Vizitka

Jméno: Lukáš Kotas
Narozen: 4. listopadu 1984
Výška: 193 cm. Váha: 87 kg
Pozice: křídlo
Klub: BK JIP Pardubice
Vývoj kariéry: TJ Svitavy, BK Pardubice, BK Kondoři Liberec (hostování), USK Praha.
Reprezentace: muži ČR
Úspěchy: mistr ČR ve st. dor., účast na univerziádě v Bankongu.
Zajímavost: do devatenácti hrál fotbal za Svitavy. Dotáhl to do krajského přeboru, měl nabídku ze druholigové Jihlavy. Jako kluk hltal Maldiniho, Nedvěda, Zidaneho a Figa. Obdivuje Ligu mistrů i anglickou ligu. Fandí Brazílii.

Oni ho chtěli, on sám k nim chtěl. Ideální situace. Tato skutečnost se poštěstila BK JIP Pardubice a také českému reprezentantovi. LUKÁŠ KOTAS se vrací z USK Praha do končin, kde zapustil své basketbalové kořeny. Jelikož pochází ze Svitav, chvíli s ním cukala možnost vrátit se i do rodného města. Přebily ji však nejvyšší ambice pardubického klubu.

Můžete prozradit, jak dlouhou se Pardubice zajímaly o vaše služby?
V kontaktu s trenérem Slowiakem jsem byl hodně dlouho. O mé služby už měl v minulém roce, ovšem já byl pod smlouvou v USK Praha. To že jsem nepřišel do Pardubic už loni, bylo dáno tím, že se kluby mezi sebou nedohodly. Zájem ze strany Pardubic trval i nadále a já jsem strašně rád, že to letos vyšlo. Chtěl by tady hrát finále a dosáhnout co nejlepších výsledků.

Dá se říci, že se vracíte na rodnou hroudu. Od vašich mládežnických let se ovšem BK Pardubice změnil. Sledoval jste vývoj v klubu?
Samozřejmě. Od té doby co se začal měnit a vlastně i chvíli před tím, už jsem ligový basketbal hodně vnímal. Pardubice jsou historicky sportovním městem. Tušil jsem, že je otázkou času, kdy půjde i basketbalová úroveň nahoru. Do vedení klubu se dostali lidé, kterým jde o basketbal. Vkládají do něho veškerou svojí energii, získali hodně peněz. Bylo jen otázkou času, kdy dojdou k úspěšnému cíli.

Bylo také otázkou času, kdy se Lukáš Kotas znovu objeví v pardubickém dresu?
(pousměje se) Objevilo se mnoho spekulací, kam zamířím. Pro mě ale byly Pardubice jasnou volbou číslo jedna. Musím se přiznat, že jsou pro mě srdeční záležitostí. Vždyť jsem tady začínal s opravdovým basketem. To se mladému klukovi vryje do paměti. Říkal jsem si, že bych si ještě někdy jednou rád za Pardubice zahrál. Dokud však nepřišla konkrétní nabídka, zůstávalo u přání.

Skončila vám smlouva v USK Praha. Co vás kromě srdce táhlo do Pardubic. Jsou to vysoké ambice týmu?
(vypálí) Přesně tak. V USK Praha jsem strávil pět sezon a každý rok jsme hráli o stejný cíl. A stanovené mety někdy byly až nad síly týmu. Skončili jsme třeba osmí, ale sami jsme tomu kolikrát nevěřili, že se můžeme do play off dostat. Moc optimismu, že se probojujeme do vyřazovacích mezi klukama nebylo. Pak jsme pochopitelně byli rádi, nicméně byla to taková hra na náhodu.

Pro ostříleného borce, navíc reprezentanta asi není příliš ideální mít za maximum postup do play off s odřenýma ušima a na medailové příčky se dívat z hodně vysoké rozhledny, souhlasíte?
Ano, naprosto. To může stačit mladému basketbalistovi, který hraje o své minuty nebo a to aby se postupně zlepšoval. Těm zkušenějším hráčům už podobné cíle, nepřináší takovou motivaci. Ono se řekne, chci vyhrát, ale když jsme jeli třeba do Nového Jičína, byli jsme předem poraženi. Bylo velmi těžké se na takovéto zápasy motivovat. Proto jsem rád, že přichází v mé kariéře nový impuls v ambiciozním týmu.

