Duatlon Powerman byl sedmým dílem celoročního seriálu Cykloman 2010. A jeho účastníci si ve složitých podmínkách museli hrábnout na dno sil. Nejvíce jich měl Sandor Pocsai, který i nadále zůstal ve hře o korunu krále třebovských cyklistů. Adeptů je před zářijovým a říjnovým vyvrcholením stále několik.

Velká změna Kunčinského duatlonu spočívala v posílení cyklistické části. Namísto zažitého pořadí (běh – kolo – běh) zvolili organizátoři, také v důsledku stavebního ruchu na fotbalovém hřišti, nové depo a variantu kolo – běh – kolo.

Tankodrom na trati

KOLO 1. Zpočátku čekala na 45 účastníků (z toho bylo devět žen) terénní jízda. „Normálně by se to nelišilo od předešlých ročníků, jelo se prakticky po stejné trase. Ale noční bouřka udělala z tratě tankodrom, na mnoha místech trati se nedalo vůbec jet. Bylo to až nebezpečné,“ znělo z řad účastníků.
„Věděl jsem, že si na kole musím utvořit nějaký náskok před během. Tak jsem za to vzal,“ hodnotil po závodě Jiří Boštík, který se znovu vrátil, aby stejně jako o týden dříve při Papíráku provětral favority. Výsledkem byl minutový předstih před trojnásobným vítězem Sandorem Pocsaiem.

Se stejným zpožděním dorazil i třetí v pořadí po první části Michal Rotter, jeden z adeptů na vítězství. Rozestupy mezi dalšími se pak stupňovaly (1. Boštík, 2. Pocsai, 3. Rotter, 4. Němčík, 5. Kadidlo, 6. Štěpař, 7. Doležel, 8. Sedláček atd.).

BĚH. Měřil tentokráte pouze 2,2 km ale dal všem pořádně zabrat, neboť po blátivém krosu ve směru na Mladějovské hradisko byl každý vyšťaven.
Snad jediný si v tom liboval – Sandor Pocsai. Ztrátu minuty na vedoucího Boštíka zlikvidoval a do poslední části na kole vjížděl sám s náskokem deseti vteřin. Smůlu si vybral Rotter, který fatálně zbloudil a ztratil možnost dotáhnout se na nejlepší dvojici. „Těch třicet sekund mě mrzí, ale co se dá dělat. Nakonec jsem uhájil, na co mám,“ doplnil smířeně.

KOLO 2. Na krátkém sedmikilometrovém úseku k mnoha zvratům dojít nemělo. Rotter se na třetí pozici opět vzdálil soupeřům, výše se neprosadili ani výteční Štěpař, Němčík či Kadidlo. Dojeli na hranici vyčerpání. „Zdálo se to neskutečné. Rovina, louka, snažíte se, seč síly stačí, ale sunete se jak slimák,“ popsali výstižně.

Rozhodující boj o prvenství se odehrál mezi dvojicí Pocsai – Boštík. „Jasně, že jsem se snažil Sandora dorazit, vždyť byl na dostřel. Ale je to zvíře, hrál si se mnou jako kočka s myší. Vždycky mě nechal přiblížit a pak odrazil! Těch 300 metrů jsem nedokázal zlikvidovat,“ pronesl v cíli Boštík.

V seriálu napětí

Nicméně po závodu si pogratulovali všichni navzájem a stvrzovali svá sportovní přátelství. Navýsost spokojeni byli pořadatelé, stejně jako jeden každý ze zúčastněných, který tak získal další body do celoročního seriálu. Právě ty budou v další části rozhodovat, průběžná tabulka se bude měnit. Některým budou body v dalších kláních přibývat (kdo nemá dosud odjetých sedm závodů z deseti možných), jiní budou stagnovat, případně se propadat. Klasifikaci seriálu nyní vede Michal Rotter.

Powerman – pořadí: 1. Sandor Pocsai (Čerti CK Kunčina) 1:10:36, 2. Jiří Boštík (Cyklo Stratílek Litomyšl) 1:11:20, 3. Michal Rotter (Třebařov) 1:13:21, 4. Martin Němčík (M. Třebová) 1:14:44, 5. Jiří Kadidlo (M. Třebová) 1:15:02, 6. Petr Štěpař (Ano Čerti CK Kunčina) 1:15:07, 7. Josef Doležel (M. Třebová) 1:17:50, 8. Michal Sedláček (M. Třebová) 1:17:54, 9. Ondřej Šenkýř (M. Třebová) 1:17:56, 10. Tomáš Sedláček (M. Třebová) 1:18:48.
V jednotlivých kategoriích triumfovali tito závodníci: Michal Rotter (M1), Sandor Pocsai (M2), Jaroslav Hanák (M3, 20. místo celkově), Jan Kubín (M4, 38.), Michal Sedláček (J), Kateřina Frišová (Z1, 30. místo), Bedřiška Schneiderová (Z2, 24.), Lucie Muselíková (ZJ, 42.).

Po náročném srpnovém pořadu dopřejí nyní pořadatelé seriálu závodníkům delší oddech. Cykloman pokračuje 18. září, kdy se pojede cross country Babí léto. V říjnu pak následují silniční časovka jednotlivců a závod do strmého vrchu, po kterém poznáme letošní šampióna cyklistů.

(mt)