Jen dva dny poté, co po slabém výkonu podlehli na vlastní palubovce Jindřichovu Hradci, si vyšlápli na stejném místě a před televizními kamerami na přední tým ligy z Opavy a díky vydařené závěrečné čtvrtině mu uštědřili nečekanou porážku. Zároveň tím rázně přerušili sérii nezdarů, která trvala pět kol. Znovu se ukázala nevyzpytatelnost basketbalu, když domácí byli oproti minulým duelům k nepoznání.

Bohemilk Tuři Svitavy – BK Opava 80:73 (19:18, 40:41, 54:57)

Body: Doaks 28, Jones 16, Špaček 12, Barker 10, Bašta 6, Vaňák 5, Teplý 3 – Gniadek 14, Jurečka 13, Zbránek 12, Cvek 8, Vlček 7, Kramný 6, Šiřina 5, Dragoun 4, Blažek 4. Rozhodčí: Kučera, Vondráček, Jeřáb. Fauly: 16:23. Pět chyb: 40. Gniadek a Šiřina (oba Opava). Trestné hody: 27/16 – 10/6. Doskoky: 41:42. Trojky: 6:7. Diváci: 826. Nejlepší hráč utkání: Doaks (Svitavy).

Diváci, kteří v hledišti svitavské haly sledovali středeční trápení proti Lions a páteční povedené představení proti Opavě, museli mít zákonitý pocit, že v bílých dresech sledují úplně jiný tým. Hráči sice měli na zádech stejná jména a čísla, ale jejich projev byl diametrálně odlišný. Živější, sebevědomější, zodpovědnější, uvolněnější.

Tuři dávali hned od začátku najevo, že nehodlají být další kořistí na opavském seznamu. S favoritem sehráli kvalitní a po většinu času zcela vyrovnanou partii, ve které se střídali se soupeřem v mírném vedení. Ani jednomu z týmů se ale nepovedl výraznější nástup a pokud už Opava zkraje druhého poločasu utekla na rozdíl sedmi bodů, Tuři manko hned stáhli.

O všem tudíž rozhodla koncovka, v níž Špaček osmi body v řadě zajistil Turům náskok 74:71. Hosté se proti domácí zóně nemohli trefit za tři body a protože v poslední minutě udrželi Tuři pevné nervy při šestkách, zrodil se sice překvapivý, ale zasloužený výsledek.

Hrdinou zápasu byl Doaks, jenž ovládl prostor pod oběma koši a ke 28 bodům přidal i 14 doskoků. „Klobouk dolů před ním, ale vítězství nebylo jen jeho zásluhou, ale podílel se na něm celý tým. Důležité bylo, že i hráči z lavičky přinesli na hřiště energie a body, což nám v minulých zápasech chybělo," pronesl trenér Stanislav Petr. „Ve většině předešlých duelů nám bodovalo čtyři nebo pět hráčů, což bylo málo. Tentokrát to bylo daleko týmovější," mohl být spokojen svitavský lodivod.

Není bez zajímavosti, že jak Doaks, tak rozehrávač Jones neslezli z palubovky ani na jedinou vteřinu (!) a odehráli celých 40 minut. Fyzicky to však vydrželi a Opavě, která zjevně sázela na svoji početnější rotaci a rostoucí únavu domácích hráčů, tak tento plán nevyšel.

Potvrdil to i opavský trenér Petr Czudek. Ten litoval, že se jeho celek nedokázal bodově utrhnout ve chvíli, kdy se mu nabídla šance, tedy zkraje druhé půle za stavu 40:47. „Kdyby se nám ještě podařilo ubránit a jít pak na vyšší rozdíl, tak by to možná soupeře zlomilo, ale bohužel se tak nestalo. Naopak se dostal přes nás a závěr zkušeně dohrál."

Kouče poraženého týmu mrzelo, že se jeho hráči neprosadili proti svitavské zónové obraně. „Trápili jsme se. Sice jsme měli nějaké pozice, jenže naši střelci je přecházeli. Pořád je ale 73 bodů venku slušné číslo na to, abychom mohli sáhnout po vítězství. Ovšem 80 obdržených bodů, z toho šestadvacet v závěrečné čtvrtině, to je špatně," pokračoval Petr Czudek.

„Nepovedlo se nám zastavit Doakse, což byl nejdůležitější faktor. Nic naplat, byli jsme na vítězně vlně, ale teď nás Svitavy setřepaly z hrušky, což je svým způsobem dobře," uzavřel svoje hodnocení opavský lodivod.

Domácí kormidelník byl rád, že Tuři nepřipustili prodloužení série porážek. „Tahle šňůra nás trochu srážela. Ne snad, že bychom byli v krizi, to bych netvrdil, ale moc jsme o tom přemýšleli. Tím spíše, že jsme neuspěli v zápasech s celky, které bychom měli porážet. Už proto jsem rád, že jsme tohle utkání zvládli," oddechl si Stanislav Petr. „Jak je vidět, tak nám vyhovuje hrací čas v osm večer. Porazili jsme tady jak Pardubice, tak Opavu, takže bychom asi měli přemýšlet, jestli to všechno nezměnit," pousmál se spokojený trenér nad vítězstvími v pozdně večerních utkáních.

Na další zápas si tým nějaký čas počká, konkrétně do úterý 1. prosince, kdy nastoupí na palubovce USK Praha v dalším televizním utkání. Ještě předtím, v neděli 29. listopadu, ho čeká v Jihlavě zápas čtvrtého kola českého poháru proti prvoligovému družstvu BC Vysočina.