Hosté z Olomoucka je totiž dokonale rozbili deseti přesnými trojkovými projektily při více než sedmdesátiprocentní úspěšnosti (!). A proti tomu se hraje vskutku těžko. Tuři se navíc zpoza trojkového oblouku trápili a z toho vzešlo poločasové dvacetibodové manko.

I když Aiken dělal, co mohl, zůstával příliš osamocen, za hosty úřadoval neméně produktivní Douglas a přestože domácí ve čtvrté čtvrtině ještě zabojovali, tak si Olomoucko výsledek kontrolovalo.

„Každý viděl, že rozhodla druhá čtvrtina, zejména vysoká procentuální úspěšnost soupeře za tři body, kdy měl trojky do poločasu 14/10. Některé byly zbytečné, některé velmi dobře pokryté, ale přesto hosté ukázali svoji obrovskou kvalitu na útočné polovině,“ uznal svitavský trenér Lubomír Růžička.

„Ve druhém poločase jsme hledali optimální sestavu, abychom se vůbec rozeběhli. Olomoucko trochu polevilo a my zkorigovali výsledek, ale na hřišti bylo třicet minut jen jedno družstvo,“ konstatoval Růžička. „Před velmi těžkou odvetou je nad námi Damoklův meč, ale nevzdáváme se,“ neztrácí přes úvodní nezdar v sérii naději na obrat.

„Jsme rádi, že se nám ve Svitavách podařilo zvítězit, ale musím zdůraznit, že je to jenom 1:0 a hraje se na dvě výhry. V sobotu se hraje další zápas a v něm se popereme o medaili,“ vyjádřil se kouč Olomoucka Predrag Benaček.

„Odehráli jsme výborný první poločas, vedli o dvacet bodů, ale ono je hrozně těžké proti tak kvalitnímu týmu, jakým jsou Svitavy, držet až do konce takový náskok. Samozřejmě, že jsme posledních pět minut polevili, Svitavy toho využily, ale celé utkání jsme zkušeně dotáhli do šťastného konce,“ dodal lodivod družstva, které bude mít v sobotu na prostějovské palubovce „bronzový“ mečbol.

KOOPERATIVA NBL, o 3. místo, 1. utkání:

Dekstone Tuři Svitavy – BK Olomoucko 84:91 (19:21, 35:55, 60:76)

Body: Aiken 25, Marko 13, Welsch 11, O'Brien 11, Kovář 9, Teplý 6, Svoboda 5, Puršl 4 – Douglas 25, Palyza 19, Bohačík 12, Pelko 12, Dunans 10, Norwa 8, Dedek 5. Rozhodčí: Vyklický, Jeřáb, Vošahlík. Fauly: 20:19. Trestné hody: 17/13 – 19/11. Trojky: 7:12. Doskoky: 31:34. Diváci: 846. Hráč utkání: Pelko (Olomoucko).

Stav série: 0:1.

Druhý zápas série o bronz se bude hrát v sobotu 25. května od 18 hodin v Prostějově.