O minulém víkendu přivítala Beskydská šachová škola mistrovství České republiky dětí do 8 let. Celkem 87 účastníků se sešlo v bývalé chloubě ROH hotelu Petr Bezruč v Malenovicích s cílem užít si turnaj a zároveň se pokusit o co nejlepší umístění.

Také oddíl TJ Štefanydes Polička vyslal na tento prestižní turnaj dva své reprezentanty: Ondřeje a Adama Švandovy.

Ondřej přitom náležel mezi okruh hráčů, kteří mohli pomýšlet na nejvyšší umístění. Adam je o dva roky mladší a věkově dokonce do této kategorie ještě ani nespadá, tudíž jel na mistrovství hlavně sbírat cenné zkušenosti, jež jsou v jeho věku k nezaplacení.

Ondřej Švanda rozehrál celý turnaj výborně, když po prvním hracím dnu vedl celý „peloton“ šachistů se ziskem 4,5 bodu z pěti partií. Rovněž v neděli ztratil pouze jednu remízu s celkově druhým v konečném pořadí Jakubem Voříškem z Prahy a stal se mistrem České republiky!

„Ondra dosáhl výsledku, jaký v celé šachové historii našeho okresu nemá v mládežnických kategoriích obdoby. Po nedávném postupu poličského družstva dorostenců do extraligy České republiky tak náš oddíl prožívá další radost, tentokrát z úspěchu v individuální soutěži,“ okomentoval tento mimořádný počin trenér poličského šachového potěru a současně předseda komise mládeže krajského šachového svazu David Schaffer.

Adam Švanda turnaj rovněž velice dobře rozehrál. „Bohužel se mu ovšem nepovedl jeho závěr. Fyzicky i psychicky je to na něj ještě velmi náročné. Skončil na 57. místě ze 73 účastníků, což vzhledem k jeho věku určitě není špatné, ale na druhou stranu je již v tuto chvíli v jeho schopnostech i lepší umístění,“ řekl Schaffer.

Pořadatelé z Beskydské šachové školy, která je profesionálním a nejúspěšnějším tréninkovým centrem mládeže v České republice, zvládli svoji organizátorskou úlohu na jedničku. Turnaj byl výborně připraven, což také jistě pomohlo k mistrovskému úspěchu poličského reprezentanta.

MČR dětí do 8 let – konečné výsledky: 1. Ondřej Švanda (TJ Štefanydes Polička) 8/9, 2. Jakub Voříšek (TJ Bohemians Praha) 7,5/9, 3. Tomáš Kočí (ŠK Lokomotiva Brno) 7/9.

Vynikajícího úspěchu dosáhl i další zástupce našeho regionu Lukáš Pavlíček (ŠK Svitavy). Získal 6 bodů z 9 partií a umístil se v elitní desítce na konečné deváté pozici.

(sch, rh)