Dárek všem fanouškům. Zásluhou televizního zápasu viděli krajské derby příznivci basketbalu v celé republice. V tomto případě se dá říci, že největší zásluhu na vynikající podívané měly oba týmy. Každý hráč, který v předvánočním čase vstoupil na palubovku. A diváci kvitují, že Svitavy už v těchto měřeních sil nejsou otloukánkem. Prohrály sice osmnácté utkání v Pardubicích v řadě, nicméně jejich výkon byl nejlepší v historii návštěv krajského města.


BK JIP Pardubice – Dekstone Tuři Svitavy 93:85 (31:18, 54:41, 66:63).
Body: Škranc 14, Jackson a Williams po 13, Půlpán 12, Švrdlík, Kohout a Potoček po 11, McGaughey 6, Nečas 2 – Slezák 30, M. Svoboda 22, Puršl 9, Jelínek 7, Teplý 5, Kovář 4, Obrien 3, Aiken a Marko po 2, Kotásek 1. Rozhodčí: Vyklický, Kapaňa, Karafiát. Fauly: 23:23. Pět chyb: Marko (S). Trestné hody: 18/12 – 22/18. Trojky: 9:11. Doskoky: 41:40. Diváci: 1113. Nejlepší hráč: Viktor Půlpán (P).

Že mají pardubičtí basketbalisté ospalé začátky? Tak to je po derby jenom pověra. V první čtvrtině totiž předváděli nejlepší basketbal celé dosavadní sezony. Tuři se nestačili rozkoukat a domácí vedli 14:6. Není divu, že už v první čtvrtině hosté ztráceli dvojciferně. Poprvé vystrčili růžky, když ztráceli sedmnáct bodů, což byl největší náskok Beksy v celém utkání. Pomalu se začínal rozehrávat budoucí nejlepší střelec zápasu Pavel Slezák. Prakticky sám upletl desetibodovou šňůru. Ještě do poločasu si ale domácí vzali třináctibodový polštář po první čtvrtině zpět.
Jestliže první pětiminutovku duelu zcela ovládli pardubičtí dlouháni, tak ve druhém poločase tento úsek bravurně zvládly Svitavy. Jejich soupeři totiž na čtyři minuty absolutně odešla střelba. A ze stavu 56:43 se zrodil průběžný výsledek 56:55. A to ještě hosté promarnili dvě šance na velký obrat. Zásluhou trojky s klaksonem oznamující konec třetího kvartálu šli do posledního jen za tříbodové ztráty. Jenže Pardubice znovu šláply do pedálů a po třech a půl minutách čtvrtého dějství natáhly své vedení na patnáct (80:65). Ani tento počin však ještě neznamenal definitivní trhák. Opět začal úřadovat Slezák a tři minuty před koncem bylo znovu vše otevřené. Hosté se přitáhli na tři body. Jenže neustálé stahování náskoku je stále moře sil, které už v koncovce nezmobilizovali. Beksa už žádné drama nepřipustila a zvítězila o osm bodů. Zaslouženě.

Levell Sanders (trenér domácích):
"Byl to dobrý zápas, podobný, jako první vzájemné utkání, které jsme hráli ve Svitavách, co se týče skóre. Jedna z hlavních věcí, s kterou jsme šli do zápasu, byla, že jsme nechtěli Svitavám nechat skórovat snadné koše v přechodové fázi či z rychlého protiútoku: v prvním poločase měly pouze dva body z protiútoku, což bylo dobré. Měli jsme pak pár okamžiků, kdy jsme udělali sérii ztrát a oni nás za to potrestali, ale nakonec jsme to zvládli. Svitavy jsou dobrý tým, jejich trenér odvádí dobrou práci. Matěj Svoboda hrál velmi dobře, Pavel Slezák odehrál výborný zápas. Klíč pro nás byl v pokrytí Romana Marka. Šli jsme do zápasu s plánem vyvíjet na něj velký tlak a každý z našich hráčů, kdo se na tom podílel, odvedl dobrou práci. Do Vánoc jsme měli 4 zápasy, které jsme chtěli vyhrát, což se nám podařilo, za což jsme rádi. Přeji všem krásné Vánoce."

Viktor Půlpán (hráč domácích):
"Já myslím, že hodně rozhodl začátek. Do zápasu jsme vstoupili dobře, udělali jsme si náskok a pak jsme ho drželi. I když se pak Svitavy dotáhly, jsem rád, že nás to nepoložilo. Hráli jsme dál a nenechali jsme je, aby šli přes nás. Podle mě jsme celý zápas podávali skvělý výkon hlavně v obraně: nenechali jsme je dávat jednoduché koše, což také spolurozhodlo."

Lubomír Růžička (trenér hostů):
"V první řadě gratuluji Pardubicím k vítězství, už dlouho jsem je neviděl hrát s takovou energií. Vyhrál lepší tým. Důležitý byl vstup do zápasu, kdy jsme měli spoustu nevynucených ztrát, výbornou práci po celý zápas odváděl Viktor Půlpán na Romanovi Markovi, kterého odřízl od naší hry. Přestože jsme se na to připravovali, Roman nebyl ve své kůži. Pak jsme našli určitou strategii, jak domácí zastavit: přešli jsme do zóny, do zóny s přebíráním, a vrátili jsme se do utkání. Od druhé čtvrtiny jsme byli vyrovnaným soupeřem a chci hráčům poděkovat, protože ukázali charakter. Přestože jsme prohráli, jsem pyšný na svůj tým. Jsme pořád v procesu, tohle je 15. kolo, a kdybychom takovýchto zápasů hráli 25 za sezonu, tak budu nejšťastnější trenér. Zároveň mě potěšilo, že jsem viděl na hřišti dva hráče ročníku 96 - Viktora Půlpána a Matěje Svobodu, jsem rád, jaké podali výkony v televizním utkání. Český basket má na čem stavět. Přeji všem šťastné a veselé Vánoce."

Matěj Svoboda (hráč hostů):
"Myslím si, že klíčová byla první čtvrtiny, kdy nám Pardubice utekly na nějakých 15 bodů. My jsme potom v podstatě celý zápas dotahovali, což je proti týmu, jako jsou Pardubice, obtížné, zvlášť u nich doma. Nicméně jsme se dokázali dotáhnout, ale bohužel jsme to nedokázali překlopit na naši stranu, což je škoda, protože jsme si na Pardubice věřili. Nepovedlo se to, ale musíme bojovat dál."

Z pohárového vystoupení Svitav v Jindřichově Hradci.
Český pohár: Tuři postupují, pohodové to ale v Jindřichově Hradci neměli