Desátým a posledním zastavením cyklistického seriálu Cykloman 2009 byl závod do strmého vrchu, který představovala trať o délce 200 metrů s převýšením 48 metrů. Peloton trochu prořídl, což bylo dáno také tím, že o všem podstatném, co se celkové klasifikace týče, bylo díky škrtání tří nejhorších výsledků prakticky rozhodnuto.

Na startu náročné trasy byli jen ti vytrvalí, co dobře zvládají specifickou techniku jízdy do vrchu, nebo naopak ti, kteří chtěli na závěr potvrdit či vylepšit své dosavadní postavení ve výsledkové listině (a některým se to i podařilo).

Závod konečně našel nové jméno vítěze. Jmenuje se Roman Soukal a tohoto klání se zúčastnil vůbec poprvé. V celkovém pořadí figuruje na 13. místě, ale jízdu do vrchu si pronajal ve stylu „veni, vidi, vici“. Všechny upoutal jeho styl jízdy. Zatímco ostatní rozvážně a pomalu stoupali vzhůru, on zařadil těžký převod a stereotypně a hlavně trojnásobně rychleji než ostatní zvládl pokaždé dojet do cíle.

Na start finálové jízdy se nakonec postavila desítka nejlepších cyklistů, kteří předtím dvakrát vyjeli plných 200 metrů. Podle představ se nedařilo některým favoritů (Kadidlo, Pocsai), ti ovšem neměli co ztratit. Jiní naopak nesmírně překvapili, nejen svoje soupeře, ale i sebe samé.

Mezi finalisty bylo osm stejných jmen jako v loňském roce, napříč věkovými kategoriemi. Po startu nasadil strojové a rychlé tempo nečekaně právě Soukal a už v polovině kopce jeho náskok čítal více než deset metrů. Musela zákonitě přijít stíhací jízda (Doležel, Dvořák, Rotter), jimž se ovšem skvěle jedoucího Soukala nepodařilo dostihnout. Je to až neskutečné, ale o vítězi nakonec rozhodlo stejně jako vloni jen padesát centimetrů. „Asi by mě Dvořák dostihnul, kdyby mu na mokrém mechu nepodklouzlo kolo. Já bych byl vrcholně spokojený i s druhým místem,“ nešetřil svou radostí vítězný Roman Soukal.

Výsledky – absolutní pořadí: 1. Roman Soukal (M. Třebová), 2. Dušan Dvořák (SKP Duha Fort Lanškroun), 3. Josef Doležel (CK Abner M. Třebová), 4. Michal Rotter (CK Slovan M. Třebová), 5. Martin Němčík (M. Třebová), 6. Zdeněk Orner (Zlín), 7. Jan Kuběnka (Duha Fort Lanškroun), 8. Tomáš Sedláček (SK Slovan M. Třebová), 9. Jaroslav Hanák (Mor. Třebová), 10. Petr Štěpař (Čerti CK Kunčina).

Roman Soukal samozřejmě triumfoval mimo celkové klasifikace také ve své kategorii M1 (muži do 40 let). Závod M2 (muži 40 – 50 let) se stal kořistí Josefa Doležela, v pořadí jezdců náležejících do kategorie M3 (muži 50 – 60 let) byl nejlepší Zdeněk Orner a mezi muži nad 60 let vyhrál domácí Jan Kubín. V ženských kláních se mohly radovat Jana Vondráčková (CK Čerti Kunčina) resp. Marie Vojtková (CK Kösso) a nejrychlejším juniorem byl Jan Kuběnka (SKP Duha Fort).

Vítězem seriálu Cykloman a pátým mužem, který na tento titul dosáhl, se stal Jiří Kadidlo. Podrobnosti k výsledkům zveřejníme po slavnostním vyhlášení 6. listopadu.