Basketbalový „absťák" fanouškům skončil, vždyť čekali třiadvacet dnů, než se mohli zase vydat do haly Na Střelnici na ligový duel. Upřímně řečeno, tři čtvrtiny toho možná litovali, zato závěr, ten tedy stál za to. Zázraky se však v basketbale zase tak často nedějí a dvouciferné manko domácí hráči obrátit nedokázali.

Dekstone Tuři Svitavy – BK Opava 57:63

Body: Mickelson 16, Teplý 11, Slezák 8 Vučica 6, Bašta 6, Jelínek 5, Roseboro 3, Šindelář 2 – Jurečka 17, Šiřina 11, Cvek 10, Gniadek 9, Kouřil 8, Zbránek 6, Blažek 2. Rozhodčí: Matějek, Jeřáb, Linhart. Fauly: 20:22. Pět chyb: 40. Gniadek (Opava). Trestné hody: 8/6 – 14/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 37:33. Diváci: 382. Nejlepší hráč utkání: Cvek (Opava). Vývoj po čtvrtinách: 14:12, 19:31, 34:55.

Domácí vytáhli do boje bez Vaňáka a Mayse, jejichž svitavské angažmá skončilo, a také bez zraněného Bannistera a ještě i bez Marka, zato už se Slezákem (který dal první koš utkání). První část ukázala, že soupeři nejsou v optimální střelecké formě, Tuři ji díky trojce Bašty sice těsně vyhráli, byl to ovšem na dlouho poslední pozitivní okamžik v jejich podání.

Druhá část se proměnila v totální střelecké martýrium, pět bodů v této části nepotřebuje ani bližší komentář. Pravda, hosté na tom nebyli v zakončení o moc lépe, ale přece jen se občas trefili a poločasové dvanáctibodové vedení pro ně znamenalo velice dobře rozehraný duel.

DEBAKL BYL VE VZDUCHU

„Třiadvacetidenní pauza se na výkonu podepsala. Navíc na nás sedla chřipka a někteří kluci doslova vstali z postele a šli hrát," poznamenal trenér Lubomír Růžička. „Naše hra byla bojácná, na hřišti jsme se rozkoukávali, naopak Opava se dostala do pohody a ve třetí čtvrtině nás rozebírala jednoduchou hrou, zatímco u nás byla vidět kostrbatost," hledal svitavský kormidelník příčiny nepříznivého vývoje hry.

Ve třetí čtvrtině dopadli domácí na dno, ze kterého, jak se v tu chvíli zdálo, nebylo úniku. Hosté je mimo jiné zasypali šesti trojkami, a za stavu 31:55 to ze všeho nejvíce vypadalo na rychlé hození ručníku do basketbalového „ringu".

„Měli jsme v nohách pohárový zápas s Ostravou, ale to bylo naší výhodou, protože v prvním poločase byla na soupeři vidět pauza a my jsme toho dobře využili. Měli jsme náskok a hráli to, co jsme chtěli. Třetí čtvrtina byla z naší strany výborná, míč putoval na správné hráče, s lehkostí jsme dávali trojky," uvedl opavský kouč Petr Czudek.

Jenže, jak už tomu tak pod bezednými koši bývá, ani zdánlivě jednoznačné vedení nemusí být rozhodující. Stačilo, aby hosté malinko polevili, stačilo, aby Tuři konečně nacházeli výhodnější střelecké pozice a tyto proměňovali, a rázem se začaly dít věci.

„Zápas se dostal do stavu minus 24 bodů z našeho pohledu a my jsme šli do hry vabank. Chytli jsme se košem s faulem, jednou trojkou, druhou trojkou a byli jsme to zase my, tedy Svitavy, které doma umí bojovat a hrát bez bázně a hany," popsal Růžička skoro neuvěřitelnou změnu, která se odehrávala na palubovce.

NEJBLÍŽE O ŠEST

Ve 37. minutě zavěsil Mickelson na 51:59, dvě minuty před koncem to po koši stejného hráče bylo už jen o šest bodů (55:61), na trestné hody Jurečky pak odpověděl Slezák (57:63). Bude ještě drama? V dalším útoku se hosté dopustili prorážení, leč tentýž přestupek si rozhodčí vzápětí našli i u domácích. A drama bylo pryč.

Čtvrtou čtvrtinu Tuři získali v poměru 23:8, ale nebylo jim to zhola nic platné. Ztráta ze druhé a třetí části, této krajně nepovedené pasáže, byla osudná. Návrat do utkání to byl úžasný a porážky je škoda, protože tahle Opava určitě byla hratelná.

„Bylo jasné, že soupeř začne riskovat a přitvrdí, nám trošičku ubývaly síly, byly tam pohledy na tabuli, jak čas ubíhá pomalu. Basket je hrozně rychlá hra a ani vedení o čtyřiadvacet bodů nedává jistotu. Udělali jsme pár chyb v obraně, náskok jsme však zuby nehty udrželi. Naštěstí, protože soupeř hrál v závěru skutečně dobře a my už neměli sílu něco vytvořit, z čehož vyplynulo jen osm bodů v poslední čtvrtině. Je to pro nás velmi důležité vítězství," oddechl si opavský trenér.

„Z prohry tragédii neděláme, ale bylo by záhodno, abychom byli brzy kompletní. Potom můžeme hrát s každým," doufá Lubomír Růžička, který příští sobotu 21. ledna přiveze svoje svěřence k utkání do Nymburka. Ve zbytku základní části nejvyšší soutěže na ně následně čekají klání v Prostějově a doma proti Kolínu.

Další výsledky:

19. kolo: Ostrava – Nymburk 83:104, Kolín – USK Praha 69:71, Ústí nad Labem – Brno 85:83, Pardubice – Jindřichův Hradec 112:73, Prostějov – Děčín (hraje se v pondělí).

Pořadí:

1. Nymburk (37), 2. Pardubice (35), 3. Děčín (30), 4. Kolín (30), 5. Opava (29), 6. USK Praha (28), 7. Ústí nad Labem (28), 8. Prostějov (26), 9. Jindřichův Hradec (25), 10. Svitavy (24), 11. Brno (24), 12. Ostrava (23).