Když na počátku června končila neúspěšnou kvalifikací o 2. ligu žen dlouhá sezóna stolního tenisu v Litomyšli, nikdo netušil, co nového přinese přípravné období sezóny 2007/2008.

Dva měsíce prožívali hráči, hráčky i funkcionáři různě. Ještě v červnu zaznamenali změnu v nejvyšších patrech stolního tenisu. Na konferenci v Praze byl delegáty odvolán předseda Pavel Primus (brzy poté náhle zemřel) a odstoupil celý výkonný výbor. Historicky neopakovaná situace vyvolala nutnost mimořádné konference, která se sejde 25. srpna a bude volit nejen nového předsedu, ale celý výkonný výbor ČAST. Litomyšlští však od června mysleli spíše na sportovní přípravu, která znovu ponese přídomek ligová, a to dokonce dvojnásobně. Ve III. lize budou startovat muži a v druhé nejvyšší soutěži ČR, v I. lize, se opět představí ženy. Nad oddílem se nutně vznášela otázka podoby sestav obou družstev.

Střídavé starty

Prvoligové áčko žen se nakonec stabilní nové posily pro dvanáctou ligovou sezonu nedočkalo. „Ve spádové oblasti našeho kraje není skutečně kde brát kvalitní stolní tenistky, které by mohly nastoupit do kolektivu na pozici první či druhé hráčky podle žebříčku a především pak výkonnosti. Ve hře byla řada jmen, ale ani jedno v přestupové politice nemělo působiště v dosažitelné vzdálenosti od Litomyšle,“ uvedl předseda oddílu Karel Štarman. Konečným verdiktem bylo možné zařazení přijatelné hráčky na střídavý start, tedy možnosti odehrát za litomyšlský prvoligový tým pouze 50 procent soutěžních utkání.

Dohoda byla uzavřena s TTC Ústí nad Orlicí, odkud do áčka přichází Kateřina Moravcová. „Tato nadějná mladá hráčka hraje v Ústí stabilně druhou ligu a v loňské sezoně přehrála všechny soupeřky na krajských přeborech. Základní litomyšlská sestava bude dle žebříčku a soupisky stejná jako loni – Lněničková, Šilhanová, Klátová. Doplnit je kromě Moravcové mohou hráčky z béčka, které bylo velmi blízko postupu z kvalifikace do druhé ligy. Zindulková, Krátká, Burešová i Lucie Syrová mohou na svou příležitost nejen v poklidu čekat, ale hlavně tuto výzvu musí podpořit kvalitním tréninkem,“ sdělil předseda klubu. Martina Krátká bude mít navíc šanci hrát skupinu B II. ligu na střídavý start ve Slavii Hradec Králové. V prvoligové soutěži bude nadále hrát dvanáct mužstev, „dvojičkou“ pro Litomyšl je Dobré B, s nímž svoji pouť zahájí.

Muži po roce zpět

Po roce stráveném v divizní soutěži Pardubického kraje se do ligové soutěže vrací muži litomyšlského oddílu. Suverén soutěže si ve finále play-off divize musel těžce vydřít postup do III. ligy v souboji se Sokolem Chrudim. „Postup si ale naši muži jednoznačně za výsledky i výkony v celé sezoně zasloužili. I pro toto družstvo se otevřela otázka posil. Nabízela se možnost přestupu některého z hráčů Ústí nad Orlicí, které z ligové soutěže sestoupilo, ale bohužel nedošlo k dohodě,“ lituje Štarman. Podobně jako u žen, také u mužů je těžké sehnat ve spádové oblasti kvalitního hráče. Ideální by byla „výpomoc“ v rámci regionu Svitavy, ale bohužel tady prozatím kvalita chybí.

Navíc litomyšlský záměr byl jasný: získat hráče s ligovými zkušenostmi, hráče, který by mohl ve III. lize získávat body. Přestup se nakonec žádný nepovedl, nicméně alespoň hráč na střídavý start se našel. „Po krátkém jednání se v závěru přestupního období podařilo domluvit Petra Nastoupila, který přichází také z Ústí nad Orlicí. I on bude moci odehrát pouze polovinu všech soutěžních utkání, ale jeho mládí i útočný a atraktivní herní styl již slavil nejeden úspěch v lize za mateřský oddíl,“ řekl Karel Štarman. Základní sestava tedy pro III. ligu bude na soupisce v pořadí Táborský, Špinar, Dostál, Křepelka. Na sto procent se počítá se zařazením Šestáka do ligových klání, v případě nutnosti pak bude muset vedoucí áčka sáhnout hlouběji do B družstva.

Mládeže je málo

Obě B družstva litomyšlského stolního tenisu budou startovat v krajských třídách, ženy v divizi (je společná pro oba kraje východních Čech), muži v krajské soutěži. Oproti loňské sezoně tak bude chybět v Pardubickém kraji C družstvo mužů, které přes play-out propadlo do svitavského regionálního přeboru. O budoucnosti mužských týmů v regionu bude vedení oddílu ještě diskutovat, protože D družstvo má startovat v regionální soutěži, ale kvalitních hráčů je málo. Chybět budou také žáci či dorostenci, oddíl se dostal do situace, kdy v mládežnické kategorii zbyl neadekvátní počet chlapců. Zastoupení bude alespoň v dorostenkách a starších žákyních. „Situace nedostatku hráčů a hráček v mládežnické kategorii se začala řešit v oddíle již loni, ale pro počátek letošní sezony se bude muset sáhnout k novému způsobu získávání mladých adeptů hry s nejmenším míčkem. Oddíl připravuje nábor a pokusí se zvýšit spolupráci se základními školami ve městě,“ dodal Štarman.
Podrobněji se jednotlivými soutěžemi a soupeři pro litomyšlská družstva ve všech soutěžích budeme zabývat v průběhu času před začátkem kolotoče soutěžních utkání. Liga začíná poslední víkend v září, krajské soutěže odstartují první víkend v říjnu, u regionálních soutěží zatím počátek stanoven nebyl.