Nikdo si to nepřál, ale posledních pár týdnů se k tomu schylovalo a po středeční prohře na chomutovské palubovce to je neveselou realitou. Svitavští Tuři nezopakují loňskou sezonu a nezahrají si předkolo play off. A co hůře, velmi vážně jim hrozí, že o setrvání v nejvyšší soutěži budou muset bojovat v baráži, jelikož dvě kola před koncem se už vzhledem k jejich formě moc nezdá, že by se ještě dovedli vyhnout dvěma posledním místům v tabulce skupiny A2.

Levharti Chomutov – Qanto Tuři Svitavy 87:68 (24:14, 42:31, 64:51). Body: Fields 25, Allen 16, Pecka 12, Hanzlík 12, Glover 8, Žampach 8, Honomichl 4, Bosák 2 – Mróz 18, Macela 12, Deloach 8, Sýkora 7, Sedlák 6, Jelínek 6, Miloš 4, Harčár 3, Šindelář 2, Teplý 2. Rozhodčí: Hruša, Galajda, Linhart. Fauly: 22:23. Pět chyb: Glover – Jelínek, Mróz. Trojky: 5:4. Trestné hody: 20/14 – 21/14. Doskoky: 28:23. Diváci: 420. Čtvrtiny: 24:14, 18:17, 22:20, 23:17.
Tuři měli před tímto zápasem dlouhou přestávku, ovšem zpočátku se zdálo, že by to nemuselo být na závadu. Sice záhy prohrávali 2:7, sedmi body v řadě však otočili stav na 9:7.

Od té chvíli se však utkání vydalo směrem, kam Svitavští rozhodně nechtěli. Řádit začal chomutovský Fields, sám dal sedm bodů v řadě a i když do zápasu pak naskočil Deloach, který nebyl v základní pětici, tak ztráta Turů rychle nabrala dvoucifernou podobu.

Ani nástup do druhé čtvrtiny nevypadal ze svitavského pohledu o mnoho lépe a po akci Honomichla to bylo už 30:16. Náporu Levhartů pomohly dvě přesné trojky z Hanzlíkovy ruky (38:23) a chvilkovou sérii Turů uťal Honomichl, který těsně před sirénou zajistil domácím poločasové vedení rozdílem jedenácti bodů (42:31).

Naděje Svitav ožily ve třetím hracím období, kdy po trojce Macely a koši jinak dobře bráněného Deloache stáhli svoje manko na pouhých pět bodů (50:45)! Jenže to bylo z jejich strany prakticky všechno, od té doby jim střelecky prach znovu zvlhnul a nedokázali se pod košem soupeře prosadit.
A protože na druhé straně si nacházeli prostor ke střelbě jak Fields, tak Allen, nebylo divu, že vedení Levhartů během pár okamžiků opět přerostlo před deset bodů a skóre 64:51 po třiceti minutách nevěštilo pro ambice hostů nic dobrého.

To se potvrdilo i zkraje závěrečné části, kdy domácí bleskově navýšili svůj náskok po další trojce Hanzlíka na 72:51 a o osudu střetnutí bylo rozhodnuto. Potom už zaujaly jenom technické chyby (celkem byly v utkání uděleny čtyři), ale výhru si Levharti kontrolovali.

Domácí zvládli klíčové utkání ve všech činnostech daleko lépe než Tuři, kteří jen potvrdili, v jaké nepohodě je boje ve skupině A2 zastihly. „Mnozí naši hráči jsou po sérii porážek hrozně dole. Možná je to dáno jejich nezralostí, ale je to jen sport a nemůžeme to brát tak, že pro nás skončil svět," řekl svitavský kormidelník Lubomír Růžička, který si moc dobře uvědomuje, že i přes ztrátu snu o postupu do předkole play off pořád jeho týmu zbývají dva zápasy a v nich je o co hrát.

„Smekám před tím, jak se naši hráči s utkáním popasovali, protože Svitavy mají můj obrovský respekt. My jsme nechtěli připustit, aby se hrála vyrovnaná koncovka. Poprvé v sezoně jsme nepustili soupeře nad sedmdesát bodů, takže jsem toho názoru, že jsme zápas vyhráli hlavně v obraně," sdělil domácí kouč Tomáš Eisner.⋌(rh)