V pozici nováčka splnili hlavní cíl v podobě záchrany a hrající trenér LADISLAV ŠTANCL nyní doufá, že se jeho tým zachytí v poklidných vodách druhé ligy hned zkraje sezony. Ta bude pro Litomyšlské náročná, neboť po nedělním ligovém startu také sehraje v úterý 27. září pohárový duel v Prostějově.

Jaká byla příprava vašeho mužstva na nadcházející druholigový ročník?

S letní přípravou jsme spokojeni. Začali jsme trénovat na konci května a do konce července absolvovali suchou přípravu venku se zaměřením na nabírání fyzické kondice, síly a výbušnosti. Kádr má za sebou i týdenní soustředění v Rokytnici. Vzhledem k faktu, že v závěrečných fyzických testech došlo u všech k procentuálnímu zlepšení oproti testům úvodním, lze pokládat přípravu za přínosnou. Poté jsme začali trénovat v hale a sehráli dostatek přípravných zápasů. Ze začátku se nám nedařilo, ale postupně se hráčský kádr ustálil a sehrával. Povedenou přípravu dosvědčuje i postup do třetího kola poháru. Jestli jsme na ligu opravdu dobře nachystáni, to ukáže čas a průběh sezony.

Zůstáváte na pozici hrajícího trenéra litomyšlských florbalistů?

Ke změnám v klubu došlo, avšak bylo to na poli funkcionářském. Pozměnilo se vedení. V realizačním týmu se nic nezměnilo, i nadále zastávám pozici hrajícího trenéra. Je pravda, že jsem se po sezoně rozmýšlel, jestli má smysl pokračovat, zda mám týmu ještě co dát. Podporu, kterou mi vyjádřili spoluhráči, jsem však bral jako důkaz toho, že je vše na dobré cestě a můžeme se posunout dál. Znamená to pro mě motivaci i závazek vůči klukům, aby práce byla i nadále dobrá. Věřím, že to bude fungovat ve prospěch všech.

Tradiční předsezonní otázka – s jakými ambicemi vstupuje FBC Peaksport Litomyšl do soutěže?

V minulém roce jsme měli špatný start do sezony, ale nakonec jsme uhráli pro nás vynikající šesté místo. Proto je naším cílem mít lepší herní i výsledkový začátek a vyhnout se záchranářským bojům. Ovšem vzhledem k nabité konkurenci v soutěži zůstává naší prioritou udržení. A pokud se bude dařit, zkusit navázat na loňské umístění.

Druhá liga bude nesporně kvalitní soutěží. Jaké jsou vaše prognózy, kde vidíte její největší favority?

Očekávám mnohem vyrovnanější a těžší soutěž než byla ta loňská. Myslím, že ze třetích lig postoupila velmi kvalitní družstva, která nebudou hrát druhé housle. Z první ligy spadly týmy Českých Budějovic a Pelhřimova. Ty se budou chtít vrátit zpět a zkušenosti i kvalita kádrů budou hrát v jejich prospěch. Takže udržet soutěž bude náročnější než loni. Vyloženého favorita nevidím, ale domnívám se, že v popředí tabulky se budou pohybovat Pelhřimov, České Budějovice, Svitavy, Třebíč a tradičně Tábor.

První boj o mistrovské body vás čeká v neděli na půdě družstva FBC Innebandytos Hradec Králové. Vaše očekávání od tohoto střetnutí?

Shodou okolností jsme v Hradci končili minulý ročník a podařilo se nám poměrně překvapivě vysoko zvítězit. Proto očekávám rychlé a důrazné utkání, protože nám Hradec bude chtít prohru oplatit. Navíc jde o první zápasy a ty jsou vždy specifické. Do boje jdeme s tím, že chceme hrát svoji hru a prakticky využít vše, na čem jsme pracovali. Cílem každého utkání pro nás je, abychom mohli z palubovky odejít s hlavami nahoře. Samozřejmě chceme vyhrát, bez toho by to nešlo.

Rozlosování 2. ligy divize III pro Litomyšl

1. kolo (25. září): Hradec Králové – Litomyšl. 2. – 3. kolo (1. – 2. října): Svitavy – Litomyšl, Bystřice – Litomyšl. 4. – 5. kolo (15. – 16. října): Litomyšl – Jaroměř, Litomyšl – Rtyně. 6. – 7. kolo (29. – 30. října): Pelhřimov – Litomyšl, Jihlava – Litomyšl. 8. – 9. kolo (19. – 20. listopadu): Třebíč – Litomyšl, Dačice – Litomyšl, 10. – 11. kolo (3. – 4. prosince): Litomyšl – Tábor, Litomyšl – České Budějovice. 12. kolo (21. ledna): Litomyšl – Hradec Králové. 13. – 14. kolo (28. – 29. ledna): Litomyšl – Svitavy, Litomyšl – Bystřice. 15. – 16. kolo (11. – 12. února): Jaroměř – Litomyšl, Rtyně – Litomyšl. 17. – 18. kolo (25. – 26. února): Litomyšl – Pelhřimov, Litomyšl – Jihlava. 19. – 20. kolo (10. – 11. března): Litomyšl – Třebíč, Litomyšl – Dačice. 21. – 22. kolo (24. – 25. března): České Budějovice – Litomyšl, Tábor – Litomyšl.