Na dvě stovky motokrosařů se za krásného, ale větrného počasí sjelo na známou trať do Pacova k prvnímu závodu Profi Auto Iveco Cupu, jak se letos nazývá mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu kubatur MX2, MX3 – Open a Veteran. Pro první body v sezoně si přijeli také závodníci hájící barvy litomyšlského Orionu.

Návrat je těžký

V první jízdě slabší kategorie MX2 překvapil všechny dravým pojetím František Smola a zaslouženě vyhrál, když druhý skončil Josef Kulhavý a třetí obhájce titulu z loňského roku Slovák Martin Kohút. I ve druhé rozjížďce dominovala tato trojice, nejrychlejší byl tentokrát Kohút, ale celkové zlato bral po spolehlivém výkonu a druhé pozici Smola.

„Náš závodník Jaromír Romančík bojoval, ale nedařily se mu starty a navíc se na něm neustále projevuje dlouhodobý výpadek kvůli zranění kolena,“ řekl k vystoupení svého svěřence manažer Orion Teamu Litomyšl Petr Kovář. „Nakonec uzavíral první patnáctku v celkové klasifikaci, což není vůbec špatné umístění. Jaromír na sobě teď musí hodně pracovat, aby se zlepšoval a vrátil se na pozice z úvodu minulé sezony. Určitě na to má,“ věří manažer svému mladému motokrosaři.

Škoda startů

V silnější kategorii, která se letos jede pod názvem MX3 – Open kvůli sjednocení s mezinárodní terminologií, v Pacově dominoval exmistr republiky Jiří Čepelák. Pomohlo mu k tomu jednak vítězství ve druhé jízdě, jednak potíže vítěze první jízdy Martina Žeravy, který se nevyhnul pádu a přes veškerou snahu jeho stíhačka na triumf nestačila. Bronz si odvezl Jan Zaremba.

Loni bronzový medailista z MMČR a nejlepší sportovec Svitavska roku 2008 Petr Bartoš si představoval lepší vstup do sezony než celkové šesté místo, ale jeho bodové manko zatím není nijak hrozné. „Petrovi se rovněž nedařily podle představ starty. Na trati během závodu hodně dřel, bojoval o každou příčku, v cíli byl čtvrtý a pátý, což bereme,“ komentuje manažer Kovář.

Ve veteránech jasně a s velkým náskokem vždy projel cílem na první pozici velezkušený matador Miroslav Kučírek. Zástupce Orionu Luboš Strejček získal dva mistrovské body. Jan Froněk, který je v této třídě aspirantem na medailové umístění, je zraněný, ale při dalším klání v Kaplici by 17. května už neměl chybět.

„Naše vystoupení v Pacově nebylo špatné. Jsme teprve na začátku dlouhé sezony, kluci z týmu ale určitě musí v dalších závodech přidat a stávající umístění zlepšit,“ zakončil hodnocení Petr Kovář.

Výsledky z Pacova

MX2 – 1. jízda: 1. Smola (Suzuki, S.V.H. Mefo Racing Team), 2. Kulhavý (KTM, LR Cosmetic ADOS Racing Team), 3. Kohút (KTM, LR Cosmetic ADOS Racing Team), 15. Romančík (KTM, Orion Litomyšl). 2. jízda: 1. Kohút, 2. Smola, 3. Kulhavý, 13. Romančík.

Celkové výsledky: 1. Smola (47), 2. Kohút (45), 3. Kulhavý (42), 15. Romančík (14).

MX3 Open – 1. jízda: 1. Žerava (Honda, UFO Racing Team), 2. Čepelák (Yamaha, Yamaha Profiauto.cz), 3. Zaremba (KTM, LR Cosmetic ADOS Racing Team), 4. Bartoš (Orion Litomyšl – Auto Jarov). 2. jízda: 1. Čepelák, 2. Masařík (Honda, Hipoz Team), 3. Zaremba, 5. Bartoš. Celkově: 1. Čepelák (47), 2. Žerava (40), 3. Zaremba (40), 6. Bartoš (34).

Veteran – celkové výsledky: 1. Kučírek (Honda, Team Max 2), 2. Heinrich (TM, MCF.cz TM Racing), 3. Dokoupil (Yamaha, SMS motokrosu severní Morava), 21. Strejček (KTM, Orion Litomyšl).