Ta pro ně startuje v pondělí 1. dubna prvním podnikem seriálu mistrovství světa MX3 na písečné trati v nizozemském Valkenswaardu.

Manažer Petr Kovář nám poskytl nejaktuálnější informace nejen z pozměněného litomyšlského tábora, ale rovněž o dalších českých zástupcích.

Do bojů o první světové body zasáhne hned několik českých borců. V první řadě samozřejmě Martin Michek, který loni, to ještě jezdil za Orion Team, vybojoval titul vicemistra. Na Nizozemsko ale nemá dobré vzpomínky, nezajel tam dobře a ztrátu musel tvrdě dohánět. Letos opět zahájil sezonu tréninkem ve Španělsku.

Další účastník MS a vítěz z posledního závodu roku 2012, Filip Neugebauer, trénuje nyní v zahraničí na písku a v pondělí bude chtít určitě navázat na svůj předcházející úspěch.

A jsme u dvojice, která bude reprezentovat litomyšlský Orion. „František Smola byl v zimě zase na tréninkovém pobytu v USA, potom se vrátil a připravoval se několik dnů v Itálii. Petr Bartoš byl letos v Indii, potom několik týdnů v Mexiku a pak zamířil se Smolou do Itálie, takže v podstatě má docela hodně najeto," chválí si manažer Petr Kovář zimní přípravu svých svěřenců.

Další mladý český jezdec Petr Smitka také nezahálel. Byl v Itálii i Belgii a připravoval se zodpovědně na úvodní světový šampionát. Jenomže rozhodla smůla v Belgii, kde dostal těžkou angínu a zdá se že bude muset Nizozemsko vynechat.

Posledním jezdcem, jenž by měl závodit, je Petr Michalec. I on využil k přípravě lepší klimatické podmínky v Itálii a dokonce jel celý tamní šampionát, který se odjel během března. V přípravě na novou sezonu se zranil Michal Votroubek, ale pokud to půjde dobře, tak by se chtěl zapojit do bojů o světové body na dalším podniku v květnu v Bulharsku.

„Další zprávy říkají, že zkušený matador Martin Žerava asi Valkenswaard vynechá, do zápolení nastoupí zřejmě pouze ve vybraných kláních. Nelze zapomenout ani na Slováky, jelikož i u nás dobře známí motokrosaři Tomáš Šimko a Martin Kohút zkusí také štěstí v seriálu mistrovství světa," vypočetl Petr Kovář početné zastoupení jezdců, jež pravidelně závodí na našich tratích.

Titul z loňského roku bude v této kubatuře obhajovat Rakušan Matthias Walkner jezdící na motocyklu KTM. „Nezbývá nežli popřát našim klukům, aby se jim dařilo a, když to půjde, aby vydolovali z písku nějaké ty světové bodíky. A hlavně, aby to přežili ve zdraví, neboť je to začátek sezony a ta bude znovu velice dlouhá a náročná," vyjádřil se Kovář.

Součástí mistrovství světa MX3 bude i ženský šampionát, a i v něm se ukážou dvě česká želízka v podobě Terezy Hronkové a Lucie Simonové (KTM).

Už třetím podnikem pokračují i třídy MX1 a MX2 (po Kataru a Thajsku). Zatím kralují obhájci titulů z minulé sezony Jeffrey Herlings z Nizozemska a šestinásobný šampion Ital Antonio Cairoli (oba KTM).⋌(kov, rh)