Mnohé bylo v zápase Turů proti USK jinak než v pondělí v Jindřichově Hradci. Tak například faulů měly Svitavy o osm méně než soupeř, byli to tři hráči hostů, kteří museli s pěti osobními chybami ze hřiště. A jiný, tedy příznivý, byl pro domácí i výsledek.

Dekstone Tuři Svitavy – USK Praha 75:69

Body: Jelínek 21, Mickelson 18, Teplý 15, Mays 6, Bannister 6, Šindelář 4, Vučica 3, Špaček 2 – Mareš 21, Grunt 14, Feštr 9, Šafarčík 7, Madsen 6, Křivánek 6, Štěrba 6. Rozhodčí: Vondráček, Jedlička, Kapl. Fauly: 17:24. Pět chyb: 37. Mareš, 39. Feštr, 40. Grunt (všichni USK Praha). Trojky: 5:9. Trestné hody: 27/20 – 17/12. Doskoky: 28:38. Diváci: 267. Vývoj po čtvrtinách: 24:16, 37:36, 63:54. Nejlepší hráč utkání: Jelínek (Svitavy).

Tuři, jimž scházeli zdravotně indisponovaní Roseboro a Bašta, vstoupili do utkání koncentrovaně, první kvartál patřil jasně jim, záhy získali vedení, které bylo po deseti minutách osmibodové.

Ve druhé čtvrtce se však rozplynulo jako pára nad hrncem. Domácí začali kupit chyby, soupeř hrající bez svého nemocného elitního střelce Bohačíka se v zakončení chytil a po trojce Madsena a dalším koši Šafarčíka zcela otočil kormidlem zápasu (28:33).

Naštěstí pro domácí basketbalisty však Mickelson čtyřmi body v řadě hostům nedovolil výraznější rozlet a do kabiny šli s náskokem, byť tím nejtěsnějším možným, znovu Tuři.

Ve třetí čtvrtině potom trpělivě krok za krokem navyšovali odstup, prosazovat se začali Jelínek s Teplým a ve 30. minutě vedli o deset bodů (60:50).

Pražané se ovšem ještě ve skóre přiblížili, když využili slabších svitavských pasáží v průběhu závěrečné části, dostali se na 68:64 a minutu před sirénou na 72:69. Pevné ruce Teplého při trestných hodech však znamenaly razítko na důležité svitavské vítězství.

„Chtěli jsme zápas po sérii porážek zvládnout. Nezbývalo nám nic jiného než bojovat a hrát srdcem, v některých částech utkání na nás byla vidět větší energie. Měli jsme ale i několik pasáží, ve kterých jsme vypadli z rytmu, soupeř se dotáhl nebo šel dokonce přes nás. Ale naštěstí díky zkušenosti Jirky Jelínka, chladné hlavě Tomáše Teplého, dobré práci Mickelsona na obranné i útočné polovině a ve druhém poločase i Vučici jsme utkání zvládli," byl spokojen trenér Lubomír Růžička.

„Domácí hráli s větší energií a chutí. Měli jsme prakticky celou dobu problémy v obraně, které pramenily z některých lehkých ztrát. V útoku jsme zkoušeli hrát příliš často silově a když se takto hraje, upadá kombinace. A v posledních čtyřech minutách jsme neukázali žádný elán. V obraně jsme si počínali, jakoby byl už konec, v útoku jsme hráli tak, jako bychom vedli o dvacet bodů," neskrýval svoje roztrpčení kouč USK Mirsad Alilovič.

Na Tury nyní čeká delší zápasová přestávka, když k dalšímu ligovému duelu nastoupí až v sobotu 14. ledna doma proti Opavě. Žádný velký odpočinek to však pro ně neznačí. „Nebudeme lenit. Hráči dostanou pár dnů volno a 28. prosince jsme zpátky na značkách," upozornil Lubomír Růžička.

Kooperativa NBL:

Pořadí: 1. ČEZ Basketball Nymburk (16 utkání/31 bodů), 2. BK JIP Pardubice (16/29), 3. BK Armex Děčín 17/29), 4. Orli Prostějov (17/25), 5. BC Geosan Kolín (16/25), 6. BK Opava (16/24), 7. ÚSK Praha (17/24), 8. Sluneta Ústí nad Labem (16/23), 9. Dekstone Tuři Svitavy (18/23), 10. BK Lions Jindřichův Hradec (17/23), 11. mmcité Brno (16/21), 12. NH Ostrava (16/20).