Jeden mistrovský víkend stačil a ve florbalové druhé lize je všechno vzhůru nohama. Svitavy, které se v závěru kalendářního roku 2012 zle trápily, vstoupily do odvetné části sezony ve velkém stylu. Poté, co zvládly domácí dvojboj Náchod – Trutnov, se vrátily do čela tabulky a jejich prvoligové sny jsou zase reálnější. Zato Litomyšl, které se na začátku soutěže dařilo, se nemůže vyhrabat z potíží, prohrála už šest utkání v řadě a sviští do spodních pater.

FbK Svitavy – Florbal Primátor Náchod 6:2 (3:1, 1:0, 2:1). Branky: 2. Říha, 4. Klusák, 20. Doseděl, 25. König, 46. Muselík, 53. Šmarda – 18. Hauschke, 54. Nosek.

Magnet kola měl před více než dvěma stovkami příznivců pro domácí fantastický úvod. Hned ve 2. minutě otevřel skóre Říha a brzy poté to bylo po přesném zásahu Klusáka 2:0. Náchod reagoval a korigoval v přesilové hře, ovšem Svitavští udeřili znovu a jen sedm sekund stačilo Dosedělovi, aby také využil početní výhodu. Ve druhé třetině proměnil další svitavskou přesilovku König a v dalším průběhu byly k vidění hlavně ostré osobní souboje často na hranici pravidel.¨

V nástupu do třetí třetiny uštědřili domácí Náchodu konečnou ránu, když se individuálně prosadil Muselík – 5:1. Emoce na sebe nenechaly dlouho čekat, Svitavští se dokonce museli bránit ve třech, ale i v této situaci předvedli, proč jsou nejlépe bránícím týmem soutěže. V 53. minutě zvýšil junior Šmarda na 6:1 a korekce Náchoda byla jen kosmetická.

„Příprava na Náchod se vyplatila. Především nám dobře zafungovala defenziva. Bránili jsme celoplošně, dostávali soupeře do připravených pastí a nutili ho tak poměrně často k jednoduchým ztrátám, na kterých jsme zakládali naše protiútoky. Proti předvánočnímu trápení nám opět funguje také koncovka, takže celý tým má konečně lepší náladu a sebedůvěra potřebná k vítězství je zpět," pochvaloval si svitavský útočník Lukáš Brýdl.

FbK Svitavy – FBC DTJ Trutnov 5:2 (3:1, 0:1, 2:0). Branky: 7. König, 14. Muselík, 17. Klusák, 52. Doseděl, 60. Šmarda – 10. Matěják, 36. Řehák.

Zápas se odehrával přesně podle předpokladů. Svitavští se na rivala od prvních okamžiků vrhli s velkou ofenzivní chutí, ale výborného brankáře Trutnova překonal až po téměř sedmi minutách König. Hubené vedení domácích nepřežilo dlouho, ale na vyrovnání reagoval Muselík, který se uvolnil z obranného sevření a zavěsil na 2:1. Zmatků v rozehrávce pak využil Klusák a dal domácím ještě více klidu. Druhá třetina byla na zajímavé dění o poznání chudší, když padl jediný gól do sítě Skácelíka a svitavští hráči proti jeho uznání marně protestovali.

Kontaktní gól přinesl na palubovku více opatrnosti, ale i tak zůstávala větší aktivita na svitavské straně, což mělo za následek faul, vyloučení a další využitou přesilovkou hru, o což se postaral Doseděl. Hosté už nenašli odpověď, naopak v 59. minutě čelili trestnému střílení, které ale Doseděl neproměnil. Razítko na výhru a tím pádem i na posun do čela tabulky dal těsně před koncem do prázdné branky Šmarda.

FBC Peaksport Litomyšl – FBC Innebandytos Hradec Králové 3:5 (0:2, 1:0, 2:3). Branky: 40. Štancl, 49. Háp, 50. Hubinka – 16. a 44. Linhart, 10. Krajčí, 47. Pokorný, 57. Šimek.

Peaksport zabředl do herní krize a ne a ne se z ní vymanit. Téměř celé dvě třetiny se trápil bez jediné branky, až poté se prosadil, ale to bylo za stavu 0:2. V poslední části znovu několikrát zbytečně inkasoval a vlastními hrubkami se dostal do složité situace, ze které se mu nepomohl ani závěrečný tlak. „Co naplat, že jsme byli od druhé třetiny lepší, když jsme nedokázali vypracované šance proměnit a porazili se sami hloupými chybami," řekl hrající trenér Ladislav Štancl.

FBC Peaksport Litomyšl – Sokol Jaroměř 8:10 (1:6, 4:4, 3:0). Branky: 13., 41. a 46. Jakubík, 22. a 30. Hubinka, 28. a 55. Smola, 28. Stejskal – 8., 9., 11., 14. a 36. Hašek, 9. a 17. Schwarz, 22. Hrobský, 25. Munzar, 30. Kubina.

Ve druhém utkání bylo s domácími ještě hůře, protože po hororové první třetině nebylo skoro o co hrát. Peaksport se sice nechtěl vzdát, jenže kdykoli se mu podařilo snížit, tak soupeř hned odpověděl. „To byla největší bolest, protože když už se nám povedlo dát branku, tak jsme ji vzápětí také obdrželi, často velmi lacinou," mrzelo Štancla. I když se domácí v závěrečné třetině nadechli k velkému náporu a postupně korigovali na rozdíl dvou gólů, tak přes všechnu snahu nevytěžili nic ani z power play a opět odešli poraženi.

„Nemá cenu sledovat tabulku, protože to nás ještě více svazuje. Čekají nás čtyři zápasy venku, z toho tři existenční a my musíme dostat tým zpět do pohody. To ale nepůjde samo," uvědomuje si Ladislav Štancl.

2. liga muži divize III – další výsledky 13. – 14. kola: Snipers Třebíč – FBC DTJ Trutnov 7:3 a Florbal Primátor Náchod 11:6, ASK Bystřice nad Pernštejnem – Sokol Jaroměř 9:6 a Innebandytos Hradec Králové 4:6, Spartak Pelhřimov B – 1. FBK Tábor 5:2 a FBC Štíři České Budějovice 4:3, Centropen Dačice – FBC Štíři České Budějovice 7:11 a 1. FbK Tábor 3:4.

Pořadí: 1. Svitavy (34), 2. Náchod (33), 3. Tábor (25), 4. České Budějovice (23), 5. Jaroměř (23), 6. Hradec Králové (21), 7. Dačice (19), 8. Třebíč (17), 9. Bystřice (17), 10. Litomyšl (15), 11. Trutnov (14), 12. Pelhřimov B (11).

(rh, re)