Více než čtvrt století slouží sportovcům ve Smetanově městě městská hala, ale snad nikdy se nezaplnila fanoušky tak, jako v pondělním odpoledni. Pořadatelé napočítali 420 (!) přítomných (včetně velmi početné ekipy příznivců ze severu Čech) a narvané hlediště čekalo s napětím, co s domácími florbalisty provede pouhé dva dny stará vzpomínka na čtvrtý duel série v Kadani, kde neuvěřitelným způsobem ztratili prakticky vyhraný zápas.

Kdo s koho. Rozhodující páté utkání uvidí Litomyšl v pondělí 1. dubna od 17 hodin.
Florbalová šílenost. Jednadvacet vteřin před koncem vedli o dva góly. A prohráli

Oba rivalové se pustili do boje hodně zostra, ale současně opatrně, úvodní dvacetiminutovka se tak změnila v pověstný klid před bouří. Nikoli bez šancí, ale bez gólů. Všechno zůstávalo naprosto otevřené.

Zápas pořádně odpálil v nástupu do druhé části domácí Petr využitím přesilové hry, jenže další minuty patřily soupeři. Ten nejprve po hetké kombinaci vyrovnal a ve 35. minutě se Jäschke ve vlastním oslabení postaral o obrátku. Takže další rána na litomyšlské sebevědomí.

Možná klíčový moment zápasu a celé série se odehrál v čase 39:59. Domácí další pohromě u své svatyně zabránili pouze za cenu nedovoleného zákroku a rozhodčí měli jasno: trestné střílení! Gólman Moravec však vytasil svůj životní zákrok a kadaňského střelce Lenkeho vychytal!

Jonáš Moravec chytá trestné střílení:

Zdroj: Radek Halva

Jak by se Litomyšlští hrabali ze stavu 1:3, ví Bůh…

Takhle se hned po rozehrání poslední třetiny vrhli znovu do boje a po necelých třech minutách je Švec přesně umístěnou střelou vrátil zpátky do hry. Ten stejný hráč usedl v čase 49:05 na trestnou lavici a domácí se bránili ve čtyřech, další kritickou pasáž (jediná přesilová hra Kadaně v zápase) však přestáli.

A v 53. minutě to přišlo. Pakosta vrátil na litomyšlskou stranu vedení a, jak se ukázalo, bylo to s definitivní platností. I proto, že vzápětí dostali výhodu trestného střílení i domácí a exekutor Smola se ukázal být mužem na svém místě, jeho zakončení nemělo chybu – 4:2!

Michael Smola proměňuje trestné střílení:

Zdroj: Radek Halva

Severočechům nezbylo než jít do rizika a zkusit to bez gólmana, jenže podobný zázrak jako v sobotu doma se tak často opakovat nedá. Domácí celkem třikrát za poslední dvě a půl minuty trefili prázdnou branku, přičemž se do této sekvence vešlo ještě jedno neproměněné trestné střílení.

A potom zazněla závěrečná siréna a litomyšlská florbalová extáze vypukla naplno. Sezona má ten nejsladší konec!

Jedna z tref do opuštěné branky:

Zdroj: Radek Halva

„Několikaletá práce přinesla výsledky. Tým udělal za poslední dvě sezony obrovský posun. Loni byl postup snem, letos jasným cílem. Děkuji všem hráčům, kteří se na tomto úspěchu podíleli. Poděkování patři i celému realizačnímu týmu i dorostencům, kteří s námi chodí pravidelně na tréninky. Mladé pušky nám dávají pěkně zabrat,“ uvedl po zápase trenér Tomáš Doubek.

„Jsem rád, že v Litomyšli florbal baví. Po celou sezonu chodila spousta lidí a moc si toho vážíme. Národka bude našemu městu slušet. Podpora byla během celého ročníku neuvěřitelná. To, co se dělo v hale v pátém zápase, snad stálo i za sobotní prohru,“ glosoval Doubek fantastickou kulisu, ve které se hrálo.

DIVIZE – play up

5. ZÁPAS: Florbal Litomyšl – FBC DDM Kati Kadaň 7:2 (0:0, 1:2, 6:0). Branky: 53. a 58. Pakosta, 21. Petr, 43. Švec, 56. Smola (TS), 59. T. Boštík, 60. Stuchlík – 27. Lenke, 35. Jäschke. Rozhodčí: Neumann – Romančáková. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 421.
Litomyšl: Moravec (Lamař) – Kulhavý, Smola, Macek, T. Boštík, Petr, Ondráček, Nonn, Lamplot, Pakosta, Švec, T. Novák, D. Novák, Stuchlík, Holásek, Gregor, Černý, Ryšavý, Vajrauch.
Konečný stav série: 3:2, postupuje Litomyšl.

Litomyšlská florbalová euforie:

Už je to uděláno, už je to hotovo. Litomyšl se těší na Národní ligu.Už je to uděláno, už je to hotovo. Litomyšl se těší na Národní ligu.Zdroj: Florbal Litomyšl

Zdroj: Radek Halva
Zdroj: Radek Halva
Zdroj: Radek Halva