Olympiáda v Koreji napsala o víkendu závěrečnou kapitolu. Zlatá jízda ,,obojživelnice“ Ester Ledecké v ní ale už navždy zůstane coby zázračný příběh snowboardistky, která udivila alpský svět na lyžích.

Odborníci a sportovci z regionu v anketě Deníku odpovídali na jedinou otázku: Co stojí za zrozením fenoménu Ester Ledecké?

TOMÁŠ KLINSKÝ, člen trenérské rady reprezentačního družstva juniorů ČR ve sjezdovém lyžování z TJ Sokol Deštné v O. h.:
„Je to výsledek spousta šťastných okolností, talentu, nesmírné tréninkové píle a hlavně obrovské chuti vyhrávat. Nyní se sešlo se vše dohromady a klaplo to. Doufám, že to bude klapat dál a že zisk olympijské medaile ze Super-G není konečná. Prostě má tah na branku, jak se říká. Minulý rok v létě jsme společně s dalšími reprezentanty absolvovali měsíční kemp v Chile a na vlastní oči jsem viděl její nevídanou chuť trénovat. Nesmíme samozřejmě zapomenout na to, že základem úspěchu byla rodina, která podřídila vše pro její sportovní rozvoj. V současné době dělat sport bez podpory rodiny u nás nejde, a to na jakékoliv úrovni.

MARTIN DOSTÁL, diplomovaný učitel lyžování, trenér alpského lyžování, Ski Fanatic Hlinsko:
„Došlo ke skloubení neuvěřitelného talentu se zázemím, které má vytvářené od útlého věku. K tomu se přidaly vlastnosti člověka, který se dokáže vyrovnávat s velkými tréninkovými dávkami, které si sama diktuje a které si sama užívá. V našich podmínkách, které pro takový trénink nemáme, je to věc ojedinělá. Má kolem sebe tým totálních profesionálů. Ať se jedná o marketing, o sport, o fyzioterapii. Má kolem sebe kvalitní kondiční trenéry. Samozřejmě, dnes je to už jasné, dnes si to může dovolit. Třeba Coca Cola nikoho ve Světovém poháru nesponzorovala. Díky rodinnému zázemí měla Ester Ledecká kvalitní podmínky už před tím, než se dostala na vrchol. Ale je potřeba zdůraznit její talent a ochotu vždycky a náročně trénovat. Nesmí se taky zapomenout na bratry Banky. Jejich působení přirozeně vyplývá z toho, že Ondra je spolu se Šárkou Strachovou náš nejúspěšnější alpský lyžař.“

PAVEL VAJSEJTL, kapitán hokejistů HC Jičín:
„Zjišťoval jsem a pročítal informace. Je tam nezměrná podpora v rodičích, kteří do ní investovali mnoho peněz. Uzpůsobili tomu výchovu již od útlého věku, bez školy a na horách. A když se k tomu přidá odpovídající píle a trénink, úspěch je na světě. Když Ester vyhrála finálový závod v Super G, tak její následná odpověď byla, že jde trénovat na snowboard.. Je to takový malý zázrak. Na druhou stranu, pokud má talent, odhodlání a podmínky pro trénink v zahraničí, tak proč ne. Samotný talent nestačí, ale jednoznačně tam být musel.“

O ÚČAST na olympiádě v Koreji připravil Pavlu Klicnarovou těžký pád ze Svatého Mořice.
„Ester předvedla jízdu absolutně na hraně“

PETR KOVÁŘ, bývalý motokrosový reprezentant, manažer Orion Racing Teamu Litomyšl:
,,Osobně se velmi dobře znám s jejím otcem Jankem, který za Orion Litomyšl tři sezony závodil v motoskijöringu jako lyžař. Zpočátku nedokázal ani udržet lano v rukou, ke konci dojížděl na bodech. Myslím si, že Ester má po svém tátovi v genech odhodlání, zarputilost, víru ve svoje schopnosti, obětavost, touhu jít za vlastním snem, obrovskou píli, prostě zdědila ke svému přirozenému talentu vlastnosti, které dnešní mladé generaci většinou chybí. A díky tomu se mohlo při zlatém super-G sejít tolik věcí v její prospěch, že z toho byl tenhle neuvěřitelný úspěch. Má v sobě vítěznou povahu a při svém mládí ještě hodně před sebou. Sám jsem zvědav, jakou cestou se nyní společně se svým týmem vydá a na co se bude soustředit. Držím jí palce, její výkony jsou obdivuhodné.“

VÁCLAV BRYNDA, ředitel lyžařských závodů Poháru Orlických hor:
,,Co se týká fenomenálního úspěchu Ester, tak jsem si jist, že pro takový úspěch se vždy musí sejít několik základních předpokladů. V jejím případě to jsou: obrovský talent, soutěživost a chuť vítězit, maximální píle a též finanční prostředky. Tím vším Ester bezpečně vládne. Tím spínačem, který jí dovedl k vítězství na olympiádě, však byl její lyžařský trenér Tomáš Bank. Nebýt jeho přesvědčení, že tím vším výše zmíněným oplývá a že je možné dosáhnout vysoko, byla by veleúspěšnou snowboardovou závodnicí. Díky jemu a jistě i Ondrovi Bankovi se stalo něco, co z myslí naší ale i těch pár dalších generací lidí v České republice jen tak nezmizí…“

BLANKA PAULŮ, bývalá československá běžkyně na lyžích, silniční běžkyně a terénní běžkyně v závodech v běhu do vrchu. Startovala na třech olympiádách:
„Odpovím jednoduše. Stojí za ním vyloženě obrovský talent. Talent, píle, nadšení. K tomu všemu ale také individuální práce celé rodiny. Tenhle úspěch nevzešel z žádného našeho systému. Naopak. Ester je výjimečná osobnost, miluje sport, chce něco dokázat a udělá pro to všechno. Za svým cílem si šla, sehnala si k sobě výborný tým a zlato ze super G bylo první odměnou.“

PAVEL PETŘIKOV st., bývalý vynikající judista, medailista z MS a ME, trojnásobný účastník LOH (nejlépe 5. místo), jako trenér dovedl několik svých svěřenců na olympiádu:
„Neznám její sportovní anamnézu, takže se k tomuto tématu mohu jen těžko nějak hlouběji vyjadřovat. Nicméně je to bomba a něco za tím stoprocentně stojí. Možná kdyby se startovalo znovu, dopadlo by to třeba úplně jinak. V ten daný okamžik jí to ale všechno sedlo. Co jsem slyšel od jejího trenéra, tak odmala si šla za svým. Beru to tak, že jde o individuální sport a v něm se bez diskuzí musí k takovýmto závodníkům přistupovat individuálně. Těžko můžete nějakého nadprůměrně talentovaného sportovce nechat ve skupině, kde všechny výrazně převyšuje. Tihle nadaní sportovci potřebují zvláštní přístup, zvláštní trénink. Kdyby zůstali ve skupině, nejenže by nešli výkonnostně nahoru, ale mohli by se potopit k těm průměrným či dokonce k podprůměrným. Kdybych se svému synovi nevěnoval individuálně, rozhodně by nebyl tam, kde je. Zkrátka individuální přístup musí být, proto může šikovný jedinec růst. Ve sportu, který Ester Ledecká provozuje, jsou také důležitou součástí finance, protože bez nich to opravdu nejde.“