S cílem zaútočit na „bednu" se tam vydali i závodníci litomyšlského Orionu, nástup do seriálu si však představovali ve veselejších barvách, než jaká byla skutečnost. Od plánovaných pozic zůstali vzdáleni o něco více, než se očekávalo.

V kubatuře MX1 se premiérový podnik proměnil v souboj dvou bezchybně jedoucích týmových kolegů reprezentujících Buksa/ADOS KTM Team. Francouzský obhájce prvenství Florent Richter porazil v obou jízdách Martina Michka a dal soupeřům jednoznačně najevo, že ze svých loňských výsledků nehodlá slevit. Odstup této dvojice před zbývající konkurencí byl propastný. Dvě třetí místa v rozjížďkách zajistila celkový zasloužený bronz Rakušanovi Pascalu Raucheneckerovi.

Litomyšlští motokrosaři se nepohybovali na takových místech, o která měli usilovat. Do značné míry to bylo dáno tím, že měli potíže na startu a většinou se museli probíjet složitě vpřed. Pokud už se start povedl lépe, jako třeba Smolovi ve druhé jízdě, tak zase přišly obtíže na trase a lepší než šestá resp. sedmá pozice z toho tudíž v konečném účtování nebyla. Není to propadák, ale zejména Smola má medailové ambice a s umístěním nebyl spokojen.

Rovněž ve třídě MX2 zvítězil francouzský motokrosař, a to Sulivan Jaulin na KTM díky lepšímu výsledku ve druhé rozjížďce, než měl Maďar Bence Szvoboda. Oba tak potvrdili kaplickou dominanci jednoho týmu, protože také oni závodí za Buksa/ADOS KTM. V kubatuře 85 ccm byl nejlepší Petr Polák s KTM, když po tuhém boji těsně předstihl Rakušana Hofera. Šampionát bude pokračovat 4. května na trati v Pacově.

Buksa/ADOS Motokros 2014 – 1. závod v Kaplici – kubatura MX1 – konečné pořadí: 1. Florent Richier (Fr., KTM, Buksa/ADOS KTM Team) 50, 2. Martin Michek (KTM, Buksa/ADOS KTM Team) 44, 3. Pascal Rauchenecker (Rak., KTM) 40, 4. Petr Smitka (KTM, Hulho Motocross Team) 34, 5. Jiří Čepelák (Yamaha, Yamaha Čepelák Racing Team) 34, 6. František Smola (KTM, Orion Litomyšl RS Petrol Team) 27, 7. Petr Bartoš (KTM, Orion Litomyšl RS Petrol Team) 26, 8. Denis Baudrexl (Něm., KTM) 23.

Pohled manažera Petra Kováře
„Šesté a sedmé místo není na rozjezd sezony katastrofa, ale příště budeme chtít rozhodně výše. Tentokrát to žádná sláva nebyla, to musíme říci otevřeně. Samotní kluci přiznali, že jim to tentokrát nesedlo. Trať v Kaplici byla rozsekaná na maděru, s tím jsme ale počítali. Franta Smola úplně pokazil start první jízdy, ve druhé jel sice chvíli třetí, ale tempo neudržel, potom udělal v zatáčce chybu a propadl se. Také Petr Bartoš vyjížděl ze spíše zadních pozic a na lepší umístění to nestačilo. O prvních dvou místech vůbec nebylo pochyb, protože Richier a Michek si s ostatními soupeři jenom pohrávali a Richier si nakonec pohrál i s Michkem. Doufám, že v dalších závodech budeme bojovat o stupně vítězů, ale nebude to vůbec snadné, protože konkurence je silná, třeba do Kaplice přijel výborný Rauchenecker, který má za sebou i starty v mistrovství světa. Naše jezdce teď čekají nějaké závody doma a na konci dubna se vydají na úvodní podnik prestižního německého mistrovství ADAC Masters. Bohužel to bude na neoblíbeném písku ve Fürstlich Drehně, ale chtějí se tam i tak zachytit na slušných pozicích. Potom se už všichni budeme soustředit na Pacov. Kaplici házíme za hlavu, ale od druhého závodu čekáme lepší výsledky."