V šestém kole skupiny A2 Mattoni NBL hostili Tuři na domácí palubovce poslední Opavu s jednoznačným cílem připsat si „povinné“ dva body a znovu se přiblížit k postupu do předkola play off. To se jim podařilo splnit, i když ani je samotné asi nenapadlo, jak to budou mít v cestě k vítězství komplikované.

Tuři Svitavy – BK Breda & Weinstein Opava 100:92 po prodl. (11:21, 38:36, 65:57, 84:84). Body: Meno 30, Deloach 16, Miloš 14, Horák 12, Macela 9, Moravec 9, Mróz 7, Teplý 3 – Dokoupil 21, Blažek 19, Gudelj 15, Vaňák 12, Kolovrat 6, Strnisko 6, Šiřina 5, Miklóšik 4, Kupčík 3, Ihring 1. Rozhodčí: Paulík, Večeřa, Jedlička. Fauly: 20:33. Trestné hody: 36/31 – 21/16. Doskoky: 36:37. Trojky: 7:10. Diváci: 600.

Tuři pokračovali ve střídání výborných a špatných vstupů do utkání. Tentokrát platila druhá varianta. V první čtvrtině se domácím vůbec nedařila střelba a nevypadalo to s nimi příliš dobře. Soupeř si brzy a poměrně lehce díky četným chybám na svitavské straně vypracoval náskok, který se vyšplhal až na deset bodů.

Od druhé části domácí o poznání přidali, zlepšili pohyb, zpřesnili hru, srovnali si mířidla a šňůrou deseti bodů se vrátili zpět do zápasu. Na tomto zvratu měli největší podíl zejména oba krajánci v dresu Svitav Deloach a Meno a také kapitán Miloš, který se prosazoval za tři body.

Domácím se v 15. minutě podařilo vyrovnat na 26:26. Poté převzali těsné vedení Tuři, jenže současně s poločasovou sirénou se trefil z trojkové vzdálenosti opavský Dokoupil a to znamenalo dvoubodový rozdíl.

Ve třetí čtvrtině pomalu, ale jistě narůstala herní převaha Svitavských, kteří se hlavně zásluhou dvojice Meno – Horák začali ve skóre vzdalovat. Když to bylo o devět bodů, nikdo v hale už asi nepochyboval, že odpor Opavy se přece jenom konečně podařilo zlomit. Ale chyba lávky. V této situaci přišel velmi sporný verdikt rozhodčího, který místo uznaného svitavského koše dal míč hostům, ti se trefili za dva body, snížili, vycítili svoji šanci a schylovalo se k dramatu.

Ten také přišel, jelikož domácím opět lehce odešla střelba a Opava postupně dotahovala, v čemž jí vydatně napomáhala i dobrá úspěšnost trojek. Minutu a půl před závěrem takto snižoval Vaňák na rozdíl pouhých dvou bodů, domácí odpověděli, ale Dokoupil se postaral o další snížení – 83:82. Následovala jedna proměněná šestka, svitavský faul a trestné hody Šiřiny. Oba byly proměněny (84:84), Tuři Moravceměli pět sekund na poslední útok, který nevyšel a drama našlo pokračování v prodloužení.

V něm Tuři od začátku chytili správný rytmus a protivníka dostali do kolen. Hosté totiž začali mít potíže s fauly, kterých v celém střetnutí nasbírali o třináct více než domácí. V přidané pětiminutovce opustili opavské řady vyfaulovaní Šiřina a Miklóšik, což Svitavským pochopitelně usnadnilo úlohu.

Poslední hřebík do jejich rakve zatloukl v závěru Kupčík, který během jediné akce stihl vyrobit faul, nesportovní chybu a navrch ještě technickou chybu. Tuři Miloš a Macela využili všech šest trestných hodů a celkově zlepšený výkon v prodloužení korunoval efektní smečí po nahození Deloache Horák, čímž zaokrouhlil počet svitavských bodů na rovnou stovku.

Hala nakonec bouřila nadšením, ale je potřeba vysoko ocenit výkon Opavy, která v ničem nepřipomínala poslední mužstvo Mattoni NBL a ve hře o vítězství byla až do závěrečných okamžiků zápasu.

Však také její trenér David Klapetek, jakkoli byl logicky zklamaný z porážky, svoje hráče pochválil. „Máme celkem mladé mužstvo, ale je vidět, že souhra nám jde postupně nahoru, za což jsem rád. V závěru jsme doplatili právě na nezkušenost. Nechali jsme se vyprovokovat, zbytečně opláceli, přicházeli o míče. Bylo znát, že Svitavy jsou vyzrálé mužstvo a to jim pomohlo k výhře,“ uvedl opavský lodivod.

Jeho domácí protějšek Tomáš Pětivlas uznal, že Opava dala jeho týmu pořádně zabrat. „Hrála výborně, obecně hraje lépe venku než doma. My jsme špatně začali, trvalo nám dost dlouho, než jsme se dostali do zápasu, ale pak už jsme hru kontrolovali. Jenže v závěru jsme o náskok zbytečně přišli a o vítězství museli tvrdě bojovat. Pomohly nám zkušenosti a také jsme výborně trefovali šestky. Musím pochválit naše fanoušky, kteří byli fantastičtí a stále nás hnali vpřed. Je to i jejich vítězství."

(rh, mo)