Dějiště je vzdáleno přibližně 30 kilometrů od Ostravy a tudíž pro české reprezentanty dobře dostupné. Podle předpokladů tento podnik s převahou opanoval hlavní favorit Martin Michek.

Ostřílený motokrosař hájící barvy BUKSA/ADOS KTM Teamu dominoval již v kvalifikačních jízdách, v nichž skončil nečekaně druhý slovinský jezdec Sašo Kragelj a třetí nejrychlejší čas zajel domácí borec Tomasz Wysocki. Mezi celkovými čtyřiadvacet piloty byli také další Češi a dobrou formu potvrdil nestárnoucí Petr Bartoš (Orion Litomyšl – RS Petrol Team) na čtvrtém místě. Jeho týmový kolega Jonáš Nedvěd najížděl na rošt jako třináctý v pořadí.

Nikoho nemohlo překvapit, že i v první soutěžní rozjížďce bral první místo Michek, druhý dojel Bartoš a třetí Wysocki. Další čeští reprezentanti prolétli cílem takto – 8. Michalec, 9. Brendl, 10. Nedvěd. „Na velice tvrdé a prašné trati si Michek zajistil vítězství také ve druhé jízdě a z Polska si odvezl plný počet bodů. Drama pro diváky ale způsobil Bartoš. Kolizi měl už při startu, když si v zatáčce brnkl o zadní kolo Michka. Pak následovala stíhací jízda z posledního místa," popisuje manažer Orion Teamu Petr Kovář.

Sám motokrosař nevydařeného startu do rozjížďky litoval, neboť její následný průběh ukázal, že opět mohl bojovat o přední pozice. „Škoda toho zaváhání po startu. V prachu totiž nebylo moc vidět a z tohoto důvodu jsem musel opatrně předjíždět a dávat pozor, abych znovu neupadl," svěřil se v cíli Bartoš, když nakonec dotáhl svoji stíhající jízdu na pátý „flek". Druhou pozici za Michkem získal v této rozjížďce dobře jedoucí Michalec a třetí byl Kragelj. Nedvěd proťal pásku jako čtrnáctý.

V celkovém pořadí podniku v Cieszyně tedy zvítězil Michek před Bartošem (38) a Michalcem (35), mladík Nedvěd si připsal 18 bodů za 13. místo. Bartoš se ovšem vyhoupl do čela průběžné klasifikace evropského šampionátu po čtyřech odjetých závodech (124 bodů), když se dostal o dva body před Bělorusa Tyletskiho (122), který získal body v Rusku, kde Češi nestartovali. A to ani aktuálně třetí Michalec (111) a pátý Michek (100).

Páté pokračování letošního seriálu EMX Open přivede závodníky 7. června do slovinské Orehove Vsi. O týden dříve přijde na řadu další díl domácího mistrovství v Pacově.