Do Jevíčka a jeho okolí se sjelo 120 cyklistů z České republiky, Polska, Maďarska, Slovinska, Slovenska, Srbska a Rakouska. Početný peloton absolvoval čtyři etapy o celkové délce 175,5 kilometru. Závodu jasně vládli čeští kadeti, do elitní desítky celkové klasifikace pustili jen dva cizince.

Časovka neměnila

Do listiny vítězů, v níž se nachází celá řada jezdců zvučných jmen, kteří se dokázali později prosadit i mezi muži, letos přibyl Tomáš Zechmeister. Závodník Favoritu Brno patřil už na startu do širšího okruhu kandidátů na prvenství. V prvních dvou etapách se držel o něco zpět, ale nenabral žádnou ztrátu, a do třetí královské části přes tři prudké kopce načasoval rozhodující nástup. Přesněji řečeno na závěrečné těžké stoupání mezi Vranovou Lhotu a Hartinkov, kde soupeřům ujel, do cíle na náměstí v Jevíčku přijel téměř o minutu dříve než další silná skupina a před časovkou měl vše ve svých rukou.

V jízdě proti chronometru z Jevíčka do Březiny a zpět přišel útok Ondřeje Rybína z juniorky PSK Whirlpool–Author, další velké osobnosti 33. ročníku. Ve třech etapách stál na stupních vítězů, časovku vyhrál ve výborném čase, ale na celkové prvenství to nestačilo. Zechmeister je také kvalitní časovkář a přestože ze svého náskoku ztratil více než polovinu, tak dvacetivteřinový odstup s jistotou udržel.

Na bronzový stupínek vystoupil během slavnostního ceremoniálu plzeňský Rugovac, také zásluhou skvělé časovky. Těsně pod stupni vítězů na nepopulární „bramborové“ příčce se umístil nejlepší ze zahraničních startujících, výborný rakouský vrchař Taferner. Ze zahraničí se jinak do „desítky“ vešel už jen Slovinec Hekič. Z ostatních zemí byli nejlepší: ze Slováků 16. Malovec, z Poláků 18. Heitzman, z premiérově startujících Srbů 20. Veličkovič a z letos výrazně slabších Maďarů Bedike až na 52. pozici v cíli.

Z výsledků

Konečné pořadí: 1. Tomáš Zechmeister (TJ Favorit Brno) 4:38:16 hod., 2. Ondřej Rybín (PSK Whirlpool–Author Junior) + 0:20, 3. Denis Rugovac (TJ ZČE Cyklistika Plzeň) + 0:39, 4. Michael Taferner (Rakousko) + 0:53, 5. Jan Kraus (CK Bítovská) + 0:55, 6. Daniel Turek (SKP Duha Fort Lanškroun) + 1:05, 7. Vojtěch Nipl (Johnson Control AŠ Mladá Boleslav) + 1:16, 8. Michael Vakoč (Dukla Praha) + 2:04, 9. Doron Hekič (Slovin.) + 2:13, 10. Athanasios Markos (ACS Drak Vrbno pod P.) + 2:15.

1. etapa (72 km): 1. Rybín 2:01:53, 2. Nipl, 3. Vakoč, 4. Hekič, 5. Tkadlec (MXM Hulín) všichni stejný čas.
2. etapa (Jevíčský triangl, 23 km): 1. Taferner 37:04 min., 2. Rybín, 3. Rugovac, 4. Nipl, 5. Zelenko (Slovin.) vš. stejný čas.
3. etapa (64 km): 1. T. Zechmeister 1:37:34, 2. Taferner + 0:57, 3. Vakoč, 4. Nipl, 5. Markos vš. stejný čas.
4. etapa (časovka jednotlivců, 15,4 km): 1. Rybín 21:17, 2. Rugovac + 0:04, 3. Kraus + 0:17, 4. Zechmeister + 0:25, 5. Taferner + 0:26.

Klasifikaci družstev opanovaly zahraniční reprezentační výběry – nejrychlejší byli v součtu časů Rakušané před Slovinskem a Slovenskem.

Bílý dres pro nejlepšího kadeta ročníku 1994 si na pódiu oblékl Michael Vakoč z Dukly Praha, osmý v absolutní klasifikaci. Protože všichni jeho přemožitelé mají ročník narození 93 a v Jevíčku tudíž startovali naposledy, měl by Vakoč patřit k hlavním favoritům příštího 34. ročníku Závodu míru nejmladších.

Zelený trikot náleží vítězi bodovací soutěže a jeho držitelem je Ondřej Rybín, který si jej vyjel zejména v sobotním trianglu.

Žádných pochyb nebylo o tom, kdo si odveze domů puntíkovaný dres určený nejlepšímu vrchaři. Michael Taferner vyhrál polovinu prémií, které se pelotonu postavily do cesty, a potvrdil pozici nejlepšího zahraničního účastníka.

Ve výsledkové listině bylo klasifikováno 105 cyklistů.

Již tradiční součástí Závodu míru nejmladších je už několik let také klání žen a juniorek. V letošním roce se na start postavila desítka cyklistek, které absolvovaly stejnou trasu jako kadeti. Prvenství z loňského roku s jistotou obhájila Gabriela Slámová z Brna, když druhou reprezentantku na dráze Machačovou porazila po čtyřech etapách o více než pět minut. Další závodnice již nabraly manko přesahující půl hodiny. Mezi kadety by se nejrychlejší žena umístila na celkové 61. pozici.

Ženy a juniorky – konečné pořadí: 1. Gabriela Slámová (Dukla Brno) 4:54:34, 2. Jarmila Machačová (Dukla Praha) + 5:28, 3. Andrea Chlumská (TJ Kovo Praha) + 37:05, 4. Lucie Záleská (Dukla Praha) + 44:09, 5. Zuzana Šmídová (TJ ZČE Cyklistika Plzeň) + 47:09.