Závod se uskutečnil v sobotu 17. července, a to už pošesté - jako pátý díl celoročního seriálu Cykloman. Na tratích 50 a 80 km se crosscountry jel pod záštitou hejtmana Pardubického kraje a starosty města Moravská Třebová.

Ambice všech startujících byly rozdílné. Domácí cyklomani bojovali o další body do celoročního pořadí, mnozí v dusnu a vedru pojali závod jako relaxační projížďku ve stínu lesů, aby vstřebali běžně nepostřehnutelné krásy. Znovu se ukázalo, že Moravská Třebová je městem zaslíbeným cyklistice, má krásné okolí a právě trasa cyklistického maratonu to všechno jeho účastníkům nabídla.

Náročná trať

Nicméně trať rozhodně nebyla snadnou záležitostí. Převýšení jednotlivých tras dalo zabrat pořádně i trénovaným cyklistům (964 m - krátká 50km, resp. 1723 m - delší 80km trať). Náročné sjezdy, permanentní riziko defektů a stěží snesitelné dusno vše jen násobilo. Přesto uchazečů o konečný triumf bylo hned několik.

Ti, kteří si v loňském roce „osahali trať a mínili překvapit, další nováčci z celé republiky, jejichž faktická výkonnost byla ostatním skryta. „Doufáme, že se všem bude závod líbit a přejeme krásné sportovní zážitky,“ popřál závodníkům při startu starosta Moravské Třebové Josef Ošťádal, který rovněž garantoval zdar akce.
Ve startovním poli byli loňští úspěšní aktéři (účastníci celostátního seriálu cyklomaratonů), kteří měli trať dobře zmapovanou, tím i pod kontrolou.

Připočítáme-li k nim „ozdoby“ v podobě čs. MTB reprezentantů Martina Horáka a Ilony Bublové, nebylo co řešit. Oni rozhodli o průběhu a vývoji maratonu, kdo bude v cíli nejlepší. Biker Horák rezolutně a rozhodně nasadil tempo, jímž nad ostatními během pouhých šesti kilometrů získal bezpečný dvouminutový náskok. Ten v dalších kilometrech příkře zvyšoval až na konečných více než deset minut.
Přes znalost terénu se mnohým nevyhnuly potíže. „Sjíždět např. Hradisko nebylo nic snadného, terén v tom suchu nebyl vůbec koherentní,“ podotýkal Sandor Pocsai.

Množily se rovněž defekty, loňský cykloman Jiří Kadidlo si vyzkoušel podobnou ztrátu už čtyři kilometry po startu. Zalepil a heroickým výkonem se dotáhl až na místo, které mu dle jeho slov nevadí. Naštěstí se i drsnější pády obešly bez zranění, takže v cíli zavládla spokojenost, ať cyklistů nebo desítek dobrovolných pořadatelů.

Deset startujících z těch 160 do cíle vůbec nedojelo (mj. Orálek, Vojta, Štěpánek ml. ad.). Atmosféra i přesto byla senzační.

Výheň na kole

Nejlepší bikeři si rozdali ceny, vybrali přichystanou tombolu (např. Stanislav Petraš si do Osíku odvezl mikrovlnnou troubu). Večer pak zavládla v městském aquaparku všeobecná radostná nálada z celkového úspěchu akce.
Z domácích cyklomaňáckých jezdců se dařilo zejména Pocsaiovi, Doleželovi a Schneiderové, Němčíkovi, Rotterovi aj. (resp. Petrašovcům-Osík/Holice), kteří vyhráli své kategorie, byť dojeli v druhé vlně. Bylo to dost kruté, ale nakonec se to muselo vydržet,“ komentovala Bedřiška Schneiderová.

Byl jsem nemocen, vyzkoušel jsem to, zradilo kolo, po pádu jsem odstoupil,“ zklamán naopak dodal Dušan Orálek. „Lesem to šlo, ale v otevřeném prostoru to byla pořádná výheň. Kdoví, jaké by to bylo v dešti,“ přisadil si vítěz M3 Zdeněk Orner ze Zlína.
Dodejme k tomu, že po skončení závodu 24 hodin pršelo. „Jelo se mi báječně. Do cíle mě přivedl otec. Co je na tom nepatřičného trápit se na trati, bojovat, ničit tělo, mít kladné vzory, ctít tradici a s pokorou vstřebávat úspěchy, to je nejlepší způsob prožívání života. Bez nudy,“ doplnila Aneta Rotterová, nejmladší účastnice (mj. vyhodnocena v městské anketě Sportovec roku 2009).
„Myslím, že akce proběhla na úrovni sportovní i společenské, za což patří poděkování účastníkům i desítkám dobrovolných spolupracovníků,“ dodal organizátor Pavel Brettschneider.

Z výsledků:
80 km (dle jednotlivých kategorií)

Muži 1
Loňský vítěz Luboš Němec z Chotěboře (třebaže se zlepšil o 15 minut) nestačil na suverénního čs. reprezentanta Martina Horáka z Cyklomaxu.