Je v našem kraji málo sportovních akcí, které snesou porovnání s běžeckým Iscarex Cupem, který o minulém víkendu zakončil letošní sezonu Vánočním během okolo Zlatého pásku v Němčicích.

Seriál více než čtyř desítek běžeckých akcí (od března do prosince) si rok od roku získává stále větší oblibu mezi vyznavači běhu všech generací.

Kromě Ústeckoorlicka zavítal v roce 2011 ještě na Rychnovsko, Pardubicko a také na Svitavsko. Kromě zmíněných Němčic byl součástí Iscarex Cupu 2011 také květnový Běh kolem poličských hradeb.

Ode všeho něco

Nabídka pro běžce je doopravdy pestrá, protože se v kalendáři střídají klasické silniční a rovinaté běhy, ale i závody do vrchu na Lázek, Králický Sněžník, Suchý vrch nebo Kozlovský kopec, krosy ve Svinné, Letohradu či na Horách u České Třebové, ale svoje místo má i dráha v Pardubicích.

Není tedy divu, že se na startu některého z podniků objevilo více než dva a půl tisíce atletů a atletek. Mnozí z nich přitom letos absolvovali více než třicet startů.

Nemálo účastníků je rovněž ze svitavského regionu a není divu, protože doma moc příležitosti k poměření svých sil s konkurencí nemají. V našem okrese je běžeckých akcí málo.

V Poháru Iscarexu je ovšem zastoupení Svitavska nejenom početné, ale také úspěšné, jak o tom konec konců svědčí pohled do celkového pořadí.

Jasně nejúspěšnější zástupkyní regionu na běžeckých tratích byla svitavská vytrvalkyně Anna Krátká. Ta obsadila druhé místo nejen ve své kategorie B (35 – 44 let), ale také v absolutním pořadí žen. Má za sebou porci pětadvaceti startů.

Její jedinou přemožitelkou v obou případech byla nedostižná Táňa Metelková z Týniště nad Orlicí, která v seriálu neměla rovnocennou soupeřku.

Na celkové stupně vítězů se v Poháru Iscarexu postavil také zkušený Miloslav Červ z Atletiky Polička. Ten běhá v kategorii muži D (60 – 69 let) a po loňském prvenství si letos ze svých devatenácti startů zajistil třetí příčku. Lepší než on byli jen vítězný Jaroslav Šafář (NAA Náchod) a druhý František Hájek (FGT Stolany).

Jediné místo schází na „bednu“ dalšímu zástupci poličské atletiky Miroslavu Štyndlovi v kategorii muži C. Startoval dvanáctkrát a obsadil čtvrtou pozici v poháru. Konkurenci tu měl ovšem pořádnou, vždyť vítězem se stal vynikající Aleš Stránský (Iscarex Česká Třebová) před Petrem Orlichem z SMC Ústí nad Orlicí a Vladimírem Vacardou z Liberce.

Úspěšná i mládež

Vládcem Iscarex Cupu mezi muži byl zcela po zásluze Michal Horáček z pořádajícího Iscarexu Česká Třebová. Závodník, který letos mimo jiné oblékl i prvoligový dres Jiskry Litomyšl, ovládl jak kategorii muži A, tak absolutní pořadí před dvojicí Vencl Teamu Ústí Radek Hübl – Martin Moravec.

Velmi hodnotné sedmé místo v kategorii A do 39 let a deváté absolutně si ve svých dvanácti startech v Iscarex Cupu 2011 vyběhal Matěj Řemínek z Jiskry Litomyšl a je proto nejlepším mužem ze Svitavska.

Do elitní desítky se ještě vešli Jiří Chlup z TJ Rychnov na Moravě (8. místo, muži B do 49 let) a Veronika Peterková (TJ Svitavy, 10., ženy A do 34 let).

Nedílnou a důležitou součástí jednotlivých závodů jsou i dětské a mládežnické běhy a rovněž v nich se letos zástupci Svitavska neztratili.

Mezi dorostenci tak nacházíme na páté příčce Jana Friše z Jiskry Litomyšl, mezi staršími žáky jeho oddílové kolegy Jáchyma Kováře na šesté a Jana Doskočila na sedmé pozici. Všem k lepšímu umístění chyběl větší počet startů.

A další umístění v první desítce: nejmladší žáci II (do 11 let): 8. Jonáš Navrátil (TJ Svitavy), nejmladší žákyně II (do 11 let): 9. Darja Navrátilová (TJ Svitavy), mladší žáci (do 13 let): 8. Jan Mužík (Polička).

Avšak tou nejúspěšnější vycházející hvězdičkou se stala v nejmladší žákovské kategorii do 9 let Kristýna Škrabalová z Linhartic. Čtrnáct startů proměnila v konečné výborné druhé místo v Iscarex Cupu.