Od pátku do neděle se na Jevíčsku koná zápolení cyklistického mládí z celé Evropy. Ano, startuje 35. ročník Grand Prix Matoušek – Závodu míru nejmladších.

V listině vítězů tohoto závodu najdeme jména, která se v pozdějších letech proslavila na českých i zahraničních silnicích: František Trkal, Jaroslav Bílek, Jan Faltýnek, jediný dvojnásobný vítěz Rakušan Bernhard Eisel, Slovák Peter Sagan a mnoho dalších.

Jedna věc je jasná: Obhajoba se letos konat nebude, protože Slovinec Matej Mohorič, jenž v Jevíčku vyhrál s náskokem tři čtvrtě minuty vloni, do kategorie kadetů již nepatří.

Pořadatelé z Cykloklubu Jevíčko a Favoritu Brno připravili tradičně čtyři etapy, které doznaly některých změn.

Slavnostní zahájení 35. ročníku GP Matoušek CZ – Závodu míru nejmladších se koná v pátek odpoledne na náměstí v Moravské Třebové, odkud se peloton vydá na prvních 79 kilometrů přes čtyř vrchařské prémie (u Moravské Třebové, dvakrát nad Křenovem a Hartinkov) a tři rychlostní prémie (Městečko Trnávka, Jevíčko, Pěčíkov). Cíl bude v Jevíčku.

Sobota patří jako vždy nejprve dopolednímu kritériu na okruhu u Jevíčka s rychlostní prémií ve čtvrtém kole a odpoledne třetí etapě ve směru na Blanensko a Prostějovsko. Ta odstartuje v Biskupicích a také v ní čekají na peloton čtyři prémiová stoupání: na Šubířově, Březsku, nad Konicí a na Kapouňatech. V Uhřicích dostanou šanci spurtéři v jediné rychlostní prémii této etapy. Závod vyvrcholí nedělní dopolední časovkou jednotlivců z Jevíčko do Březiny a zpět.

Slavnostní vyhlášení výsledků s kulturním progremem, jemuž předchází závod škol, je na programu v neděli od 13.30 v areálu Panský dvůr v Jevíčku.

Závodu se zúčastní cyklisté ročníků narození 1995 a 1996 z České republiky, Polska, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Finska, Srbska, Dánska, Chorvatska, Rakouska a Kazachstánu. Ve hře jsou trikoty žlutý, zelený (bodovací), puntíkovaný (vrchaři) a bílý (1996), vyhodnocena bude rovněž klasifikace družstev.

Z itineráře etap

1. etapa, pátek 6. května, 79 km (Moravská Třebová – Městečko Trnávka – Křenov – Jevíčko – Březina – Křenov – Jevíčko – Chornice – Vranová Lhota – Hartinkov – Biskupice – Jevíčko. Start Moravská Třebová, 16.50).

2. etapa, sobota 7. května, 23 km (Jevíčský triangl, okruh 3250 metrů, start Jevíčko ulice Brněnská, 10.00).

3. etapa, sobota 7. května, 75 km (Biskupice – Jaroměřice – Šubířov – Konice – Březsko – Konice – Nové Sady – Úsobrno – Uhřice – Cetkovice – Šebetov – Nové Sady – Úsobrno – Jevíčko, start Biskupice, 15.55).

4. etapa, neděle 8. května, 15,2 km (časovka jednotlivců Jevíčko – Smolná – Bělá – Březina a zpět, 9.30).