V základních dvaadvaceti kolech si připravili vynikající výchozí pozici pro útok na postup do 1. ligy! Trenér PAVEL ŠPAČEK nyní přemýšlí, jak úspěšně kormidlovat svoje svěřence přes úskalí nadstavbové části o 1. – 4. místo. Svitavy se v ní střetnou se třemi nejtěžšími protivníky a pokud po šesti kolech vydrží na nejvyšší druholigové pozici, budou se moci radovat.

Před zahájením sezony jste jako o hlavním cíli hovořil o záchraně druhé ligy. Kde se tedy objevil ten kouzelný proutek, díky němuž se nyní ucházíte o příčky nejvyšší?

Po prvních třech utkáních jsme měli na svém kontě dvě prohry. Pak ale přišla skvělá série deseti výher, při které v týmu narostla víra ve vlastní schopnosti. Měli jsme i potřebné štěstíčko v Nymburce a v Šumperku. V obou případech jsme v koncovkách proměnili z rukou Havránka dva trestné hody a ty nás zachránily. Velkou zásluhu na stmelení našeho kolektivu má zkušený kapitán Martin Sobotka zvaný Sob, který svou roli zvládá na jedničku.

Když se ohlédnete za základní částí a výkony a výsledky Svitav v ní, co byste jako trenér vybral jako největší klady a naopak, je vůbec něco, s čím jste příliš spokojen nebyl?

Největším pozitivem je jistě zkvalitnění hry mladých basketbalistů nastupujících rovněž za béčko. V letošní sezoně hraje výborně především střední rozehrávač Libor Havránek a právě od tohoto postu se odvíjí celý systém hry. Potěšilo mě, jak svojí nelehkou úlohu zatím zvládá. Asi největší rezervy stále vidím v tréninkovém procesu. Měl jsem pocit, že po vítězné sérii došlo u některých hráčů trochu k uspokojení a to přineslo i pokles formy, který vyvrcholil porážkou v Liberci. Od té chvíle jde ovšem výkonnost mužstva nahoru a uvidíme, zda bude stačit na tyto tři špičkové soupeře.

Na čele tabulky máte dvoubodový náskok. Počítáte s ním nějak, máte v hlavě, kde si můžete dovolit prohrát, nebo půjdete zápas od zápasu?

Sport mě naučil s ničím nekalkulovat dopředu. Pro nadstavbu musíme nejprve bezpodmínečně vyhrát jednou se Žďárem. V opačném případě nás vystřídá v čele ligy a nebudeme mít již svůj osud ve vlastních rukou. Pokud se nám to podaří, stačí k postupu tří výhry ve zbývajících zápasech, pokud Žďár už nezaváhá. Nesmíme ovšem zapomenout na silný celek Jičína, který je schopen vyhrát všech šest utkání a postoupit. Hradec Králové má skvělé jaro, porazil doma i Žďár a může to být právě on, kdo bude rozhodovat o vítězi druhé ligy.

Čeká vás dvojutkání proti Žďáru. Co byste o tomto soupeři řekl, co bude podle vás rozhodovat o výsledku?

Žďár nad Sázavou je tým, který spolu hraje již od dorostu a je skvěle sehraný. Jeho největší zbraní je bezkonkurenčně nejlepší obrana v lize. Jeho hráči jsou velice pohybliví a nedají soupeři žádnou střelu zadarmo. My naopak disponujeme nejlepším útokem ligy. O výsledcích obou utkání rozhodne větší vůle po vítězství a momentální forma. Zatím nikdy jsme Žďár neporazili, teď máme jedinečnou šanci přepsat historii.

Často se říká, že jedna věc je danou soutěž vyhrát, druhá postoupit do vyšší a slušně v ní obstát. Uvažujete tedy reálně o 1. lize ve Svitavách?

Tato otázka je zcela zásadní. V každém případě se chceme pokusit druhou ligu vyhrát a postoupit. Rádi bychom skvělým svitavským fanouškům alespoň v jedné sezoně představili výborné prvoligové basketbalisty z celé republiky. Na druhé straně je nám jasné, že bez posílení týmu bychom v této nabité soutěži nehráli důstojnou roli. Bez ohledu na výsledek nadstavby jsme však již svůj předsezonní cíl dávno splnili. Nadstavba je dárkem pro příznivce, které tímto srdečně zvu na závěrečné boje.

Program nadstavby

sobota 28. března: Svitavy – Žďár nad Sázavou
neděle 29. března: Žďár nad Sázavou – Svitavy.
sobota 18. dubna: Svitavy – Jičín.
neděle 19. dubna: Svitavy – Hradec Králové.
sobota 2. května: Hradec Králové – Svitavy.
neděle 3. května: Jičín – Svitavy.