Nebylo divu, protože tým, který dá za čtyřicet minut sedmapadesát bodů, prostě na úspěch pomýšlet nemůže. Tuři toho přitom mohou trpce litovat, i Opava měla zejména ve druhém poločase mušku značně vychýlenou, jenže Svitavští nedovedli nabídnutou možnost zužitkovat a celým zápasem se střelecky doslova protrápili.

Qanto Tuři Svitavy – BK Opava 57:66 (12:25, 31:37, 45:51)

Body: Moravec 14, Kornowski 14, Jelínek 12, Teplý 9, Macela 4, Davis 4 – Blažek 18, Šiřina 15, Gniadek 10, Dukanovič 7, Sokolovský 7, Vlček 4, Dokoupil 3, Kramný 2. Rozhodčí: Kučera, Hruša, Remenec. Fauly: 23:21. Pět chyb: 39. Jelínek (Svitavy). Trojky: 8:4. Trestné hody: 14/9 – 20/14. Doskoky: 26:47. Diváci: 500. Nejlepší hráč zápasu: Jakub Šiřina (Opava).

Hned úvod zápasu naznačil, že v hale Na Střelnici se žádné střelecké hody konat nebudou. Na první koš se čekalo dvě minuty, a to ještě padl z trestného hodu. Potom se rozjel hostující Blažek, dal prvních devět bodů svého týmu a Opava se ujala vedení. Jelikož Tuři byli v útoku úplně marní, nabrali brzy dvouciferné manko a za stavu 9:23 nebylo svitavským fanouškům příliš dobře po těle.

„Poučili jsme se z minulého utkání, kdy jsme tady měli špatný vstup a prohrávali 0:10. Tentokrát byla první čtvrtina z naší strany výborná jak v obraně, tak v útoku," pochvaloval si opavský trenér Petr Czudek.

Ani ve druhé čtvrtce to s domácími dlouho nevypadalo lépe a ve 14. minutě dosáhla jejich ztráta maxima (18:33). Teprve potom se částečně chytili, prosadil se Kornowski a díky trojce Moravce šli do kabiny nakonec za stavu minus šest, což bylo ještě velice přijatelné.

„Střelecké pozice jsme si vytvářeli, byli v prvním poločase několikrát absolutně volní a neproměnili jsme. Basketbal se hraje na body, my je nedávali zpod koše ani na trojce a tím se dostávali sami pod psychický tlak," litoval svitavský kormidelník Lubomír Růžička.

Nástup do druhého poločasu přinesl totální střelecké fiasko na obou stranách. Skóre po pěti minutách 1:4 (!!) ani nezasluhuje dalšího komentáře. Moravec dal trojkou signál k náporu Turů a k jejich nejlepší pasáži v zápase. V závěru této části se „za tři" trefil znovu, přidal se ještě Teplý a domácí basketbalisté pořád dýchali.

„Bylo nám jasné, že Svitavy to doma nesloží a budou bojovat. Dostaly se na dostřel, ale naštěstí nešly přes nás," oddechl si kouč Czudek. Na začátku poslední čtvrtiny se trojky Moravce s Jelínkem a dvojka Davise postaraly o vyrovnání na 53:53. V tu chvíli se zdálo, že Tuři sahají po senzačním obratu.

To se stalo ve 34. minutě, jenže místo euforie se poté dostavilo rozčarování, protože domácí dali ve zbytku utkání čtyři body a korunovali svůj střelecký zmar. Hosté jejich zbytečné ztráty a mizerná řešení v útoku potrestali. Zlomem byla trojka Sokolovského, po které byl stav 54:61, závěr si už Opava kontrolovala. Dát koš ze hry bylo v koncovce pro Tury úkolem z kategorie neřešitelných.

„Opava není tým, který se dá porazit pouze samotnou bojovností. Tam se musí přidat i nějaký um a ten nám scházel, protože jsme nevyužili mnoho otevřených pozic. I proto měli hosté třicet obranných doskoků, což bylo dáno naší sterilitou na útočné polovině," uvedl nespokojený svitavský trenér.

„Soupeř dobře zahušťoval vymezené území, ve druhém poločase zamezil Kornowskimu, aby se dostal do jednoduchých pozic. Tím se otevíral prostor ke trojkám, sice jsme jich dali osm, ale myslím, že tam jsme měli být produktivnější. Kluci stoprocentně bojovali a zápas neodchodili, ale nestačilo to," dodal Lubomír Růžička, který doufá, že ztracenou střeleckou pohodu najedou jeho svěřenci při nadcházející sérii venkovních zápasů. To nejbližší odehrají ve čtvrtek v Prostějově.

„Velice si tohoto vítězství cením, protože domácí pořád bojují o play off a nedají svoji kůži zadarmo. Střelci obou týmů se trápili, rozhodovaly doskoky a těch jsme měli o jednadvacet více. To byl parametr, který byl tím hlavním rozdílem mezi oběma soupeři," zdůraznil trenér vítězného týmu Czudek.

Mattoni NBL – další výsledky 31. kola: Ostrava – Pardubice 89:91, Brno – Jindřichův Hradec 69:70, USK Praha – Kolín 68:72, Děčín – Ústí nad Labem 88:67.

Pořadí: 1. Nymburk (100), 2. Prostějov (75,9), 3. Opava (62,1), 4. Děčín (62,1), 5. Pardubice (61,3), 6. Ústí nad Labem (56,7), 7. Ostrava (46,4), 8. Kolín (42,9), 9. Svitavy (33,3), 10. Brno (30,0), 11. Jindřichův Hradec (27,6), 12. USK Praha (26,7). (rh)