Letošní ročník extraligy nabízí klasicky souboje mezi čtyřmi kluby. Tradiční účastníky z Pardubic, pražské Markéty (Olymp Praha) a Slaného už po čtvrté za sebou doprovází polopolská squadra z Liberce.

První dějství hostila pražská Markéta. Příznivci levých zatáček si nemohli přát lepší vyvrcholení. Po odjetí všech plánovaných jízd nastřádaly Pardubice a Slaný stejně bodů. Přitom Středočeši ztráceli na svého konkurenta už devět bodů. Manko vyretušovali v závěrečné jízdě, a tak přišel na řadu neplánovaný nadstavbový duel týmových hvězd. Jezdec dne Mateusz Szczepaniak (šestnáct bodů) ale tvrdě narazil. Ne do mantinelu, nýbrž na zkušenosti Václava Milíka.

Vítěz Zlaté přilby z roku 2017 vynesl svoji Zlatou přilbu Pardubice na výsluní. Třetí místo brala v ryze české sestavě domácí Markéta, Černý Petr zbyl na nekompletního nováčka zpod Ještědu.

1. kolo – AK Markéta

1. Zlatá přilba Pardubice: 37+3 b.

Václav Milík 13+3 b., Andrzej Lebeděvs 13, Hynek Štichauer 7, Matouš Kameník 4, Jan Jeníček 0 b.

2. AK Slaný: 37+2 b.

Mateusz Szczepaniak 16+2 b., Eduard Krčmář 11, Robert Chmiel 8, Bruno Belan 2, Matěj Frýza 0 b.

3. AK Markéta Praha: 32 b.

Jan Kvěch 11 b., Adam Bednář 8, Josef Franc 6, Petr Chlupáč 4, Daniel Klíma 3 b.

4. Ebebe Spedway team Liberec: 22 b.

Patryk Wojdylo 11 b., Lars Skupień 9, Tomasz Orwat 2, Jędrzej Chmura 0 b.

Na vedoucí příčce se chtěli udržet pardubičtí jezdci i po druhém kole. Motivaci nemohli mít vyšší. Celý plochodrážní cirkus se totiž přestěhoval do Pardubic. Domácí ekipa stejně jako ve vstupním závodu poslala na škvárový ovál ve Svítkově pětici Václav Milík, Matouš Kameník, Hynek Štichauer, Jan Jeníček a Andrzej Lebeděvs. Lotyšskou posilu znají pardubičtí příznivci například ze závěrečného podniku mistrovství Evropy, který se jel v loňském roce jen dva dny před slavnou Zlatou přilbou. Už v prvním letošním extraligovém kole si připsal stejně bodů (třináct) jako Milík.

A svého slavnějšího kolegu tentokrát zastínil, když nasbíral čtrnáct bodů, zatímco miláček svítkovských tribun „jen“ devět. Jezdcem dne se ale nestal. O tři body ho předstihl Jan Kvěch. Tomu ale zbyly oči pro pláč, protože jeho Markéta startovní pole uzavírala. A dokonce o čtyři Patryk Wojdylo. Ten tak výrazně pomohl Liberci na třetí příčku. Druhé místo znovu vyválčili slánští plochodrážníci, kteří ale byli oslabeni o lídra Mateusze Szczepaniaka.

2. kolo – Pardubice

1. Zlatá přilba Pardubice 37 b.

Andrzej Lebeděvs 14 b., Václav Milík 9, Matouš Kameník 8, Hynek Štichauer 6, Jan Jeníček 0 b.

2. AK Slaný 33 b.

Jakub Jamrog 12, Eduard Krčmář 11, Oskar Polis 7, Matěj Frýza 2, Bruno Belan 1 b.

3. Ebebe Spedweay Team Liberec 30 b.

Patryk Wojdylo 18 b., Lars Skupień 10, Jędrzej Chmura 2, Michael West 1 b.

4. AK Markéta Praha 28 b.

Jan Kvěch 17 b., Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Vojtěch Šachl po 3, Jaroslav Vaníček 2 b.

Průběžné pořadí po dvou kolech:

1. Zlatá přilba Pardubice 8 b.
(74 pomocných bodů), 2. AK Slaný 6 b. (70 p.b.), 3. AK Markéta 3 b. (60 p.b.), 4. Ebebe Liberec 3 b. (52 p.b.).