A bojoval s ní tak, že ji po strhujícím boji o každý míč sedmibodovým rozdílem porazil a oslavil senzační triumf! Kdo by to byl před turnajem řekl. Svěřenci trenéra Martina Šorfa sehráli víkendové zápolení v úžasné formě, v utkání o první místo ve skupině poprvé porazili polskou Zielonou Góru a finále, to bylo třešničkou na dortu. Trofej MVP turnaje si vysloužil litomyšlský Tomáš Folta.

Byl to nezapomenutelný basketbalový prodloužený víkend v litomyšlské městské sportovní hale. Finálový turnaj nabídl strhující podívanou, která vygradovala parádním soubojem o zlato mezi domácím klubem Adfors Basket a Opavou. Přihlížely mu ve zcela zaplněném hledišti bezmála čtyři stovky fanoušků. Většina z nich byla pochopitelně z řad litomyšlských rodičů a kamarádů hráčů, proto připravila borcům po závěrečném klaksonu dlouhotrvající ovace. Oni totiž ve finále triumfovali, a to nad soupeřem, který v předcházejícím průběhu této prestižní mezinárodní soutěže devatenáctkrát za sebou vyhrál. Dvacátý zářez však nepřidal, na bojovníky z Litomyšle byl krátký.

Jak okomentoval výsledek 52:45 trenér vítězů Martin Šorf? „Favorit duelu byl naprosto jasný, Opava nás v několika posledních vzájemných měřeních sil vždy porazila. Ale to vše bylo zapomenuto. Byli jsme povzbuzeni výhrami a výkony ve skupině, takže jsme do zápasu šli rozhodně s cílem zvítězit. Začátek byl oboustranně hodně nervózní a plný nepřesností, potom jsme to byli my, kdo dokázal jako první zpřesnit zakončení, a ujali se vedení 16:7. Náskok jsme do poločasu navýšili na 31:17. Ve druhé půlce přišel očekávaný tlak Opavy, ke kterému jsme pomohli i několika zbytečnými ztrátami. Šest minut před koncem to bylo těsně 47:44, následoval úsek čtyř minut, kdy nepadl koš žádný. Závěr byl především ve znamení obrovského boje a snahy obou týmů nedostat koš. Ta byla asi trochu větší u nás, takže jsme vedení udrželi a mohly začít oslavy zisku zlatých medailí.“

Celý finálový turnaj se domácím mladíkům náramně povedl. „Zastihl nás ve výborné formě a také v kompletní sestavě, což bylo pro celkový úspěch rovněž velice důležité. Věřím, že kluky tento výsledek nabudí do další práce a že nás čekají třeba další podobná vítězství. Tým ukázal velkou vnitřní sílu a odhodlání. Dalo by se říci, že turnaj vyhrál ten celek, který nejvíce chtěl a šel si tvrdě za vítězstvím,“ dodal spokojený Martin Šorf.

„Po organizační stránce vyšlo vše na jedničku a musím poděkovat všem, kteří se na přípravě tohoto finálového turnaje podíleli. Velké díky patří také divákům, kteří chodili v hojném počtu a vytvářeli skvělou kulisu,“ zdůraznil Martin Šorf.

Za Litomyšlí a Opavou si bronzové medaile vybojovali basketbalisté slovenské Handlové.

Adfors Basket Litomyšl na finálovém turnaji CEYBL – skupina: Litomyšl – Danube Future Stars (Rak.) 64:56, Litomyšl – Inter Bratislava (Slov.) 51:34, Litomyšl – Mitteldeutsche BA (Něm.) 59:43, Litomyšl – SKM Zielona Góra (Pol.) 47:42. Finále: Litomyšl – BK Opava 52:45.

Vítězní chlapci

Za Adfors Basket Litomyšl hráli a body zaznamenali: Bohdan Slawisch (70), Tomáš Folta (45), Adam Švanda (29), Michal Bílek (27), Jonáš Brýdl (21), Adam Kubíček (18), Ondřej Vomáčka (18), Tomáš Sedláček (16), Šimon Vašek (10), František Tupec (8), Adam Bielko (4), Matěj Hanuš (4), Vojtěch Tupec (2), Kryštof Grujbár (1), Daniel Král a Jakub Martiník.