Ostrava je zapomenuta! V Prostějově se proti Olomoucku svitavští Tuři prezentovali výkonem, jaký se od mužstva s jejich ambicemi očekává. Soupeře rozstříleli a výsledek je pro nového účastníka nejvyšší soutěže ještě lichotivý, jelikož ve druhé a třetí čtvrtině mu hrozil pořádný debakl.

BK Olomoucko – Dekstone Tuři Svitavy 76:88 (21:26, 32:45, 55:75)

Body: Mitchell 24, Šepa 15, Čohadarevič 13, Močnik 8, Fuller 7, Křemen 5, Sehnal 4 – Slezák 21, Jelínek 14, Kovář 12, Teplý 12, Smithson 8, Marko 7, Roseboro 6, Puršl 4, Kotásek 2, Kerr 2. Rozhodčí: Hruša, Blahout, Baudyš. Fauly: 19:22. Pět chyb: Kerr (Svitavy). Trestné hody: 14/13 – 11/7. Doskoky: 36:36. Trojky: 7:15. Diváci: 581.

Jen v prvních pěti minutách se zdálo, že se bude jednat o vyrovnaný souboj, Olomoucko dokonce bylo v mírném vedení. Potom však Tuři seřídili svoje mířidla na perimetru, jenom za úvodní kvartál nasázeli pět trojek a dostali se do herní pohody.

Tu ještě více „prodali“ ve druhém hracím období, kdy prakticky rozhodli o osudu utkání. Zatímco domácí se v útoku nemohli prosadit, tak Svitavští si pestrou a nápaditou hrou vytvářeli dobré střelecké pozice a jejich odstup se díky tomu dostal záhy do dvouciferných hodnot.

Dekstone Tuři Svitavy vs. USK Prahasobota 2. prosince od 20 hodin
sportovní hala Na Střelnici

Kdo čekal, že po návratu z kabin přijde nápor ze strany Olomoucka, nemohl se více mýlit. Naopak hosté zatloukli rychle další trojkové hřebíky, utekli na rozdíl dvaceti bodů (39:59) a definitivně dostali duel pod svoji kontrolu.

Chvíli to vypadalo, že mají políčeno i na „stovku“, ale s blížícím se závěrem rozhodnutého zápasu přece jenom polevili a dovolili protivníkovi korekci.

„Po prohře v Ostravě jsme během reprezentační pauzy tvrdě trénovali a to se nám vyplatilo,“ uvedl ve svém hodnocení asistent trenéra Lukáš Pivoda. „Všichni jsme si uvědomovali, že utkání se bude rozhodovat na obranné polovině. Během druhé čtvrtiny se podařilo zastavit útok soupeře a díky tomu jsme získali rozhodující náskok. Pomohli jsme si patnácti trojkami, k nimž se střelci dostali díky dobrému pohybu míče mezi hráči,“ byl spokojen svitavský asistent.

To na domácí straně zavládlo rozčarování, domácí lodivod Predrag Benáček rozhodně nepočítal s tím, že jeho svěřenci nebudou v duelu s Tury konkurenceschopní. „Až na posledních pět minut byly Svitavy lepší úplně ve všem. My jsme byli přes třicet minut naprosto zmatení. Všechno, co jsme si řekli, bylo na palubovce jinak. Z patnácti trojek bylo minimálně deset otevřených, takhle se nedá bránit. Hromady chyb se tým dopustil i v útoku. Najednou jsme prohrávali o dvacet a to se hraje těžce. Výsledek je nakonec lepší, než se dalo v průběhu zápasu čekat,“ uznal Benáček.

Další výsledky:

Pardubice – Brno 94:68, Ostrava – USK Praha 95:74, Opava – Kolín 91:70, Děčín – Jindřichův Hradec 95:78, Nymburk – Ústí nad Labem 111:61.