Okresní florbalové „El Clásico" skončilo překvapením. Vyhrála ho totiž Litomyšl, která zaskočila svitavské soupeře a na její čtyřgólový velký obrat ve druhé třetině neměl favorit odpověď.

O den později bylo všechno jinak. Peaksport se přesvědčil, co často přichází po posvícení, a podlehl na hřišti poslední Třebíče. Svitavští naopak vydřeli nejtěsnější vítězství.

Derby začalo z obou stran opatrně. U hostů se nebylo co divit, vždyť hráli na půdě vedoucího celku tabulky, ale i na hře Svitavských bylo znát, že si jsou vědomi síly soupeře.

Přesto se v první části utkání vyvíjelo podle předpokladů. Domácí poslal záhy do vedení Doseděl a po vyrovnání V. Jakubíka ho ve 12. minutě na jejich stranu vrátil Brýdl – 2:1.

Druhá část však přinesla litomyšlskou smršť. Odstartoval ji vyrovnáním Petráž, poté zaúřadoval dvakrát V. Jakubík a povedenou střelou se prezentoval i Štancl, což po polovině duelu znamenalo mírně šokující obrat na 2:5! Svitavští se do druhé přestávky marně pokoušeli vzpamatovat a jejich protihráči byli pány na hřišti.

Tlak byl marný

Ve třetí třetině se čekal velký nápor Svitav. Ten přišel, jenže nervózní domácí florbalisté, i když hodně stříleli, tak vetšinou nepřesně. Jestliže už zamířili mezi tři tyče, byl na místě výborně chytající Bilotskij.

Minuty ubíhaly, stav se neměnil a bylo jasné, že se rodí nečekaný výsledek. Definitivně potvrzeno to bylo v 55. minutě, když Litomyšl udeřila ze dvou rychlých brejkových akcí během šestatřiceti sekund. Konec si pak hosté pohlídali.

„Snažili jsme se vytěsnit z hlavy, že hrajeme speciální zápas, protože jen koncentrovaný výkon mohl přinést úspěch. To se podařilo," pochvaloval si hrající trenér týmu FBC Peaksport Ladislav Štancl.

Co rozhodlo? Efektivita a také skutečnost, že hosté i díky Bilotskému ubránili sílící tlak Svitav. „Opět jsme si dokázali, že umíme zahrát s každým. Jsem rád, že jsme vedení udrželi a nedovolili soupeři, aby závěru utkání zdramatizoval," uvedl hrající trenér.

Poslední omylem

V neděli zamířila Litomyšl do Třebíče, která se nacházela na posledním místě, což je ovšem vzhledem k předvedenému výkonu záhada. Snipers nasadili už od začátku vysoké tempo hry, s čímž měli florbalisté Peaksportu značné problémy.

Sice po čtyřiceti minutách vedli 3:1, ale hned v nástupu do poslední třetiny obdrželi kontaktní branku a domácí se nadále hrnuli dopředu. Srovnali a v předposlední minutě v přesilové hře dokonali obrat.

„Soupeř vyhrál zaslouženě, protože florbalová kvalita byla na jeho straně. My jsme bohužel ve třetí třetině nedokázali pokračovat ve hře, kterou jsme předváděli předtím," mrzelo Ladislava Štancla, podle něhož je s podivem, jak málo má Třebíč bodů. „Máme ale hlavy nahoře, protože i když to ze začátku nevypadalo, tak jsme se dokázali hře domácích přizpůsobit a sahali i po bodech."

Svitavští florbalisté přivítali po nezdaru v derby celek ze závěru tabulky a když se v první minutě ujali vedení, tak se zdálo, že chmury rychle zaženou.

Omyl, protože Bystřice se ukázala jako velice nepříjemný bojovný tým a nedovolila domácím, aby si vybudoval výraznější náskok. V 57. minutě snížila na 3:2 a domácí si vydechli teprve ve chvíli, kdy zazněla konečná siréna. I přes vydřenou těsnou výhru přišli o vedení v soutěži.

Florbalová statistika z víkendu

FbK Svitavy – FBC Peaksport Litomyšl 2:7 (2:1, 0:4, 0:2). Branky: 4. Doseděl (König), 12. Brýdl (König) – 10. V. Jakubík (Štancl), 26. Petráž (Štancl), 27. V. Jakubík (Karlík), 28. V. Jakubík (Petráž), 32. Štancl (Petráž), 55. Joch (Hubinka), 55. Karlík (Kaplan).

FbK Svitavy – ASK Bystřice nad Pernštejnem 3:2 (1:0, 1:1, 1:1). Branky: 1. König (Brýdl), 34. Prudil, 51. Doseděl (Richter) – 36. O. Dvořák (R. Dvořák), 57. O. Dvořák (Novák).

Snipers Třebíč – FBC Peaksport Litomyšl 4:3 (1:2, 0:1, 3:0). Branky: 14. Mátl (Štěpánek), 41. Janata (Dlabač), 53. Štveráček (Mátl), 59. Janata – 10. Hubinka (Maloch), 19. Joch (Petráž), 28. Petráž (Hubinka).

Litomyšl: Bilotskij – Morkes, Smola, Kaplan, Štancl, Kmošek, Bouška – Petráž, V. Jakubík, Karlík, Hubinka, Maloch, Háp, Joch, Stejskal.

Svitavy: Skácelík – Musil, Prudil, Malý, Plaček – Muselík, König, Richter, Brýdl, Říha, Klusák, Plch, Doseděl, Kalhaus, Kolena, Hnát.

2. liga muži divize III – další výsledky 8. a 9. kola: FBC Innebandytos Hradec Králové – FBC Štíři České Budějovice 8:5 a 1. FbK Tábor 7:6, TJ Sokol Jaroměř – 1. FbK Tábor 9:8 (PP) a FBC Štíři České Budějovice 5:2, FBC DTJ Trutnov – Spartak Pelhřimov B 9:1 a TJ Centropen Dačice 6:7, Florbal Primátor Náchod – TJ Centropen Dačice 7:4 a Spartak Pelhřimov B 9:5, ASK Bystřice nad Pernštejnem – Snipers Třebíč 8:9 (PP).

Pořadí: 1. Náchod (24 bodů), 2. Svitavy (22), 3. Jaroměř (17), 4. Tábor (16), 5. Litomyšl (15), 6. Dačice (13), 7. Hradec Králové (12), 8. České Budějovice (12), 9. Trutnov (11), 10. Bystřice nad Pernštejnem (10), 11. Třebíč (5), 12. Pelhřimov B (5).

(rh, re)