,11 m). Memoriálovému skoku do výšky kraloval Michal Šaman (Olymp) za 211 cm, ve slabší konkurenci výškařek byla nejlepší Zdeňka Kubínová (AC Pardubice, 160).

Tabulkově vůbec nejkvalitnější výkon předvedla v Litomyšli Miriam Bobková na 100 metrů překážek, časem 13,08 dokonce splnila limit slovenského svazu pro Ósaku. Krátké překážky mužů vyhrál Michal Krejčí (USK Praha) v čase 14,34, desetibojař Josef Karas (testoval formu také v disku a kouli) doběhl čtvrtý (15,12).

Z domácích závodníků se nejlépe ukázal vícebojař Pavel Baar ve sprinterském trojboji. Dosáhl v něm součtu 2522 bodů a páté příčky za výkony 7,18 na šedesátce, 11,14 na stovce a 22,10 na dvoustovce.