Začínají tady přípravu na květnový 15. ročník Plachtařského mistrovství České republiky, jež bude po dvou letech znovu pořádat Aeroklub Moravská Třebová na letišti ve Starém Městě.

Slovenské soutěži, která náleží mezi největší plachtařské akce v celé Evropě a jejíž termín tradičně spadá do období Velikonoc, na rozdíl od úspěšných předchozích ročníků letos nepřeje počasí. Bílá sobota byla zatím prvním a posledním letovým dnem této velké soutěže, v níž je ve třech třídách (klubové, volné a patnáctimetrové) přihlášeno 123 závodníků a síly v ní poměřují čeští plachtaři s elitou bezmotorových pilotů z patnácti evropských zemí a jedním reprezentantem z daleké Austrálie.

V klubové třídě neuletěl vypsanou trať takový počet pilotů, aby mohla být platná. V českých barvách staví na startovní rošt větroně juniorský vicemistr světa Miloslav Cink a vicemistr Evropy Roman Mraček (Ae Plzeň–Letkov), ve volné třídě je zatím na druhém místě Petr Krejčiřík. Nedělní a pondělní disciplínu pořadatelé zrušili pro déšť. Teprve další dny ukážou, zda počasí dovolí pilotům odlétat čtyři disciplíny nutné pro platnost letošního Pribina Cupu.

(mev)