Lukáši, pocházíte ze Svitav, které rovněž hrají Mattoni NBL. Odtud k vám laso nepřisvištělo?
Musím se přiznat, že jsem nabídku dostal. Rovněž Svitavy pro mě představují srdeční záležitost, ovšem při rozhodování zvítězil fakt, že Pardubice chtějí hrát o nejvyšší mety. Ve Svitavách by to bylo stejné jako v USK.

V týmu USK Praha jste plnil roli lídra. Pardubice však mají širokou rotaci a budete se muset o šéfování dělit se spoluhráči. Jste na to psychicky připraven?
Takovou otázku jsem si skutečně položil. Přemýšlel jsem o tom dlouho. Ano, jsem s tím smířen. Ono totiž i to tělo už je trochu opotřebované. V posledních pěti letech jsem měl průměr přes třicet minut na zápas. Kolikrát i když jsem byl unavený jsem slyšel od trenéra: Koty, já tě tam musím dát, nemám nikoho jiného. V Pardubicích je více hráčů, takže se dají minutáže mezi ně rozdělit. Možná že mně bude chvíli trvat, než si na to zvyknu, ale opakuji méně minut mi vadit nebude.

Musíte být skoro rád, protože ze zdravotnického hlediska opravdu nejde, řekněme, třicet minut odmakat v nejvyšším tempu…
(úsměv) To je pravda. Člověk má více sil pro klíčové úseky. Pak se může na palubovce maximálně vydat. Navíc v pardubickém týmu je spousta kvalitních hráčů, které mají rozdělené úlohy. V USK dělali všichni všechno. Tady trenér každému řekne, co po něm chce. Pro hráče je jednodušší splnit si to svoje. To co nejvíce umí, než aby hrál něco, co mu nesedí.

Kromě vás přichází do Pardubic jedna z největších hvězd Mattoni NBL. Jak se těšíte na spolupráci s Corey Muirheadem?
Corey je po atletické stránce výjimečný hráč. V české lize srovnatelný snad jen s Pavlem Pumprlou. Jsem moc rád, že setkáváme v jednom klubu. Když jsme s USK hráli proti Novému Jičínu, bránili jsme se navzájem. Když mu trenér řekne: Hele, toho braň, ať nedá koš, tak je schopný to dodržet. Je to výborný hráč a já se na něj těším.

Co naopak říkali vašemu přestupu vaší noví spoluhráči?
Víceméně jsem se o tom bavil pouze s Tomášem Tóthem. Známe se už dlouhá léta. V době, když jsem přišel do USK, on už tam byl. Probírali jsme to spolu. Ono to totiž bylo veřejné tajemství, takže jsem o tom s nikým dalším nemluvil. Proto mě zatím nikdo nekontaktoval.

A jaká byla Tóthova reakce? Doporučil vám Pardubice?
Žádným způsobem mě nelámal (smích). Já jsem chtěl znát jeho názor, jak to v klubu chodí, jaká tu je parta. Pardubice mi doporučil.

Co osoba pardubického trenéra Jana Slowiaka?
Známe se z reprezentace, kde působí jako asistent trenéra Budínského. Co jsem se bavil s Tomášem jen se potvrdilo, že jeho tréninky jsou zajímavé. Bude to něco nového a já se velmi těším. Každopádně je to další velká výzva.

Očima trenéra Jana Slowiaka

„O Lukáše Kotase jsem měl dlouhodobě zájem. Líbí se mi jeho chytrost, jeho velmi kvalitní práce v obraně, kde je schopen bránit prakticky každého hráče od pozice jedna až do pozice tři. Rovněž má velký čich na získávání míčů a zdobí ho výborný přechod do rychlého protiútoku. V postupném útoku je zase velmi dobrým asistentem, což znamená, že umí dobře přihrávat. Dále je schopen vnikat pod koš a napichovat obranu soupeře. To je prvek, který po něm budeme chtít. Lidsky má takovou kvalitu a inteligenci, že do našeho týmu bez problémů zapadne. Navíc se jedná o odchovance pardubického basketbalu, takže má vztah ke klubu. Věřím, že jeho příchodem získáme ještě větší diváckou podporu.“