Že budou po dvanácti kolech a porážce v Nymburku 74:105 předposlední s bilancí 3 - 9, to je k nevíře. Kdyby to někdo řekl před sezonou, vysloužil by si tak maximálně poklepání na hlavu.

Jenže nyní to je realita a protože před Svitavami je teď domácí měření sil s druhou Opavou (středa 18:30) a následně krajské derby v Pardubicích, kde ještě nikdy v historii nezvítězily, tak se může docela klidně stát, že na tom budou ještě hůře.

A v sázce by se ocitl i postup do skupiny A1, což si snad vůbec nikdo nedovede představit.

ERA Basketball Nymburk vs. Dekstone Tuři Svitavy.
Bez šance. Nymburk dominoval, Tuři prohráli devátý zápas v sezoně

Přitom snad není pochyb o tom, že v týmu je ukryta nemalá basketbalová síla, jen se ji zatím nedaří přenést na palubovku. Tuři dokážou i proti silným soupeřům sehrát velice solidní pasáže, jenže ty střídají s hrozivými propady, jež jsou pro výsledek osudné.

„Svému týmu stále věřím,“ zdůrazňuje trenér Lukáš Pivoda. „Když budeme společně trénovat a půjdeme zápas od zápasu, stále můžeme sezonu zachránit a hlavně si udržet dobré jméno. Důležité je zůstat spolu i ve chvílích, ve kterých se nedaří. Nedávat hlavy dolů, pracovat naplno a jít postupně dál,“ nabízí recept Pivoda.

Možná, že jeho slova znějí jako klišé, jenže je to naprostý základ úspěchu…

„Musíme se radovat z každého utkání, které odehrajeme s nasazením. Mělo by to být automatické, ale zatím to tak není,“ připomíná svitavský trenér, že jeho svěřenci v dosavadním průběhu soutěže několikrát působili velmi netýmově a hodně rozháraně.

Jan Mandát, HC Dynamo Pardubice (v bíločerveném)
Osobnost týdne, hláška týdne a komentář

„Věřím, že si i po vysoké porážce máme co odnést, ať už to je negativní nebo pozitivní, a že na tom můžeme stavět,“ doplnil Lukáš Pivoda.

Jedna věc je jistá. Bez rapidního zlepšení v obraně se Tuři z místa nehnou, průměr obdržených bodů se vyšplhal do strašidelných výšin.

„Potřebujeme začít od obrany, tam se chytit a potom to přijde i v útoku. Dostáváme průměrně přes devadesát bodů a to se pak nemůžeme zlepšit,“ je si dobře vědom svitavský křídelník Václav Bujnoch.