O pohár města bojovali v sobotu špičkové české nohejbalové dvojice ve Smetanově rodišti. Všechny přitom nejprve musely projít sítem v základních skupinách, osmička nejlepších si to poté na závěr rozdala v play off. V něm byli jasně nejlepší hlavní favorité z Modřic. Radek Pelikán a Michal Plachý neztratili ve vyřazovací části ani set a zaslouženě triumfovali. Pro Jakuba Mrákavu a Jiřího Suchého z Čakovic bylo úspěchem druhé místo, stejně tak třetí pro Michala Kokšteina a Ondřeje Víta z Karl. Varů.

O jediný míč

V prvním semifinále na sebe narazili hráči Čakovic a béčka Modřic. A bylo to pořádné drama až do posledního balonu. V prvním setu hráli prim Mrákava se Suchým v útoku i v obraně, ve druhém se však karta zcela obrátila, Kopovi se začalo dařit na bloku a otupil ostří čakovických smečí. Třetí sada začínala za stavu 5:5 a nervozita na obou stranách sítě způsobila, že body přibývaly spíše po chybách nežli po zdařilých akcích. Za stavu 9:9 na sebe vzal odpovědnost reprezentant Mrákava, jeho útok Kop nedokázal zpracovat a bylo rozhodnuto.

Daleko jednoznačnější bylo druhé semifinále. Favorité z Modřic si strojovou hrou v obou setech vypracovali bezpečný náskok a na postup se příliš nezapotili. Karlovarští sice v závěru dotahovali, ale porážku už nemohli odvrátit.

Všechno si vynahradili v pohledném duelu o 3. příčku. Ten se pro ně dlouho nevyvíjel příznivě, ale výsledek dokázali otočit, když se k nim ve třetím setu znovu za stavu 9:9 přiklonilo štěstí a rozhodující balon si vybojovali pro sebe.

Ve finále si čakovická dvojice troufala zaskočit i Pelikána s Plachým, ale tyto ambice stačila naplňovat pouze v samotném úvodu. Prakticky hned od skóre 3:3 převzali nohejbalisté z Modřic taktovku hry do svých rukou. Jejich útočné akce končívaly pravidelně bodem, obrana na síti i v poli byla výtečná a Čakovičtí marně hledali nějakou protizbraň. Druhá sada, to už byla spíše modřická exhibice.

Tabulka a výsledky

O pohár města Litomyšle – konečné pořadí: 1. TJ Sokol Modřice A (M. Plachý. R. Pelikán), 2. TJ Avia Čakovice A (J. Mrákava, J. Suchý), 3. SK Liapor Karlovy Vary B (M. Kokštein, O. Vít), 4. TJ Sokol Modřice B (P. Kop, M. Müller).

Čtvrtfinále: Čakovice A – Vsetín A 2:1, Modřice B – Karlovy Vary C 2:0, Sokol Břve – Karlovy Vary B 0:2, Modřice A – Janovice B 2:0.

Semifinále: Čakovice A – Modřice B 2:1 (6, –5, 9), Karlovy Vary B – Modřice A 0:2 (–3, –7).

O 3. místo: Modřice B – Karlovy Vary B 1:2 (8, –7, –9).

Finále: Čakovice A – Modřice A 0:2 (–8, –5).

Za výkon ve finálovém klání se nechtěli stydět

Až ve finále se zastavila cesta nohejbalistů Čakovic litomyšlským turnajem. JAKUB MRÁKAVA, který spolu s Jiřím Suchým nestačil až na finálové soky z Modřic, byl s výsledkem vcelku spokojen.

Patříte mezi tradiční účastníky Poháru města, takže se vám tu líbí?
Do Litomyšle jezdíme pravidelně každý rok. Je to zde pěkné, velká hala, chodí hodně diváků, schází se výborná konkurence z celé extraligy, v minulostí startovali i Slováci. Díky tomu je úroveň vždy vysoká, kvalitně si zahrajeme.

Jak hodnotíte výkony, které jste během soboty v Litomyšli předvedli?
S Jirkou Suchým jsme přijeli spíše v rámci přípravy na blížící se extraligu. Chtěli jsme hlavně otestovat, jak na tom právě jsme, vyzkoušet si sehranost a už ve skupině se ukázalo, že nám to trochu skřípe. Proto bylo naším hlavním cílem postoupit do čtvrtfinále, což se nám povedlo, takže jsme spokojeni.

Byli Radek Pelikán a Michal Plachý ve finále opravdu nad vaše síly?

Fináloví soupeři jsou dobře sehraní, patří k nejlepším českým dvojicím. Chtěli jsme se o výsledek poprat, odvést takový výkon, abychom se za něj nemuseli stydět. To se snad povedlo, byť jsme doufal, že Modřice potrápíme více.

Vaše osobní cíle a plány pro letošní nejen nohejbalový rok?

Já bych v tomto roce chtěl v první řadě dokončit semestr na vysoké škole. Co se týče nohejbalu, tak se v extralize chceme letos dostat mezi nejlepší čtyřku a bojovat o medaile. Pokud vyjde nominace na mistrovství Evropy, budu se chtít dobře připravit na šampionát do Turecka. (rh)