Mohou se východočeské týmy na svitavském Final Four českého poháru setkat ve vzájemném souboji? Mohou, nikoli však první den. Optimistická varianta říká, že k tomu dojde v neděli ve finále, pesimistická, že v boji o bronz.

A nebo se také nepotkají vůbec, to určí víkendová basketbalová „detektivka“ ve sportovní hale Na Střelnici.

DOMÁCÍ VÝHODA

Od svitavských Dekstone Turů se v souboji s Nymburkem nečekají zázraky, nicméně domácí jsou odhodlaní se o úspěch porvat. „Naše motivace je určitě ohromná. Je to velká událost pro celé město. Samozřejmě budeme bojovat o co nejlepší výsledek. Myslím, že jakákoli medaile by byla výborná. Nikdo nechce skončit čtvrtý, to je logické. První den ukáže,“ říká kapitán Turů Jiří Jelínek.

Nymburk je pochopitelně nejnáročnější možná překážka, ale to neznamená, že by domácí šli do boje předem poraženi. „Musíme být koncentrovaní minutu od minuty, nebýt zbrklí, soustředit se na každý útok a využít toho, že hrajeme doma, kde jsme zatím prohráli jenom dvakrát,“ uvedl Jelínek.

„V Nymburku je dvanáct hráčů, kteří mohou všichni nastoupit. Je to soubor výborných individualit, které dokázaly spojit svoje schopnosti s týmovostí, hrají rychle a tvrdě. My ale nemáme strach,“ pokračuje. „Každý může mít špatný den a nevidím důvod, proč bychom ho nemohli porazit zrovna my. Akorát to od nás chce stoprocentní přístup, nasazení a minimalizaci ztrát, kdy byly třeba v minulém ligovém utkání na USK Praha až dětinské,“ připomněl Jelínek špatnou „generálku“ v závěrečném dějství základní části Kooperativa NBL.

„Nymburk dokáže trestat jakýkoli výpadek soupeře a je jedno, jestli v obraně nebo v útoku. Stačí klidně tři minuty, on udělá bodovou šňůru a to bývá téměř vždy rozhodující,“ zdůraznil kapitán Turů, že jen maximální výkon po celých čtyřicet minut může vést k senzaci.

Pohárovému vrcholu bude nepochybně odpovídat také kulisa turnaje. „Pardubice a Nymburk to nemají daleko, takže očekávám, že i s nimi přijede spousta fanoušků, Děčín má příznivce, kteří s ním jezdí přes celou republiku. Všechny čtyři týmy budou mít velkou podporu a atmosféra tak bude určitě nejlepší, co tu kdy byla,“ těší se svitavský kapitán.

S JÍDLEM ROSTE CHUŤ

To dávno neplatí. Pardubičtí basketbalisté už nejezdí na závěrečný turnaj Českého poháru jen tak pro nějakou medaili. Svým způsobem to „zavinil“ zisk této trofeje před dvěma roky. Tehdy se ale v jejich prostředí nezúčastnil Nymburk. A znáte to: S jídlem roste chuť.

„I když už postup do Final Four znamená určitou prestiž, všechno ostatní než vítězství nemůžeme brát jako úspěch,“ má jasno pardubický pivot Ondřej Kohout. „A pokud by to vyšlo na finále, a v něm proti nám stál Nymburk, chtěli bychom ho za každou cenu porazit. Přestože je největším favoritem s nejkvalitnější soupiskou,“ říká pardubický power forward.

O finále je ještě předčasné mluvit, Nejdříve musí Beksa odstranit z cesty Děčín. Ten Děčín, který ji navalil na hrb pět balvanů v řadě. Prohrála s ním rovněž obě utkání základní části NBL. „Nemyslím si, že by tyhle prohry měly na něco vliv. Děčín i my jsme z větší části pospolu už několik let a každý vzájemný zápas je neskutečný boj. To, že poslední dvě utkání vyhrál soupeř, nemáme v hlavách. Bude to opět ohromně těžké, jako každý jiný zápas,“ neznepokojuje Kohouta.

Hyundai Final Four ve Svitavách

Sobota 17. února:

1. SEMIFINÁLE: BK Armex Děčín – BK JIP Pardubice (15:00)
2. SEMIFINÁLE: ČEZ Basketball Nymburk – Dekstone Tuři Svitavy (18:00)

Neděle 18. února:

UTKÁNÍ O 3. MÍSTO (14:00)
FINÁLE (17:30)