Sobotní zápasy proti brněnskému týmu DDM pro ně přitom byly velmi důležité.

Brňanky jsou totiž přímými tabulkovými konkurentkami, takže je bylo potřeba porazit, aby byla zachována naděje na posun aspoň do středu pořadí. Navíc na podzimní střetnutí v moravské metropoli nemají Svitavy příjemné vzpomínky. Dvakrát tam prohrály a hodně se pak zlobily na rozhodčí.

TJ Svitavy – DDM Brno 3:1 (28, –22, 12, 17) a 3:0 (18, 15, 21)

Domácí kolektiv vstoupil do prvního zápasu velice špatně. Kdo přišel do haly o pár minut později, spatřil na tabuli průběžné skóre 1:7. Další vývoj už však byl optimističtější, neboť Svitavačky přepnuly na vyšší stupeň, jejich hra získala na účinnosti a během chvíle dokázaly manko stáhnout (15:15).

Pak body naskakovaly pěkně po jednom na každé straně až do koncovky. Brno nedalo dva setboly, Svitavy tři, až ten čtvrtý po chybě soupeřek na síti znamenal úspěch pro domácí. „To byl nesmírně důležitý moment, protože kdo ví, jak by se celé utkání vyvíjelo, kdybychom tuto sadu ztratily,“ uvedla asistentka trenérky Marcela Sezemská.

K tomu však došlo v setu druhém, kdy se domácím koncovka nepovedla. „Málo jsme zablokovaly, byly tam veliké zmatky v poli,“ našla Sezemská příčiny.

Potíže ve hře se podařilo odstranit v nástupu do třetí sady, když se na palubovce po delší pauze objevila smečařka Jelínková. „Už její přítomnost na hřišti má pozitivní vliv na celé družstvo,“ potvrzuje trenérka. Svitavačky ihned zatlačily protihráčky do defenzivy, vedly už 10:2 a 17:8 a takový náskok se za normální situace snad ani ztratit nedá.

Ve čtvrtém setu se historie zopakovala. Domácí celek si znovu zkraje vytvořil bezpečný, místy až osmibodový náskok, a soupeřkám už nedovolil se přiblížit. Závěr se dohrál plně ve své svitavské režii a první část „brněnské pomsty“ byla dokonána snadněji, než to na počátku duelu vypadalo.

V odvetě pak Svitavy ovládaly hrací plochu od začátku do konce. „Daleko více se nám začalo dařit na bloku a podstatné také bylo, že se útočná síla rozložila mezi čtyři naše hráčky. Díky tomu soupeřky už nekladly odpor,“ řekla Sezemská. Hostující hráčky se prakticky nedostaly do hry a odevzdaně čekaly na konec, který s chutí hrající svitavské volejbalistky neprodlužovaly.

Zásluhou těchto dvou vítězství se Svitavy už posunuly do klidnějších vod, ale vyhráno ještě není. „Tato skupina je v porovnání s ostatními hodně vyrovnaná, jen s výjimkou posledního Šumperka. Je proto skvělé, že jsme utkání zvládly, jinak bychom byly v problémech,“ oddechla si trenérka.

Hrály: Němečková, K. Bláhová, K. Sezemská, Bartošová, Vykydalová, Fröhdeová, libero V. Svobodová – Jelínková, Odvárková, Šimková.

Další výsledky – 21. – 22. kolo: Lokomotiva Břeclav – PVK Přerov B 3:2 a 3:2, Tatran Litovel – Sokol Frýdek–Místek B 3:2 a 0:3, OP Prostějov – TJ Šumperk 3:1 a 3:1, Sokol Křenovice – VO Lanškroun 1:3 a 1:3.