Domácí sice začali lépe, ale ve druhé čtvrtině přišla nevídaná svitavská smršť. Za osm a půl minuty poskládali Dekstone Tuři fantastickou šňůru 29:4 (!!) a totálně otočili zápas. Jejich náskok se dostal až přes dvacet bodů, soupeř sice ke konci mohutně finišoval a dotáhl se na 79:83, ale muž zápasů Svoboda jim košem s faulem zajistil do závěru klid.

„Klíčový byl úsek mezi jedenáctou a dvacátou minutou, který jsme odehráli opravdu hodně dobře,“ liboval si trenér Lukáš Pivoda. ce, nežli si sami připouštěli. „Je skvělé, že se nám podařilo Olomoucko na jeho hřišti porazit, protože v této hale hosté často vyhrávat nebudou. Domácí nás sice po přestávce zastavili změnou obrany, ale i složitější situace naši hráči zvládli. Poradili si i s koncovkou, ve které se zápas zavíral především šestkami,“ uvedl spokojený svitavský lodivod.

„Svitavy vyhrály zaslouženě, protože vedly třicet minut. Rozhodla druhá čtvrtina, v níž jsme hráli hodně špatně, až nepochopitelně. Soupeř získal klíčové vedení a má v sestavě zkušené hráče, kteří si průběh dalších minut pohlídali,“ vyjádřil se kouč domácích Predrag Benáček.

V každém případě se Dekstone Tuři o víkendu přihlásili důrazně do bojů o popředí tabulky nejvyšší basketbalové soutěže. Jedna věc je porazit Ostravu nebo Brno, ale zvítězit na hřišti Olomoucka, to je panečku jiná věc! Nadto po tak strhujícím představení hlavně ve druhém hracím období. Tuři opět našli ve svém středu hráče, který výrazně vynikl nad průměr. tentokrát jím byl Matěj Svoboda, jenž zatížil konto soupeře čtyřiadvaceti body. Domácích chyběl nejužitečnější hráč ligy Douglas, což se na jejich výkonu zřejmě podepsalo více, nežli si sami připouštěli.

5. KOLO:

BK Olomoucko – Dekstone Tuři Svitavy 85:92 (18:19, 36:50, 53:71)

Body: Josipovič 23, Palyza 23, Kouřil 18, Dedek 7, Sehnal 6, Váňa 3, Morgan 3, Norwa 2 – Svoboda 24, Slezák 16, O'Brien 15, Marko 11, Dodd 8, Jelínek 6, Crandall 6, Kovář 3, Puršl 3. Rozhodčí: Hošek, Hecl, Pokorný. Fauly: 27:26. Pět chyb: Kouřil, Josipovič – Crandall. Trestné hody: 25/22 – 29/19. Trojky: 5:11. Doskoky: 37:39. Diváci: 356.

ERA Basketball Nymburk – BK Opava 92:75, NH Ostrava – BK ARMEX Děčín 71:78, mmcité1 Basket Brno – BC Geosan Kolín 73:82, Kingspan Královští sokoli Hradec Králové – BK JIP Pardubice 68:89, Sluneta Ústí nad Labem – USK Praha 74:80.

1. ERA Basketball Nymburk (100.0), 2. BK Opava (80.0), 3. USK Praha (66.7), 4. BK Olomoucko (60.0), 5. Dekstone Tuři Svitavy (60.0), 6. BK JIP Pardubice (60.0), 7. Sluneta Ústí nad Labem (60.0), 8. BK Armex Děčín (60.0), 9. BC Geosan Kolín (20.0), 10. NH Ostrava (20.0), 11. mmcité1 Basket Brno (0.0), 12. Kingspan Královští sokoli Hradec Králové (0.0).

Příště:

6. kolo, středa 30. října, 18:00, hala Na Střelnici: Dekstone Tuři Svitavy vs. Kingspan Královští sokoli Hradec Králové.